Rynek dystrybucji układów w Europie wzrósł o 7,7%

| Gospodarka Artykuły

Dane o obrotach europejskich dystrybutorów półprzewodników świadczą o tym, że rynek dystrybucji w Europie powraca na ścieżkę stabilnego wzrostu. Według Stowarzyszenia Dystrybutorów i Producentów Półprzewodników (DMASS) dystrybucja układów zwiększyła się w I kw. 2014 r. o 7,7%, do 1,6 mld euro. Wzrost ten po części był wynikiem stabilizacji rynków Europy Zachodniej. W opinii przedstawicieli stowarzyszenia słabość rynków z lat 2012 i 2013 w Europie minęła.

Rynek dystrybucji układów w Europie wzrósł o 7,7%

W większości regionów odnotowano wysoki jednocyfrowy lub nawet dwucyfrowy wzrost i to pomimo niezmiennie utrzymującej się na rynku presji cenowej. Liczba uzyskanych przez firmy zamówień jest duża i wygląda na to, że cały rok 2014 wypadnie dobrze.

Jednym z ważniejszych czynników wpływających na ogólną poprawę dystrybucji jest zmiana na rynku niemieckim, który po 2 latach zastoju i kłopotów stopniowo odżywa. W I kw. rynek w Niemczech wzrósł o 6,6%, do 511 mln dol., stanowiąc 32% łącznego rynku w Europie. Duże wzrosty wystąpiły także w innych częściach Europy. Mimo trudnej sytuacji makroekonomicznej rynek włoski wzrósł o 12,7% i jego wartość wyniosła 157 mln euro. Dystrybucja półprzewodników w Europie Środkowo-Wschodniej klasyfikowana bez Rosji wzrosła o 12,5%, do 178 mln euro, dystrybucja w Wielkiej Brytanii poprawiła się o 10,6% i obroty firm wyniosły 136 mln euro, oraz we Francji wzrosła o 7,6%, do 124 mln euro. Rynek dystrybucyjny skurczył się natomiast dla regionu krajów nordyckich, spadek wyniósł tam 4,6%, a wartość rynku 146 mln euro.

Zdaniem prezesa DMASS Georga Strinberga dane z I kw. oznaczają, że okres kryzysowy w części krajów zachodnioeuropejskich należy do przeszłości. Przykładem są choćby Włochy i Hiszpania, w których wzrosty były dwucyfrowe, oraz Niemcy, powoli wracające do warunków rozwoju i stabilności.

Łączne kwartalne obroty dystrybutorów półprzewodników w Europie w latach 2012-2014 (w mln euro, źródło: DMASS)

Łączne kwartalne obroty dystrybutorów półprzewodników w Europie w latach 2012-2014 (w mln euro, źródło: DMASS)

W rozbiciu na grupy produktów, największy 16,9-procentowy wzrost odnotowano dla półprzewodników dyskretnych, ich sprzedaż wyniosła 90 mln euro, w następnej kolejności, sprzedaż dyskretnych komponentów mocy w I kw. wzrosła o 14,5%, a jej wartość wyniosła 166 mln euro, następnie rynek standardowych układów logicznych zwiększył się o 7,7%, do 30 mln euro, oraz standardowych układów analogowych o 7,1%, do 377 mln euro. Rynek komponentów optoelektronicznych wzrósł o 9,1%, do 158 mln euro, a wśród nich najlepiej wypadły diody LED, których sprzedaż rosła w tempie dwucyfrowym. Sprzedaż większości układów pamięci okazała się niewiele, bo tylko o 1%, większa niż przed rokiem i wyniosła 123 mln euro. Segment MOS Micro zwiększył się o 10,7%, do 334 mln euro, natomiast układów programowalnych zmalał o 3,8%, do 124 mln euro.

Przedstawione przez stowarzyszenie DMASS dane pozwalają dostrzec trend zwrotu sprzedaży z niskowydajnych mikrokontrolerów i procesorów DSP typu stand-alone w kierunku architektur 32-bitowych, głównie ARM. Uwidacznia się także szybki rozwój diod LED dużej mocy ukierunkowanych na różne segmenty rynków oświetleniowych.

MT

Zobacz również