Koreańscy producenci chipów rozwijają biznes foundry

| Gospodarka Artykuły

Firmy Samsung Electronics, Dongbu HiTek oraz SK Hynix intensyfikują ekspansję swoich jednostek foundry, które jako grupa stanowią zagrożenie dla istniejących dużych producentów tego typu. Samsung i SK Hynix wydzielili działy produkcji kontraktowej w celu utworzenia niezależnych jednostek biznesowych i rozszerzenia ich działalności. Tymczasem specjalista w branży foundry - Dongbu HiTek - zajmujący obecnie dziewiąte miejsce na świecie, nadal zabiega o zamówienia od fablessowych firm z branży IDM w Stanach Zjednoczonych i Japonii.

Koreańscy producenci chipów rozwijają biznes foundry

Samsung, obecnie czwarty na świecie w sektorze foundry, oczekuje dalszego zwiększenia konkurencyjności po wydzieleniu oddziału produkcji na zlecenie. Firma zamierza wyróżniać się na tle konkurentów oferując bardziej zróżnicowane usługi produkcyjne i kompletne rozwiązania zaspokajające potrzeby klientów, a nie tylko przyjmując zlecenia. Samsung spodziewa się także, że jednostka foundry stanie się dostawcą rozwiązań "pod klucz".

Firma eksploruje też nowe rynki dzięki współpracy z liderami rynku. Ma na przykład licencję na technologię FD-SOI firmy STMicroelectronics, aby rozwijać swoją obecność w sektorze samochodowym i Internetu Rzeczy. Wszystkie te działania identyfikowane są jako kontrofensywa przeciwko TSMC, który ma wyłączność na chipy serii A dla modeli iPhone'ów z 2016 i 2017 roku.

Dongbu HiTek, drugi pod względem wielkości dostawca foundry w Korei, osiągnął w 2016 roku zyski operacyjne w wysokości ponad 150 mln dolarów. W pierwszym kwartale 2017 roku odnotował zysk oznaczający wzrost o 27% w stosunku do roku ubiegłego.

Obserwatorzy rynku optymistycznie oceniają 8-calową produkcję firmy Dongbu HiTek. Zapotrzebowanie na chipy analogowe wzrosło, gdy pojawiły się nowe aplikacje, w tym AR i VR oraz IoT. Klienci Dongbu to przede wszystkim firmy z Korei i Chin, ale firma agresywnie walczy o zamówienia od dostawców typu fabless i IDM w Stanach Zjednoczonych i Japonii.

SK Hynix utworzył niedawno własną spółkę zależną SK Hynix System IC, specjalizującą się w usługach foundry. Wydzielona spółka będzie koncentrować się na zwiększaniu możliwości produkcyjnych w zakresie krzemowych płytek 8-calowych oraz intensyfikowaniu prac badawczo-rozwojowych. Ponadto, według koreańskich mediów, SK Hynix chce w Incheon, gdzie znajdują się 12-calowe linie produkcyjne, mieć fabrykę pamięci, a także świadczą usługi produkcji na zlecenie w zakresie high-endowych czujników obrazu CMOS.

źródło: DigiTimes

Zobacz również