Qualcomm rozgrywa karty na rynku modemów LTE i układów SoC

| Gospodarka Artykuły

Dostawcy półprzewodnikowych układów do telefonów komórkowych wskazują szczególnie na dwa obecnie obowiązkowe podzespoły zaawansowanego smartfona - modem LTE oraz czterordzeniowy procesor aplikacyjny. Modemy LTE oferuje obecnie wielu dużych dostawców, takich jak Broadcom, Renesas czy Nvidia, i w każdym przypadku znajdują się one na innym etapie procesu certyfikacji u operatorów. Proces ten przejść musi każdy z dostawców przed ogłoszeniem przyjęcia projektu ich układu do produkcji seryjnej. W wielu rozwiązaniach zaawansowany model LTE jest zintegrowany z procesorem aplikacyjnym.

Qualcomm rozgrywa karty na rynku modemów LTE i układów SoC

W związku z powszechną wymianą przez konsumentów telefonów 3G i starszych modeli na smartfony, rok 2012 charakteryzował duży popyt na te urządzenia. Znacznie wzrosła też oferta i sprzedaż smartfonów z modemami 3G/LTE. Obecnie, w miarę modernizacji sieci 2G i WCDMA, dostępnych jest również coraz więcej telefonów z technologią 3.5G HSPA.

Firma badania rynku Forward Concepts poinformowała, że w roku ubiegłym sprzedaż modemów do transmisji dwukierunkowej z podziałem częstotliwościowym (FDD) stosowanych w sieciach LTE wyniosła 47 mln sztuk, z czego na dostawy Qualcomma tych urządzeń przypadło 86%. Oznacza to znacznie większe zaangażowanie amerykańskiej firmy w tę technologię od Samsunga, do którego należało tylko 9% rynku. Zdaniem agencji dominacja Qualcomma na rynku modemów FDD-LTE przeciągnie się także na rok bieżący. Dzięki udanym projektom modemów przyjętych do urządzeń wytwarzanych przez LG trzyprocentowy udział w rynku osiągnęła stosunkowo niewielka firma GCT Semiconductor. Na Renesas oraz Nvidię Icerę przypadło po około 1% obrotów.

Firma Generacja Procentowy udział w rynku
Qualcomm 3G/4G 86
Samsung 4G 9
GCT Semiconductor 4G 3
Nvidia-Icera - 1
Renesas 4G 1
Dostawy modemów FDD-LTE baseband w 2012 r. w mln sztuk (źródło: Forward Concepts)

Z podobną dynamiką rywalizacja dostawców rozgrywa się na płaszczyźnie procesorów aplikacyjnych - czterordzeniowych, coraz bardziej wydajnych i coraz mniejszych. W największym stopniu nabywców zyskują czterordzeniowe układy SoC Qualcomma następnej generacji: Snapdragon 600 i 800, dla których jeszcze w styczniu br. do produkcji seryjnej skierowano 50 projektów. W skład Snapdragonów 600 i 800 wchodzą czterordzeniowe procesory Krait 300 i Krait 400, kompatybilne z architekturą ARM. Ich układ SoC zawiera również modem LTE zapewniający transmisję do 150-Mbits (kategoria 4). Snapdragony wytwarza na kontrakt TSMC w wydajnym procesie mobilnym, tzw. 28HPM, w technologii 28-nm.

Nvidia nie odpuszcza

W II poł. lutego br. Nvidia zaprezentowała najnowszą wersję Tegra 4i, procesora aplikacyjnego zintegrowanego w jednym systemie z procesorem LTE. Ze względu na wiele zaawansowanych cech i funkcji tego układu prezes Forward Concepts Will Strauss określił go mianem "prawdziwego hitu". Tegra 4i bazuje na czterech Corteksach-A9 taktowanych zegarem 2,3-GHz, opracowanych wspólnie z dostawcą rdzeni ARM, oraz piątym rdzeniu przeznaczonym do pracy w trybie niskiego poboru prądu. Następnie w układzie zintegrowanych jest 60 rdzeni graficznych oraz modem LTE i500 zoptymalizowany pod kątem integracji. Wcześniej Nvidia wprowadziła do oferty poprzednią wersję układu, Tegra 4, złożoną z czterech CorteksówA-15, rdzenia niskiego poboru prądu, LTE i500 oraz 72 rdzeni GPU. Na rynku układów graficznych Nvidia jako jedyna poza Qualcommem wytwarza je na bazie własnych projektów.

Wiceprezes Nvidii Phillip Carmak napisał na swoim blogu, że dzięki Tegrze 4i do produkcji seryjnej trafią smartfony o niezwykłych wręcz właściwościach. Według Carmaka Tegra 4i jest znacznie szybsza, ale o połowę mniejsza od Snapdragona 800. Czy tak jest rzeczywiście wkrótce będzie wiadomo, ale już teraz wiemy, że Nvidia chce na serio konkurować z Qualcommem i jego sztandarowymi układami SoC do smartfonów.

Nvidia zaoferowała procesor aplikacyjny połączony w jednym układzie z zaawansowanym modemem LTE w 20 miesięcy po przejęciu Icery, brytyjskiego dostawcy modemów od 2005 r., co oznacza, że integracja obu firm przebiegła bardzo sprawnie. Wytwarzany w procesie 28nm i500 ma wprawdzie przepustowość niższą od modemu Qualcomma, do 100-Mbits (kategoria 3), ale według producenta można go zaktualizować programowo (software upgradable) do kategorii 4 150-Mbits, co również jest nowością na rynku tych układów.

Marcin Tronowicz