Zbliżają się kolejne targi transportu szynowego - Trako

| Gospodarka

Za tydzień w Gdańsku będzie miała miejsce kolejna edycja odbywających się co dwa lata targów kolejowych Trako - impreza tegoroczna to 30 tysięcy m² powierzchni wystawienniczej, 1 000 metrów torów do ekspozycji taboru, maszyn i urządzeń torowych oraz 700 wystawców z 25 krajów. W bieżącym roku targi "Trako" odbędą się w dniach 26-29 września.

Zbliżają się kolejne targi transportu szynowego - Trako

Międzynarodowe Targi Kolejowe "Trako" to największe w Polsce oraz drugie w Europie spotkanie całej branży transportu szynowego i firm aktywnych w sektorze transportowym. Wystawa organizowana jest przez Międzynarodowe Targi Gdańskie oraz Grupę PKP. Partnerami targów są firmy Bombardier, Knorr-Bremse, Medcom, Pojazdy Szynowe PESA Bydgoszcz SA, TINES oraz TRACK TEC.

Celem Trako jest prezentowanie aktualnego poziomu rozwoju systemów transportowych oraz infrastruktury kolejowej w Polsce i na świecie. Współczesny transport skupia wiele nowoczesnych technologii i bazuje na podobnych produktach, jakie można spotkać m.in. w energetyce lub automatyce. Dlatego też, na tej - wydawało by się - wąsko wyspecjalizowanej imprezie, pojawia się wielu dostawców z obszaru przemysłowego. Jest tak, ponieważ pojęcie "transport szynowy" postrzegane może być dosyć szeroko - także przez pryzmat spedycji i logistyki kolejowej, technologii komunikacyjnych, systemów zasilania, techniki połączeniowej i podobnych obszarów, kojarzonych również z automatyką, energetyką i radiokomunikacją.

Patrząc na listy wystawców wszystkich trzech imprez widać nawet, że część firm zrezygnowała z pokazania się na Energetabie i tym razem wybrała Trako - np. TME czy Maritex - lub zamieniła MSPO na Trako, jak np. CSI. Zapewne powodem jest to, że targi Trako są organizowane co dwa lata oraz to, że częste wystawianie się oznacza spore koszty i duży wysiłek organizacyjny, co zmusza do kompromisów. Dwa lata temu było podobnie.

Na tegorocznym Trako spotkać można będzie m.in. przedstawicieli firm Advantech, Arrow Electronics, Astat, CSI, Dacpol, Delta Energy Systems, Elmark Automatyka, Eltron, Gamma, Finder, Harting Polska, Ledatel, MCC, Maritex, Medcom, Phoenix Contact, Radiotechnika Marketing, TME, Wago Elwag, Unisystem oraz Weidmüller. Jak widać wystawców z naszej branży jest relatywne dużo, nawet więcej niż na Energetabie, a łącznie firm wystawiających się (razem z instytutami, organizacjami branżowymi) będzie około 500, co przekonuje, że będzie się tam dużo działo. Co więcej, targom Trako towarzyszy bardzo bogaty program równoległych kilkudziesięciu spotkań tematycznych zawierających debaty, konferencje, liczne seminaria i prezentacje firm na tematy związane z transportem szynowym.

Po raz pierwszy na targach Trako - Dzień Kariery

W ramach Dnia Kariery (piątek, 29 września) wystawcy targów Trako będą prezentowali oferty pracy, staży i praktyk. Zamierzeniem organizatorów jest stworzenie możliwości bezpośredniej wymiany informacji oraz wzajemnych oczekiwań pracodawców i pracobiorców, także w perspektywie wyboru kierunku studiów, specjalizacji czy studiów doktoranckich.

Trako pomaga

Wystawcy i organizatorzy targów Trako od lat organizują akcję charytatywną "Trako Dzieciom". W tym roku beneficjentem akcji są podopieczni fundacji "Dr Clown".
"Trako Dzieciom" to poświęcony tematyce kolejowej konkurs plastyczny dla dzieci i młodzieży, do którego po raz pierwszy zaproszeni są także pacjenci objęci opieką fundacji "Dr Clown". Jego tegoroczna, dziewiąta edycja zatytułowana jest "Mój przyjaciel w podróży pociągiem". Finałem konkursu jest aukcja prac młodych twórców-laureatów podczas wieczornej Gali Trako. Wszystkie środki pieniężne pozyskane z akcji zasilą konto fundacji "Dr Clown".

Trako nagradza najlepszych

Targom Trako towarzyszy siedem prestiżowych konkursów:

  • Konkurs o nagrodę specjalną im. inż. Józefa Nowkuńskiego dla ukończonych inwestycji liniowych i kubaturowych oraz projektów nowych inwestycji infrastrukturalnych szynowych zrealizowanych na terenie Polski, a także taboru szynowego, posiadającego dopuszczenie przynajmniej w jednym kraju UE i prezentowanego na TRAKO 2017.
  • Konkurs o nagrodę im. inż. Ernesta Malinowskiego dla wyrobów i innowacji technicznych stosowanych w kolejnictwie i prezentowanych na targach.
  • Konkurs o Nagrodę im. prof. Czesława Jaworskiego za wybitne osiągnięcia w stosowaniu nowych technologii i urządzeń trakcji elektrycznej.
  • Konkurs o Medal Prezesa Stowarzyszenia Elektryków Polskich.
  • Konkurs o Nagrodę im. prof. Jana Podoskiego dla najlepszych wyrobów i innowacyjnych rozwiązań technicznych i nowoczesnych technologii przeznaczonych dla trakcji elektrycznej w komunikacji miejskiej.
  • Konkurs na najatrakcyjniejszą ekspozycję TRAKO 2017.
  • Konkurs Społecznie Odpowiedzialna Kolejowa Firma Roku.