Lenovo kupuje pakiet kontrolny jednostki PC firmy Fujitsu

| Gospodarka Artykuły

Grupa Lenovo uzgodniła zakup za kwotę 269 milionów dolarów większościowych udziałów w jednostce Fujitsu zajmującej się komputerami osobistymi. Lenovo dąży do zwiększenia udziału w rynku PC, który walczy ze słabą sprzedażą z uwagi na przechodzenie coraz większej liczby osób na urządzenia mobilne. Straciwszy w tym roku pozycję globalnego lidera rynku PC na rzecz HP, Lenovo szuka sposobów na wzmocnienie swojej podstawowej działalności. Słabość w omawianym segmencie przyczyniła się do poważnego spadku zysków Lenovo w okresie od lipca do września.

Lenovo kupuje pakiet kontrolny jednostki PC firmy Fujitsu

Za 51% udziałów w Fujitsu Client Computing Ltd Lenovo zapłaci gotówką 17,85 mld jenów (156,70 mln dolarów) oraz od 2,55 mld do 12,75 mld jena w zależności od wyników osiągniętych do roku 2020. Firmy Lenovo i Fujitsu po raz pierwszy ogłosiły współpracę w sektorze PC w październiku 2016 r.

W drugim kwartale bieżącego roku firma Lenovo osiągnęła zysk w wysokości 139 milionów dolarów, wobec 157 milionów dolarów rok wcześniej. Przychody wyniosły 11,8 miliarda dolarów, w porównaniu do 11,2 miliarda dolarów w zeszłym roku i szacunków analityków na poziomie 11,3 miliarda dolarów.

Podczas gdy globalna sprzedaż komputerów PC firmy Lenovo wzrosła o 17% w stosunku do poprzedniego kwartału, jej udział w rynku komputerów PC w ciągu sześciu miesięcy spadł o 0,2 punktu procentowego, do 21%, przy czym nie jest znana wielkość dostaw.

Producenci komputerów PC na całym świecie walczą ze zmieniającymi się trendami, a dane Gartnera pokazują, że sprzedaż komputerów osobistych na całym świecie spadła w kwartale kończącym się we wrześniu o 3,6% w porównaniu z rokiem poprzednim, co oznacza dwunasty taki spadek z rzędu.

źródło: Reuters