wersja mobilna
Online: 361 Środa, 2018.01.17

Biznes

Intel przoduje wśród dostawców procesorów embedded

poniedziałek, 15 lipca 2013 11:48

Dawniej, jako najwięksi dostawcy zaawansowanych płyt głównych do zastosowań embedded, rywalizowali ze sobą Intel i AMD, natomiast rynek mikrokontrolerów bezwzględnie należał do ARM. Ostatnio Semicast Research - firma prowadząca badania rynku - poinformowała, że w 2012 r. największym dostawcą procesorów do systemów embedded okazał się Intel. Na kolejnych miejscach znalazły się Qualcomm i Broadcom, a następnie Samsung i TI. W tym roku sytuacja na rynku także jest dynamiczna i firma prognozuje, że pierwsze miejsce przypadnie w udziale Qualcommowi.

W 2013 r. ARM może wyprzedzić architekturę x86 rezerwując dla siebie największą część rynku, brytyjski zestaw instrukcji wykorzystywany jest bowiem zarówno przez Qualcomma, Samsunga, jak i Apple. W analizie Semicast przetwarzanie typu embedded obejmuje układy ASIC, układy specjalizowane, programowalne (PLD), FPGA, mikrokontrolery 32- i 64-bitowe, mikroprocesory embedded i procesory DSP ogólnego przeznaczenia. Poza klasyfikacją Semicastu znalazły się mikroprocesory do komputerów i mikrokontrolery 8- i 16-bitowe, a więc miliardy MCU przeznaczonych na rynki motoryzacyjne i niskowydajnych aplikacji konsumenckich. W klasyfikacji Smicastu procesory embedded to jednak bardzo szeroki sektor, jego wartość w 2012 r. wynosiła około 90 mld dolarów, a więc prawie jedną trzecią całego rynku półprzewodników.

Na rynku przetwarzania embedded w ostatnich latach wzrost obrotów nie był notowany, gdyż rosnącą liczbę dostarczanych układów kompensowały malejące średnie ceny sprzedaży. Według Semicast wartość całego rynku układów do przetwarzania embedded w 2010 r. wyniosła 89 mld dolarów, a dwa lata wcześniej 83 mld dolarów. W okresie tym przewaga Intela nad konkurencją się uszczupliła, za to sukces Qualcomma w podzespołach do smartfonów i komputerów typu tablet napędził mu większy wzrost niż popyt na wszelkiego rodzaju procesory typu x86 stosowane w infrastrukturze komunikacyjnej, dekoderach i automatyce przemysłowej, podsumował Semicast.

Renesas Electronics i STMicroelectronics spadły w rankingu o kilka pozycji, ponieważ ich układy przeznaczone na rynki mobilne nie poradziły konkurencji z Qualcommem, Samsungiem i firmami o integracji pionowej. Samsung awansował z 14 miejsca w 2008 r. na czwarte w 2012 r. i niewiele dzieli go od Broadcomu.

Ranking dostawców procesorów embedded w 2012 r., źródło: Semicast Research
Intel 12,1%
Qualcomm 10,9%
Broadcom 7,2%
Samsung 6,5%
Texas Instruments 5,2%
5 firm razem 41,9%
Pozostali 58,1%
IoT lub inteligentne systemy

Następną technologią, z jaką analitycy wiążą nadzieje na długofalowy wzrost sprzedaży procesorów embedded, jest internet rzeczy, czyli łączenie za pośrednictwem sieci przedmiotów codziennego użytku. ARM i x86 są typowane jako architektury procesorów o największych szansach na powszechne zastosowanie w internecie rzeczy (ang. Internet of Things). Obecnie architektura ARM jest wykorzystywana w mniej więcej jednej trzeciej urządzeń połączonych przez Internet, a do Intela należy 10% z nich, poinformowała firma badawcza International Data Corp. (IDC). Znaczący udział w urządzeniach konsumenckich i infrastrukturze mają tu także architektury MIPS i Power.

