Europejski rynek dystrybucji na minusie tylko w Niemczech i Wielkiej Brytanii

| Gospodarka Artykuły

Obroty dystrybutorów półprzewodników w Europie w II kw. były wyższe w skali roku o 2,6% i wyniosły 1,51 mld euro, poinformowało europejskie stowarzyszenie branżowe DMASS. Stowarzyszenie zapowiada przełamanie okresu 2-letnich spadków na kontynencie europejskim. W okresie kwiecień-czerwiec najwyższe kwartalne wzrosty obrotów notowane były we Włoszech i Europie Wschodniej, ale wzrost miał miejsce praktycznie na całym obszarze Europy, poza Niemcami i Wielką Brytanią. Pierwsze półrocze zakończyło się sprzedażą za kwotę 3 mld euro, co oznacza spadek o 1,4% w porównaniu do 2012 r.

Europejski rynek dystrybucji na minusie tylko w Niemczech i Wielkiej Brytanii

Wyższe przychody dystrybutorów wynikają z tego, że od grudnia otrzymywali oni większą niż wcześniej ilość zamówień. DMASS przestrzega jednak przed nadmiernym optymizmem, ponieważ poziom nowych zamówień w I półroczu przewyższał poziom zrealizowanych zamówień tylko w niewielkim stopniu i trudno przesądzać o trwałości tej zmiany.

Wzrost w II kw. w Europie byłby wyższy, gdyby nie spadki w Wielkiej Brytanii - o 4,9% oraz szczególnie w Niemczech - o 2,8%. Obroty dystrybutorów komponentów elektronicznych w Niemczech łącznie wyniosły 462 mln euro, w Wielkiej Brytanii 122 mln euro. W Niemczech słaba koniunktura się więc utrzymuje, natomiast Włochy wzmacniają swoją pozycję jako drugi największy obszar dystrybucji półprzewodników w Europie, wynika z danych DMASS. Sprzedaż we Włoszech poprawiła się o 10,3% do 155 mln euro, na rynku francuskim wzrosła o 4,4% do 117 mln euro, w krajach nordyckich była większa o 11,2% i wyniosła 154 mln euro oraz w Europie Wschodniej przy wzroście 11-procentowym - 167 mln euro.

Dystrybutorzy z Anglii

Mimo słabości rynku brytyjskiego i niemieckiego, to właśnie z tych krajów wywodzą się nowocześni, duzi dystrybutorzy komponentów elektronicznych. Największe firmy dystrybucyjne w Europie to dwie firmy brytyjskie, Electrocomponents, właściciel marki RS Components, oraz Premier Farnell. W ubiegłym roku zajęły one odpowiednio 6 i 8 miejsca w sporządzonym przez serwis EBN światowym rankingu dystrybutorów, z obrotami rocznymi wynoszącymi odpowiednio 1,53 mld euro i 1,17 mld euro.

Obroty na rynku dystrybucji półprzewodników w Europie w latach 2012-13 według DMASS, w mln euro

Obroty na rynku dystrybucji półprzewodników w Europie w latach 2012-13 według DMASS, w mln euro

Electrocomponents z siedzibą w Oksfordzie oferuje komponenty elektroniczne, jak również produkty elektryczne i przemysłowe. Oksfordzka firma w swojej ofercie zgromadziła ponad 500 tysięcy podzespołów, z którymi dociera do ponad półtora mln klientów. Znana w Polsce pod marką RS Components, na świecie realizuje sprzedaż pod innymi nazwami, m.in. Radiospares, Radionics czy Allied Electronics.

Usytuowany w Londynie Premier Farnell poza dystrybucją oferuje także usługi projektowania. Ponad połowę produktów firma sprzedaje przez Internet. Premier Farnell jest właścicielem takich marek jak Akron Brass, CPC, Farnell-Newark, Premier Electronics i innych. Poza sprzedażą online oferuje sprzedaż katalogową, bezpośrednią, przez telefon, w punktach sprzedaży i w sieciach handlowych. Premier Farnell oferuje wsparcie w ponad 100 krajach, a działalność prowadzi w ponad dwudziestu.

Rutronik, Avnet i MSC

Do pierwszej dziesiątki największych dystrybutorów na świecie według EBN zalicza się także firma Rutronik. Ten niemiecki dystrybutor z roku na rok zwiększa tak zatrudnienie, jak i poziom przychodów. Rutronik obecnie zatrudnia 1300 pracowników i poza dystrybucją komponentów zapewnia klientom gotowe rozwiązania, dogodne modele zaopatrzenia i wsparcie techniczne. Dystrybutor ma ponad 35-letnie doświadczenie i jest szczególnie aktywny w takich obszarach jak oświetlenie LED, energia odnawialna czy inteligentne opomiarowanie.

Na niemieckim rynku dystrybucji doszło ostatnio także do transakcji kapitałowej. Globalny gigant sprzedaży półprzewodników - Avnet - ogłosił w lipcu przejęcie dystrybutora komponentów elektronicznych MSC Investoren GmbH, firmy o rocznych przychodach ponad 340 mln euro w 2012 r. Poza dystrybucją MSC jest także dostawcą technologii przetwarzania embedded i systemów wyświetlaczy. Przejęcie wzmocni portfolio oferowanych przez Avnet produktów w obszarach mikrokontrolerów, układów pamięci, logiki programowalnej, optoelektroniki i LED.

Marcin Tronowicz