Wzrasta zapotrzebowanie na akcesoria dla interfejsu USB typu C

| Gospodarka Artykuły

Coraz więcej urządzeń elektronicznych, szczególnie klasy premium, wyposażone jest w złącze USB typu C. Trend ten dotyczy zarówno urządzeń mobilnych, jak i laptopów, czego przykładem mogą być oferowane przez Apple nowe modele Macbook oraz iMac. Standard USB typu C, choć ogłoszony już trzy lata temu, zaczyna cieszyć się szybko rosnącą popularnością dopiero od kilku miesięcy. Firma IHS szacuje, że w tym roku na rynku pojawi się ponad 500 000 urządzeń wyposażonych w tego typu złącza, zaś w roku 2019 ich liczba przekroczy 2 miliony.

Wzrasta zapotrzebowanie na akcesoria dla interfejsu USB typu C

Wielu analityków podkreśla, że USB typu C to obecnie jedyny standard komunikacji przewodowej, który może zastąpić niemal wszystkie inne złącza w urządzeniu. Pozwala na przesyłanie danych, strumienia audio oraz wideo, dodatkowo może dostarczyć do 100 W mocy zasilającej.

Wraz ze wzrostem popularności tego standardu, gwałtownie rośnie zapotrzebowanie użytkowników na akcesoria z nim związane, takie jak huby (koncentratory) oraz różnego rodzaju przejściówki i adaptery. Dobór właściwego oprzyrządowania jest szczególnie ważny w przypadku zasilania urządzenia poprzez ten interfejs - w takiej sytuacji zarówno przewód, jak i zasilacz muszą posiadać odpowiednią specyfikację, zapewniającą bezpieczeństwo zasilanemu urządzeniu. Szczególnie podatne na zagrożenia spowodowane zbyt wysokim napięciem zasilania są urządzenia mobilne, takie jak telefony i tablety.

Obecnie na rynku nie ma jeszcze zbyt wielu akcesoriów dla standardu USB C, jednak przewiduje się, że w ciągu najbliższego roku producenci będą intensywnie starali się zapełnić tę lukę. Atrakcyjność tego segmentu rynku jest tym większa, że potencjalnymi nabywcami tego typu produktów są przede wszystkim użytkownicy sprzętu z wyższej półki, zatem klienci, którzy są znacznie bardziej skłonni do wydawania większych środków na dodatkowe akcesoria, pozwalające w pełni wykorzystać możliwości nowego interfejsu.

Zobacz również