Qualcomm wprowadza 64-bitowe chipy do smartfonów

Firma Qualcomm ogłosiła wprowadzenie nowego 64-bitowego układu Snapdragon 410, który otworzy drogę do bardziej wydajnych urządzeń mobilnych. Wyposażony w niego telefon komórkowy, bazujący na łączności 4G, pojawi się na rynku już w 2014 r. i wówczas 64-bitowa technologia stanie się standardem w produktach Qualcomma.

Posłuchaj
00:00

Rozpoczęta przez iPhone'a firmy Apple ewolucja smartfonów w kierunku stosowania chipów 64-bitowych zmniejsza przepaść między mobilnymi procesorami małej mocy a układami montowanymi w laptopach, komputerach stacjonarnych i serwerach. 64-bitowe procesory w swoich smartfonach wykorzysta również Samsung.

W celu wykorzystania 64-bitowych funkcji procesorów potrzebna jest większa ilość pamięci niż ta, którą można teraz znaleźć w 32-bitowych urządzeniach mobilnych. Odpowiednia ilość pamięci pozwoli efektywnie wykorzystać 64-bitowe procesory i zaobserwować znaczny wzrost wydajności smartfonów i tabletów. Korzystanie z nowych układów będzie wymagało również zmiany oprogramowania zaprojektowanego dla procesorów 32-bitowych.

źródło: Reuters

Powiązane treści
Qualcomm zwolni 600 pracowników
Qualcomm przejmuje CSR
Qualcomm przejmuje od HP portfolio patentów Palm, IPAQ i Bitfone
Huawei chce konkurować z najlepszymi producentami smartfonów
Qualcomm rozgrywa karty na rynku modemów LTE i układów SoC
Wartość rynkowa Qualcomma przewyższyła Intela
Smartfony i tablety staną się bardziej wydajne
Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Optoelektronika
Rozwój technologii laserowych w przemyśle, automatyce i elektronice - Laser Technica 2026 (12–14 maja 2026)
Produkcja elektroniki
Unisystem x SoMLabs – współpraca, która wzmacnia europejski rynek elektroniki
Projektowanie i badania
Teradyne przejmuje TestInsight, wzmacniając narzędzia testowe dla układów AI i centrów danych
Komponenty
Pełne portfolio płytek Click od MIKROE już dostępne w ofercie DigiKey
Elektromechanika
Humanoidalne roboty stały się rzeczywistością
Optoelektronika
Powstanie największy w UE ośrodek produkcji kabli optycznych i 2500 nowych miejsc pracy
Zobacz więcej z tagiem: Artykuły
Magazyn
Kwiecień 2026
Targi krajowe
Targi Euro Target Show 2026
Magazyn
Marzec 2026

Jak kompensować moc bierną w małej firmie, by płacić mniej za energię bierną?

Z reguły małej firmy nie stać na zakup automatycznego kompensatora mocy biernej. Niemniej, sytuacja nie jest bez wyjścia i w tym artykule na prostym przykładzie pokazane zostało podejście do rozwiązania problemu mocy biernej.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów