Android – nowa platforma dla urządzeń mobilnych

| Gospodarka Artykuły

Dynamiczny rozwój rynku urządzeń przenośnych jest obserwowany od lat. Już dawno wzbogacono telefony w funkcje podręcznych odtwarzaczy muzyki oraz aparatów fotograficznych. Standardem stało się przeglądanie sieci Web i odtwarzanie filmów za ich pomocą. Wymusza to na producentach telefonów dostosowywanie systemów operacyjnych urządzeń mobilnych do standardów znanych z komputerów PC.

Android – nowa platforma dla urządzeń mobilnych

Po stworzeniu przez Microsoft systemu Windows Mobile kolejny krok wykonała firma Google. Od pewnego czasu pojawiają się w prasie informacje dotyczące nowych produktów opartych na platformie Android i coraz więcej znanych firm dołącza do grona użytkowników nowego rozwiązania. Informacja ta jest szczególnie ważna dla zwolenników Linuksa i oprogramowania open source.

Duży rozgłos otwartej platformy jest w głównej mierze spowodowany zaangażowaniem w projekt takich gigantów, jak Intel, T-Mobile, Sprint, HTC, Qualcomm, Motorola i oczywiście Google. Na przykładzie iPhone’a firmy Apple Google zdecydował się na stworzenie własnego, darmowego środowiska programistycznego SDK. Dzięki temu stworzył rynek oprogramowania dla urządzeń opartych na platformie Android.

Dużą uciążliwością dla programistów iPhone’a było stosowanie języka Objective C oraz wymóg uzyskiwania certyfikatu Apple Store przed wprowadzeniem programu na rynek. W przypadku Androida wybór padł na język Java, a platforma została w pełni otwarta. Teraz już sam użytkownik bierze na siebie odpowiedzialność za bezpieczeństwo aplikacji, których używa.

Rynek platform mobilnych

Tab.1. Systemy operacyjne stosowane w urządzeniach przenośnych z przykładowymi produktami

Rynek platform dla urządzeń mobilnych wciąż zdominowany jest przez system Symbian, który jednak nie oferuje kompatybilności z PC. Dostawcą platformy Symbian jest Nokia, a konkurencję dla niego stanowią m.in. produkty Microsoft u (Windows Mobile), Qualcomm (Brew), czy RIM (Blackberry).

Większość z nich wykorzystywana jest przez wielu producentów, w zależności od sprzedawanego modelu. Tabela 1 zawiera przykładowe urządzenia dostępne w Polsce bazujące na poszczególnych platformach. Android jest pierwszym systemem zbudowanym w oparciu o jądro Linuxa, który ma szanse być stosowany w komercyjnych rozwiązaniach wiodących producentów.

Historia i rozwój

Historia Androida zaczęła się w 2005 roku, kiedy to firma Google wykupiła kalifornijską firmę Android Inc. Zajmowała się ona rozwojem oprogramowania dla urządzeń mobilnych, jednak wszelkie plotki na temat prób wejścia Google na ten rynek nie były w tym czasie komentowane. Dopiero w grudniu 2006 r. pojawiły się oficjalne informacje na temat platformy gPhone i nowego systemu operacyjnego tworzonego w strukturach Google.

Ostatecznym potwierdzeniem wejścia firmy Google na rynek urządzeń mobilnych było założenie w listopadzie 2007 Open Handset Alliance. Organizacja ta skupia około 50 firm z różnych obszarów rynku związanych z technologią komórkową. Są wśród nich operatorzy: T-Mobile, China Mobile, Vodafone, firmy działające w branży internetowej: Google, eBay, producenci półprzewodników: Intel, Qualcomm, ARM, jak i sami producenci telefonów komórkowych: HTC, LG, Motorola, Samsung.

Urządzenia dostępne na rynku

Pierwszy telefon wyposażony w system Android pojawił się na rynku w październiku 2008 r. Jest to G1, który od lutego 2009 dostępny jest także w Polsce jako Era G1. Najnowszymi urządzeniami wyprodukowanymi przez firmę HTC są HTC Magic i HTC Hero. Do tej grupy dołączył już Samsung z telefonem Galaxy (i7500). Zgodnie z zapowiedziami do końca 2009 roku na rynku ma pojawić się 30 nowych urządzeń pracujących pod kontrolą Androida.

Jeszcze w połowie roku 2009 firmy HP, Dell, Asus,Acer zapowiadały wprowadzenie na rynek serii netbooków z zainstalowanymi dystrybucjami systemu Android. W pierwszych prototypach pojawiły się jednak duże trudności z dostosowaniem interfejsu dotykowego znanego ze smartfonów do klawiatury stosowanej w netbookach. Według ostatnich informacji Google zdecydował się na przygotowanie specjalnego systemu operacyjnego dla komputerów przenośnych. Zapowiedziany niedawno system Google Chrome OS może zastąpić Androida w produktach firmy Acer.

Są też wady

Zakładając, że powstanie Androida jest dużym krokiem w kierunku ujednolicenia systemów stacjonarnych i przenośnych, trzeba zaznaczyć kilka cech, które dzielą go jeszcze od ideału. Język programowania Java oferowany programistom nie jest w pełni kompatybilny z tym znanym z komputerów PC. Dużą niedogodnością jest fakt, że nie jest on nawet tożsamy z Java ME i dlatego dostosowanie aplikacji napisanych w tym języku będzie wymagało dodatkowej pracy.

Wielu programistów zarzuca także firmie Google brak pełnego dostępu do źródeł Androida. Część SDK podlega licencji, która nie jest w pełni tożsama z zasadami wolnego oprogramowania. Dodatkową przeszkodą jest otwarcie dla programistów jedynie części warstw systemu operacyjnego. Praca aplikacji użytkownika jest możliwa jedynie w obrębie wirtualnej maszyny Dalvik, więc możliwość kontroli urządzenia ograniczona jest do interfejsów udostępnionych w tej warstwie.

Założenia te są zrozumiałe w przypadku firmy Google. Większą część dochodów korporacja czerpie z reklam, więc prawdopodobne jest, że niektóre obszary pamięci telefonów będą zarezerwowane i kontrolowane przez producentów telefonów oraz operatorów sieci.

Bartłomiej Grześkowiak

Zobacz również

Dostępne nowe wydanie
Pobierz bezpłatnie