Lekkie ożywienie w I kwartale na europejskim rynku dystrybucji półprzewodników

| Gospodarka Artykuły

Wprawdzie I kwartał 2013 r. zakończył się obrotami niższymi o 5% w ujęciu rocznym, ale o 16% przewyższały one obroty z ostatniego kw. 2012 r. Wyraźne ożywienie już nastąpiło na rynkach Europy Wschodniej i rynku skandynawskim, a obecnie poprawa sytuacji oczekiwana jest na całym obszarze dystrybucji półprzewodników w Europie. Według organizacji branżowej DMASS (Stowarzyszenie Dystrybutorów i Producentów Półprzewodników) sprzedaż półprzewodników z pomięciem sektora komputerów osobistych w I kwartale wyniosła 1,48 mld euro.

Lekkie ożywienie w I kwartale na europejskim rynku dystrybucji półprzewodników

Zdaniem analityków wielu przedstawicieli firm jest przekonanych, że faza osłabienia na rynku dobiegła końca. Niemniej, 5-procentowy spadek w skali roku z I kw. świadczy o tym, że ryzyko całkiem jeszcze nie minęło. W szczególności firmy wciąż zmagają się z presją cenową, a niektóre nadal przenoszą produkcję do obszarów o niskich kosztach. Z drugiej strony od początku roku do firm napływa więcej zamówień, prawdopodobna jest więc poprawa sprzedaży.

Dane szczegółowe dla I kw. DMASS przedstawił jednak tylko w porównaniu do danych z początku 2012 r. W ujęciu regionalnym, pozytywnie wyróżnia się Europa Wschodnia i obszar krajów nordyckich, gdzie w I kw. nastąpiła roczna poprawa sprzedaży o odpowiednio 1,2% i 0,8%. W pozostałych regionach notowano spadki. Wartość rynku dystrybucji w Niemczech wyniosła 478 mln euro - w ujęciu rocznym mniej o 9,3%, we Włoszech 139 mln euro - mniej o 7,7%, w Wielkiej Brytanii rynek był warty 123 mln euro - spadek o 3%, we Francji 108 mln euro - mniej o 6%. Dystrybucja półprzewodników w Europie Wschodniej osiągnęła kwotę 160 mln euro a w krajach nordyckich 153 mln euro. Powyższe regiony stanowią 80% całego rynku europejskiego analizowanego przez DMASS. Na podstawie najnowszych danych DMASS wnioskuje, że osłabienie największego w Europie rynku w Niemczech trwające już kilka kolejnych miesięcy, ostatecznie dobiegło końca.

Łączna kwartalna dystrybucja półprzewodników w Europie w latach 2012-2013 w mln euro (źródło: DMASS)

Łączna kwartalna dystrybucja półprzewodników w Europie w latach 2012-2013 w mln euro (źródło: DMASS)

W podziale na poszczególne produkty, obroty w głównych segmentach rynku malały lub rosły w przedziale od -11% do +13%. Segment programowalnych układów logicznych zmniejszył się o 11,3% do 130 mln euro, układy logiczne związane z mikrokomputerami (MOS Micro) zmalały o 6,9% do 302 mln euro, największy segment - układów analogowych - zmalał o 2,8% do 426 mln euro, inne układy logiczne, do których zaliczają się głównie układy specjalizowane, pozostał na tym samym poziomie co rok wcześniej, segment optoelektroniki wzrósł o 2,3% do 142 mln euro, a w największym stopniu, o prawie 13% wzrósł segment sensorów.

Podsumowując, podczas gdy popyt w zakresie kilku głównych segmentów półprzewodników cechowała ogólna słabość, pozytywnie wyróżniały się sensory i optoelektronika. Przyczyną tego jest znaczny wzrost zastosowań dla układów w oświetleniu i innych sektorach. Umożliwi on wzrost rynku i pojawianie się nowych, zróżnicowanych produktów, oraz wspieranych przez inżynierów działań rozwojowych. Z podobnych powodów wzrost jest zapowiadany dla zaawansowanych technologii analogowych i zarządzania zasilaniem.

Marcin Tronowicz