Definicja IoT wciąż ewoluuje. W tworzeniu rozwiązań systemowych dla przedmiotów połączonych siecią uczestniczą takie firmy jak IBM, Cisco czy dostawcy mikrokontrolerów, np. Atmel, STMicro i TI.

Istnieje koncepcja sieci urządzeń rozumianych jako inteligentne systemy, czyli bezpieczne systemy embedded, z których każdy zawiera system operacyjny zdolny do obsługi aplikacji macierzystej i aplikacji chmury. Taką definicję przyjmują m.in. analitycy z IDC oraz Intel, uznając, że tego typu urządzenia odegrają w ramach IoT kluczową rolę. Według prognoz IDC w perspektywie najbliższych siedmiu lat tak pojmowany internet rzeczy skupi 25 mld różnych urządzeń osiągając wartość 4 bilionów dolarów. IDC tłumaczy, że wspomniane 25 mld urządzeń to i tak ostrożne szacunki, i dotyczą one tylko urządzeń z wbudowanymi 32-bitowymi mikroprocesorami, z pominięciem systemów embedded opartych na mikrokontrolerach 16- i 8-bitowych oraz pojedynczych czujników - elementów bezprzewodowych sieci sensorowych.

Jest to istotne rozróżnienie, ponieważ jest bardzo prawdopodobne, że systemy z 16- i 8-bitowymi układami MCU utworzą ogromną część internetu rzeczy. W grę wchodzą urządzenia przenośne bez własnych systemów operacyjnych, o niskim poborze prądu i zasilane z baterii. Stosowane w nich procesory raczej nie będą opierać się na architekturze x86, ale na ARM, znanej z niskiego poboru mocy. Mogą to być choćby wszelkiego rodzaju piloty, zabawki z funkcją zdalnego sterowania wyposażone w mikrokontroler czy właśnie pojedyncze węzły sieci sensorowej.

Złączone w sieć

Internet powszechnie łączy już systemy i urządzenia określane jako ICT. Przyłączane do sieci kolejne urządzenia w praktyce będą komunikowały się ze sobą samoczynnie, mogąc działać poza naszą kontrolą. Przykładem może być lodówka, która wyposażona w moduł embedded, czyli układ logiczny i aplikację, będzie w stanie samodzielnie składać zamówienia w sklepie na wyczerpujące się produkty. Inteligentne lodówki produkują już m.in. Samsung i LG.

Technologią, jaka może rozwijać się w oparciu o internet rzeczy, jest choćby inteligentne opomiarowanie - Cisco szacuje, że zainstalowano już 2 mld inteligentnych liczników. Na razie korzystają one jednak z bardzo wielu różnych protokołów komunikacyjnych.

Dzięki połączeniu przez Internet łatwo dostępne mogą okazać się m.in. aplikacje medyczne. Stale rośnie również znaczenie i sposoby wykorzystania smartfonów. Za ich pomocą możliwe staje się sterowanie złączonymi przez Internet urządzeniami codziennego użytku, takimi jak oświetlenie, zamki w drzwiach i systemy zabezpieczeń, bramy garażowe, konsole do gier, kino domowe czy systemy do telekonferencji.

Marcin Tronowicz

 

World News 24h

środa, 17 stycznia 2018 10:01

Ferrari NV will make a battery-powered supercar to challenge Tesla Inc. at the high end of the electric-auto market, Chief Executive Officer Sergio Marchionne said. The race-car maker, spun off from Fiat Chrysler Automobiles NV, has been expanding its lineup to lift sales without losing the exclusivity of a brand associated with Italian design and super-fast roadsters. Marchionne, who heads both companies, also told reporters at the Detroit auto show that Ferrari will introduce its first SUV, which will be "the fastest on the market" by late 2019 or 2020. “If there is an electric supercar to be built, then Ferrari will be the first,” Marchionne said. “People are amazed at what Tesla did with a supercar: I’m not trying to minimize what Elon did but I think it’s doable by all of us.”

więcej na: www.bloomberg.com