Kiepskie wyniki skłaniają Fujitsu i Panasonika do rozmów o fuzji oddziałów produkcyjnych

Dostawcy półprzewodników Fujitsu i Panasonic są bliscy finalizacji fuzji swoich oddziałów produkujących układy, które przechodzą kłopoty finansowe, poinformował japoński nadawca radiowo-telewizyjny NHK. Obie firmy mają uruchomić wspólny projekt produkcyjny do marca 2014 r. Przedsięwzięcie może uzyskać wsparcie jednego z banków współfinansowanych przez rząd Japonii, Innovation Network Corp. of Japan (INCJ), który w roku ubiegłym wsparł finansowo Renesasa. Obie firmy rozmawiają także z Bankiem Rozwoju Japonii na temat potencjalnej inwestycji o wartości setek mln dolarów.

Posłuchaj
00:00

Firma Fujitsu zaprzeczyła jednak, że do fuzji miałoby dojść w najbliższym czasie. Według Fujitsu żaden jego przedstawiciel nie potwierdził powyższych informacji w swoich wypowiedziach i jak dotąd nie zapadły w tej sprawie żadne decyzje. Negocjacje Fujitsu i Panasonika oraz Renesasu odnośnie możliwej fuzji oddziałów półprzewodnikowych systemów LSI rozpoczęły się ponad rok temu. W planach zakładano rozdzielenie projektowych i produkcyjnych części trzech firm oraz wyodrębnienie filii produkcyjnych układów SoC i układów systemowych (system LSI chip), aby następnie utworzyć z nich produkcyjną spółkę joint-venture.

Według doniesień prasowych za przekazanie części swoich fabryk Renesas mógł otrzymać od INCJ 1,9 mld dol. Renesas wciąż zmaga się z restrukturyzacją - jesienią 2012 r. firma zmuszona była do redukcji 8 tysięcy miejsc pracy, a na początku br. planowała zwolnienia kolejnych 3 tysięcy osób, właśnie w drodze sprzedaży części firmy. Około 150 mln dolarów za łącznie 6-procentowy udział w Renesasie miało przeznaczyć jego kilku głównych klientów, w tym Toyota, Nissan i Panasonic. W ostatnim czasie również Fujitsu zdecydowało się zwolnić 2 tysiące pracowników. Z informacji podanych przez NHK wynika, że Fujitsu i Panasonic są także zainteresowane korzystaniem z usług produkcyjnych TSMC - czołowego na świecie dostawcy usług foundry.

Powiązane treści
Lenovo kupuje pakiet kontrolny jednostki PC firmy Fujitsu
Trend fuzji i przejęć w branży trwa w najlepsze
Intel przejmuje Fujitsu Wireless
Panasonic poprawia pozycję w rankingu "Best Global Brands"
Sony i Panasonic rozpoczną produkcję OLED-ów
Rekordowa strata Panasonica wyniesie 10 mld dol.
Fujitsu podpisał kompleksowy kontrakt z ARM
Fujitsu inwestuje w Tensilicę
Fujitsu i Toshiba łączą biznes telefonów komórkowych
Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
PCB
Siemens przejmuje DownStream Technologies
Komponenty
Navitas wprowadza pierwsze na świecie tranzystory SiC MOSFET z kwalifikacją AEC-Plus dla motoryzacji i przemysłu
Zasilanie
Infineon rozszerza ofertę modułów mocy EasyPACK CoolGaN dla aplikacji wysokonapięciowych
Aktualności
Już za tydzień Warsaw Industry Automatica 2025
Aktualności
Nowa wizja transformacji cyfrowej – COCUS i Panasonic
Produkcja elektroniki
Popyt na sprzęt do produkcji wyznacznikiem stanu branży
Zobacz więcej z tagiem: Artykuły
Magazyn
Kwiecień 2025
Targi zagraniczne
Międzynarodowa wystawa i warsztaty na temat kompatybilności elektromagnetycznej EMV 2025
Statyczne
Logowanie
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów