Intel kupił brytyjski zespół ZiiLabs, projektanta układów graficznych

Intel zapłacił 50 mln dolarów firmie Creative Technology - dostawcy układów do przetwarzania multimediów i sprzętu konsumenckiego - za uzyskanie licencji na określone patenty zależnej od Creative’a firmy ZiiLabs Inc. oraz za kupno jej brytyjskiego oddziału ZiiLabs Ltd., wcześniej znanego jako 3DLabs. Krok ten może świadczyć o tym, że w swoich przyszłych procesorach Atom firma chce wprowadzić technologię alternatywną do rdzeni graficznych PowerVR Imagination Technologies, które dominują w układach Intela.

Posłuchaj
00:00

Z powyższej kwoty 20 mln dolarów ma być przeznaczone na opłatę za licencje technologii, w tym procesorów graficznych ZiiLabs, oraz 30 mln dolarów na kupno brytyjskiego zespołu projektowego. Zgodnie z warunkami umowy Creative zachował pełną kontrolę nad ZiiLabs oraz tytuł własności do patentów na układ StemCell i będzie nadal dostarczać procesory multimedialne ZMS.

Creative rozpoczął pilotażową produkcję 100-rdzeniowego procesora multimedialnego ZMS-40 przeznaczonego do obsług platform Android o wysokich wymogach na przetwarzanie grafiki i multimediów w lutym 2012 r. Wykonany w architekturze ARM ZMS-40 jest wyposażony w 96 rdzeni StemCell do przetwarzania multimediów i 4 rdzenie ARM Cortex-A9. Nie jest jednak pewne czy ruszy masowa produkcja tego urządzenia.

Marcin Tronowicz

Powiązane treści
Popyt na układy graficzne Mali wzrasta
Intel przejmuje Fujitsu Wireless
Intel i Mouser podpisali globalną umowę dystrybucyjną
Szczecińska firma współpracuje z Intelem
Rynek EDA rozwija się bez przeszkód
Intel z lekkim spadkiem w ostatnim kwartale
Nowy procesor Haswell Intela zapewni dłuższą żywotność baterii i lepszą grafikę
Intel zainwestuje w nowe firmy 40 mln dolarów
Intel Capital zainwestuje w Polsce
Intel przejmuje udziały w ASML, aby przyspieszyć wdrożenie technologii 450mm i EUV
Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Zasilanie
Trina Storage i Stiemo zbudują w krajach bałtyckich sieć potężnych magazynów energii
Projektowanie i badania
Dania chce mieć najpotężniejszy na świecie komputer kwantowy
Elektromechanika
Dold wzmacnia międzynarodową obecność - tworzy nowy oddział sprzedaży w Polsce
Projektowanie i badania
Tranzystory diamentowe odmienią elektronikę dużej mocy
Zasilanie
Nowy standard ładowania EV: EVerged i AMPECO połączą siły, by stworzyć sieć 5000 punktów w 2 lata
Aktualności
Portugalia potęgą w zakresie centrów danych?
Zobacz więcej z tagiem: Artykuły
Magazyn
Lipiec 2025
Magazyn
Czerwiec 2025
Targi zagraniczne
Elmässan Stockholm 2025

Komponenty indukcyjne

Podzespoły indukcyjne determinują osiągi urządzeń z zakresu konwersji mocy, a więc dążenie do minimalizacji strat energii, ułatwiają miniaturyzację urządzeń, a także zapewniają zgodność z wymaganiami norm w zakresie EMC. Stąd rozwój elektromobilności, systemów energii odnawialnej, elektroniki użytkowej sprzyja znacząco temu segmentowi rynku. Zapotrzebowanie na komponenty o wysokiej jakości i stabilności płynie ponadto z aplikacji IT, telekomunikacji, energoelektroniki i oczywiście sektorów specjalnych: wojska, lotnictwa. Pozytywnym zauważalnym zjawiskiem w branży jest powolny, ale stały wzrost zainteresowania klientów rodzimą produkcją pomimo wyższych cen niż produktów azjatyckich. Natomiast paradoksalnie negatywnym zjawiskiem jest fakt, że jakość produktów azjatyckich jest coraz lepsza i jeśli stereotyp "chińskiej bylejakości" przestanie być popularny, to rodzima produkcja będzie miała problem z utrzymaniem się na rynku bez znaczących inwestycji w automatyzację i nowe technologie wykonania, kontroli jakości i pomiarów.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów