Nadchodzi USB4 - prędkość przesyłu danych będzie tak duża, jak w przypadku Thunderbolt 3

| Gospodarka Aktualności

Technologia stojąca za prostym portem USB, działającym w naszych komputerach i urządzeniach mobilnych, stale się rozwija. Opracowany przez USB Promoter Group wariant USB4 został ogłoszony jako kolejna ewolucja technologii portów, obiecująca znacznie większą szybkość. USB4 będzie obsługiwać prędkości do 40 Gb/s, wykorzystując dwupasmową transmisję po 20 Gb/s. Odpowiada to prędkości Thunderbolt 3, klejnotu koronnego technologii portowej. W porównaniu do poprzedniej generacji USB, to przepustowość dwa razy większa.

Nadchodzi USB4 - prędkość przesyłu danych będzie tak duża, jak w przypadku Thunderbolt 3

Ostatnim dużym krokiem było USB 3.2, ogłoszone po raz pierwszy w 2017 roku. Choć dopiero teraz jest rozwijane, USB 3.2 Gen 2×2 obsługuje 20 Gb/s przy 10 Gb/s na pasmo transmisyjne. USB4 ma być kompatybilny ze wszystkimi poprzednimi standardami, w tym 3.2 i 3.1. Dotychczas schemat nazewnictwa USB był nie całkiem czytelny, ale USB4 powinno to nieco uporządkować.

Podobnie jak w przypadku wcześniejszych specyfikacji USB, USB4 nie jest przyporządkowane dla określonego typu portu, jednak tego rodzaju prędkości będą osiągalne tylko w kablach USB-C.

USB4 to przyszłość, ale biorąc pod uwagę czas potrzebny na wypuszczenie USB 3.2, nie należy oczekiwać, że złącze pojawi się w urządzeniach w najbliższym czasie. Aktualna specyfikacja zostanie szczegółowo omówiona na tegorocznej konferencji USB Developer Days.

źródło: Digital Trends