Smartfony i tablety staną się bardziej wydajne

Samsung Electronics, światowy lider w dziedzinie zaawansowanych rozwiązań technologii półprzewodnikowych, rozpoczął masową produkcję pierwszych w branży układów LPDDR3 (low-power DDR3, czyli pamięć DDR3 o niskim zużyciu energii). Głównym przeznaczeniem pamięci maja być urządzenia mobilne nowej generacji.

Posłuchaj
00:00

Samsung rozpoczął masową produkcję najbardziej zaawansowanej na rynku mobilnej pamięci DRAM. Nowy 2GB LPDDR3 może przesyłać dane z prędkością do 1600 megabitów na sekundę, co stanowi około 50 procent szybciej niż LPDDR2 - przy zużyciu energii mniejszym o 20%.

Zapewnia on prędkość transmisji danych do 12,8 GB na sekundę, dzięki czemu odtwarzanie wideo w technologii Full HD w czasie rzeczywistym nie będzie stanowiło problemu. Dodatkowo wysokie prędkości transferu danych umożliwią montowanie wyświetlaczy przekraczających 4", oczywiście przy rozdzielczości Full HD.

- Nowy typ pamięci będzie nie tylko wydajniejszy, ale nie mniej ważne jest też to, że będzie zużywał mniej energii. To powinno przełożyć się na wydłużenie czasu urządzeń mobilnch - dodaje Dean McCarron, główny analityk firmy Mercury Research. Jego zdaniem, LPDDR3 w pierwszej kolejności trafi do urządzeń z najwyższej półki, ale później, wraz ze stopniowym redukowaniem ceny, nowa pamięć będzie pojawiać się również w tańszych produktach.

Pamięć wytwarzana jest przy użyciu technologii 30nm, z którą Samsung miał pierwsze kontakty około 10 miesięcy temu.

Ponadto, Samsung rozpoczął również masową produkcję pamięci flash o pojemności 128 GB aby pomieścić wszystkie te dane.

Mateusz Woźniak

Powiązane treści
Qualcomm wprowadza 64-bitowe chipy do smartfonów
Sony przygotowuje flagowy model smartfona opartego na Androidzie
Mio wprowadza do Polski tablet dla lekarzy
Pojawi się konkurencja dla Apple'a - system Windows 8 na tablety i smartfony
Smartfony Samsung Galaxy przynoszą rekordowe zyski
Symbioza Samsunga i Apple pozostanie niezachwiana mimo orzeczenia sądu
Samsung wyda 4 mld dol. na fabrykę układów logicznych
Samsung zwiększy produkcję DDR3
Producenci DDR3 nie nadążają za popytem
Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Zasilanie
Trina Storage i Stiemo zbudują w krajach bałtyckich sieć potężnych magazynów energii
Projektowanie i badania
Dania chce mieć najpotężniejszy na świecie komputer kwantowy
Elektromechanika
Dold wzmacnia międzynarodową obecność - tworzy nowy oddział sprzedaży w Polsce
Projektowanie i badania
Tranzystory diamentowe odmienią elektronikę dużej mocy
Zasilanie
Nowy standard ładowania EV: EVerged i AMPECO połączą siły, by stworzyć sieć 5000 punktów w 2 lata
Aktualności
Portugalia potęgą w zakresie centrów danych?
Zobacz więcej z tagiem: Artykuły
Magazyn
Lipiec 2025
Magazyn
Czerwiec 2025
Targi zagraniczne
Elmässan Stockholm 2025

Komponenty indukcyjne

Podzespoły indukcyjne determinują osiągi urządzeń z zakresu konwersji mocy, a więc dążenie do minimalizacji strat energii, ułatwiają miniaturyzację urządzeń, a także zapewniają zgodność z wymaganiami norm w zakresie EMC. Stąd rozwój elektromobilności, systemów energii odnawialnej, elektroniki użytkowej sprzyja znacząco temu segmentowi rynku. Zapotrzebowanie na komponenty o wysokiej jakości i stabilności płynie ponadto z aplikacji IT, telekomunikacji, energoelektroniki i oczywiście sektorów specjalnych: wojska, lotnictwa. Pozytywnym zauważalnym zjawiskiem w branży jest powolny, ale stały wzrost zainteresowania klientów rodzimą produkcją pomimo wyższych cen niż produktów azjatyckich. Natomiast paradoksalnie negatywnym zjawiskiem jest fakt, że jakość produktów azjatyckich jest coraz lepsza i jeśli stereotyp "chińskiej bylejakości" przestanie być popularny, to rodzima produkcja będzie miała problem z utrzymaniem się na rynku bez znaczących inwestycji w automatyzację i nowe technologie wykonania, kontroli jakości i pomiarów.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów