UE zamierza zmusić Apple'a do zastosowania wspólnego standardu ładowania

| Gospodarka Zasilanie

W 2020 roku w UE sprzedano około 420 mln telefonów komórkowych i innych przenośnych urządzeń elektronicznych, a konsumenci wydali 2,4 mld euro na dodatkowe akcesorium w postaci ładowarki. Szacuje się, że zużyte i nieużywane ładowarki generują rocznie do 11 tys. ton odpadów.

UE zamierza zmusić Apple'a do zastosowania wspólnego standardu ładowania

Działanie prowadzone przez firmy w segmencie mobilnych urządzeń elektronicznych pozwoliły zredukować liczbę standardów ładowania z 30 do 3, czyli USB Power Delivery, Qualcomm Quick Charge i tych stosowanych w produktach Apple'a.

Unia Europejska dąży do ujednolicenia standardów ładowania, w tym złącza USB typu C po obu stronach kabla. Zmiany te uderzają w amerykańskiego giganta Apple'a, który wykorzystuje w swoich smartfonach autorskie złącze Lightning. Firma już wcześniej ogłosiła, że nie zamierza przechodzić na wspólny standard.

Kolejna część przepisów przewiduje całkowite wydzielenie sprzedaży ładowarek do urządzeń elektronicznych. Ograniczy to liczbę zakupionych lub niewykorzystanych ładowarek. Szacuje się, że ograniczenie produkcji i utylizacji nowych ładowarek pozwoli zredukować ilość generowanych odpadów elektronicznych o prawie tysiąc ton rocznie.

Zmieniona dyrektywa w sprawie urządzeń radiowych będzie teraz musiała zostać przyjęta przez Parlament Europejski i Radę. Dostawcy urządzeń mobilnych będą mieli 24 miesiące na dostosowanie się do nowych przepisów od daty przyjęcia przepisów.

źródło: EE News Europe

Zobacz również