Półprzewodniki odpowiadają za 16% koreańskiego eksportu

| Gospodarka Artykuły

Z najnowszych danych wynika, że w bieżącym roku półprzewodniki osiągną rekordowy udział w rocznym eksporcie Korei Południowej, przekraczający 16%. Branżowe statystyki pokazują, że na czele koreańskich eksporterów chipów znajdują się firmy Samsung Electronics oraz SK hynix, które w okresie styczeń-wrzesień sprzedały za granicę układy warte 70,4 mld dolarów, czyli o 55,6% więcej niż przed rokiem.

Półprzewodniki odpowiadają za 16% koreańskiego eksportu

Liczba ta przekłada się na 16,4% całkowitego eksportu kraju wynoszącego 430 mld dolarów. Eksperci twierdzą, że rosnąca obecność półprzewodników w eksporcie kraju wskazuje na to, że Korea Południowa musi dążyć do dywersyfikacji swojego portfela, ponieważ światowy przemysł chipowy jest podatny na gwałtowne wahania.

Półprzewodniki po raz pierwszy pojawiły się jako najlepszy produkt eksportowy Korei Południowej w 1990 r., a ich obecność w handlu zagranicznym stopniowo rosła, osiągając poprzedni rekord w wysokości 15,1% w roku 2000. W 2016 roku udział półprzewodników w całkowitym eksporcie Korei wyniósł 12,6%.

W drugim kwartale bieżącego roku firmy Intel i Samsung obejmowały odpowiednio 14,3 oraz 14,2% globalnego rynku, a trzecim największym "udziałowcem" był SK Hynix - 5,8%.

źródło: Yonhap News Agency

Zobacz również