Wartość rynkowa Qualcomma przewyższyła Intela

| Gospodarka Artykuły

Pozycja Qualcomma, fablesowego dostawcy procesorów aplikacyjnych do urządzeń przenośnych, powoduje, że pod względem wartości rynkowej firma ta prześcignęła lidera dostaw półprzewodników - Intela. Według prognoz firmy badania rynku IC Insights w 2012 r. Qualcomm powinien zwiększyć obroty o 30%. Jego roczna sprzedaż ma wynieść 12,8 mld dolarów, co winduje firmę na czwartą pozycję listy największych dostawców półprzewodników na świecie.

Wartość rynkowa Qualcomma przewyższyła Intela

I chociaż Intel pozostaje liderem dostaw układów pod względem wielkości obrotów, swoją pozycję zawdzięcza dominacji na rynku komputerów osobistych, który według analityków nie ma szans na wzrost, ponieważ konsumenci najwięcej wydają obecnie na smartfony i tablety PC. A te przenośne urządzenia najczęściej zasilają układy Qualcomma o nazwie Snapdragon. Z kolei fakt, że dostawca procesorów do telefonów jest firmą fablesową w oczach inwestorów jest dodatkowym plusem, przekładającym się na wzrost wartości akcji. Oznacza to bowiem, że Qualcomm nie musi każdego roku wydawać ogromnych sum pieniędzy na rozwój procesu technologicznego i fabryk krzemu.

Zgodnie z giełdową wyceną akcji, rynkowa wartość Qualcomma wynosiła w listopadzie 2012 r. 105 mld dolarów przy cenie jednej akcji 61,8 dolara, a wartość Intela 104 mld dolarów przy cenie akcji 21 dolarów. Według IC Insights w dalszej kolejności wartość rynkowa TSMC wynosi w przybliżeniu 84 mld dolarów, następnie Texas Instruments około 33 mld dolarów. Poniżej 10 mld dolarów sytuują się ARM Technologies, Micron i STMicroelectronics.

Układy graficzne

Snapdragon - QualcommPoza procesorami ogólnego przeznaczenia wzrost Qualcomma napędzają także dostawy układów GPU do urządzeń przenośnych. Jak poinformowała firma badania rynku John Peddie Research (JPR), w I połowie 2012 r. rynek układów graficznych do telefonów, tabletów i konsol do gier na świecie wzrósł łącznie o 69%, w tym ilość układów GPU dostarczonych przez Qualcomma zwiększyła się o 39%. Jeszcze bardziej jednak, bo aż o 179%, dostawy układów graficznych zwiększył Samsung oraz o 70% Apple. Według JPR w tym okresie Qualcomm był największym na świecie dostawcą takich układów, rezerwując dla siebie 26,7% rynku. Na dalszych miejscach uplasowali się Samsung, z 22,2% udziałem i Apple, do którego należało 21,1% rynku.

Mobilne układy graficzne zintegrowane z procesorami aplikacji typu SoC zyskują na znaczeniu ze względu na coraz większą ilość treści graficznych oferowanych na stronach WWW, poprzez liczne aplikacje i w grach z grafiką 3D. Bogate w grafikę serwisy internetowe rozwijają się, a związany z nimi rynek ciągle rośnie. Zaawansowane procesory graficzne zapewniają obecnie obsługę m.in. najnowszej specyfikacji Open GL ES 3.0 z sierpnia 2012 r. oraz przyspieszenie działania interfejsu użytkownika i wyszukiwania treści, a także choćby w szybkim tempie zyskujących na popularności aplikacji rozszerzonej rzeczywistości (AR).

Poza dostawcami samych półprzewodników na rynku jest obecnych czterech dostawców graficznej własności intelektualnej (bloków IP) - oprócz ARM zwłaszcza Imagination Technologies, DMP oraz Vivante. Firmy te zapewniają bloki IP wszystkim dostawcom układów SoC, poza Nvidią oraz właśnie Qualcommem. Te dwie ostatnie firmy wytwarzają układy GPU na bazie własnych projektów.

Tabela 1. Rynek własności intelektualnej układów graficznych integrowanych w SoC do urządzeń przenośnych według dostawców (źródło: JPR)
Dostawca I połowa 2012 r. I połowa 2011 r.
Imagination Technologies 46,5% 49,1%
Qualcomm 26,5% 36,3%
ARM 12,9% 6,2%
Vivante 9,8% 2,5%
Nvidia 2,5% 3,5%
DMP 1,7% 2,2%
ZiiLabs 0,1% 0,2%
Razem 100% 100%

W 2013 r. sytuacja na rynku układów SoC do urządzeń przenośnych będzie się zmieniać dynamicznie ze względu na prawdziwą eksplozję rynku tabletów w Chinach. Coraz większa popularność przenośnych urządzeń konsumenckich w tym kraju już w ogromnym stopniu przyczyniła się do dużych wzrostów firm ARM i Vivante. Na sprzedaży w Chinach zyskują także dalekowschodni dostawcy procesorów aplikacyjnych, tacy jak Rockchip i MediaTek. Według prognoz JPR w 2012 r. dostawy samych układów graficznych MediaTeka zwiększą się w skali roku aż o 966%. W porównaniu do Qualcomma MediaTek wciąż ma jednak niewielki udział w globalnym rynku.

IC Insights zauważa, że kilka ostatnich lat cechował stały i szybki wzrost obrotów Qualcomma. W 2008 r. amerykański dostawca stał się pierwszą w historii firmą fabless, która weszła na listę dziesięciu największych dostawców półprzewodników według wielkości obrotów. Qualcomm korzysta z usług foundry TSMC oraz od 2012 r., z powodu problemów z zapewnieniem wystarczających mocy przerobowych przez Tajwańczyków, także z Globalfoundries, co szczególnie ta ostatnia firma może poczytać sobie za sukces. Korzystne prognozy wzrostu obrotów dla Globalfoundries za 2012 r. - na poziomie 31% - wydają się świadczyć, że model fabless-foundry ma się znakomicie a współpraca Qualcomma z Globalfoundries przynosi świetne efekty.

Marcin Tronowicz

Zobacz również