wersja mobilna
Online: 444 Sobota, 2017.11.18

Biznes

Rynek dystrybucji półprzewodników w Europie notuje wzrost w III kwartale

wtorek, 31 grudnia 2013 10:32

Mimo nadal słabej sprzedaży w Niemczech i Wielkiej Brytanii, w III kw. europejski rynek dystrybucji powiększył się o 1,8% w skali roku - poinformowało branżowe stowarzyszenie dystrybutorów i producentów półprzewodników DMASS. Dzięki znacznym wzrostom we Włoszech, Europie Środkowo-Wschodniej i we Francji, dystrybucja w okresie lipiec-wrzesień 2013 r. zbliżyła się do wyniku z wcześniejszego kw., wynosząc 1,46 mld euro.

Wartość sprzedanych półprzewodników w pierwszych trzech kwartałach 2012 r. była równa 4,47 mld euro, a w 2013 r. odpowiednio 4,45 mld euro. Jednak DMASS przewiduje, że obroty w całym 2013 r. osiągną poziom co najmniej 5,8 mld euro i, nawet przy słabym jednocyfrowym wzroście, rok ten będzie jednym z najlepszych w całej historii rynku, od kiedy stowarzyszenie go śledzi. Jednocześnie, według DMASS, wolne tempo wzrostu dotyczy jedynie wysokości obrotów - pod względem liczby dostarczonych komponentów rynek zwiększył się znacznie.

W ujęciu regionalnym w okresie pierwszych 9 miesięcy 2013 r. spadek sprzedaży w Wielkiej Brytanii, Niemczech i krajach Beneluksu mieści się w przedziale od 4 do 5%, w porównaniu do spadku o 0,3% w tym okresie dla całej Europy. W III kw. wartość dystrybucji półprzewodników w Niemczech wyniosła 463 mln euro zmieniając się na niekorzyść o 2%, na Wyspach Brytyjskich - 119 mln euro malejąc o 7,8%. W Holandii, Belgii i Szwajcarii rynek był wart 52 mln euro, malejąc dla krajów Beneluksu o 5,8% i rosnąc dla Szwajcarii o niecały jeden punkt procentowy. W Europie Środkowo-Wschodniej natomiast, w tym Polsce, dystrybutorzy zdołali sprzedać półprzewodniki za kwotę 160 mln euro, więcej o 11,5%, we Włoszech 132 mln euro - wzrost o 13,4% i we Francji 110 mln euro - wzrost w skali roku o 14,7%.

Kwartalna dystrybucja półprzewodników w Europie w latach 2012-2013 (w mln euro, źródło: DMASS)

Kwartalna dystrybucja półprzewodników w Europie w latach 2012-2013 (w mln euro, źródło: DMASS)

W opinii prezesa DMASS, Georga Steinbergera, niespodzianką jest ożywienie na rynkach Europy Południowej, szczególnie jeśli wziąć pod uwagę makroekonomiczne problemy Francji i przede wszystkim Włoch. Europa Środkowo-Wschodnia ma nadal wewnętrzny potencjał wzrostowy i pozostaje produkcyjnym bastionem zachodnich firm. Utrzymują się trudności w Niemczech i nie do końca jasne są ich przyczyny. Jedną z nich może być częściowa utrata rynku na rzecz innych regionów, mimo dobrej sytuacji gospodarczej w tym kraju, na tle Europy jako całości.

Oznaki ożywienia na różnych rynkach Europy dostrzegają poszczególni dystrybutorzy. Jednym z nich jest brytyjski Akal, poza dystrybucją prowadzący działalność produkcyjną. Akal odnotował wzrost obrotów w I półroczu 2013 r. - sprzedaż na jego głównych rynkach we Francji i Wielkiej Brytanii zwiększyła się o 11%. Firma odniosła jeszcze większy sukces na rynku niemieckim. Prezes Akala, Nick Jefferies, oświadczył pod koniec listopada, że w Europie coraz bardziej uwidaczniają się oznaki ożywienia w branży i wszystkie większe rynki zaczynają przechodzić do fazy wzrostu. Podkreślił jednak, że są to dopiero pierwsze symptomy poprawy sytuacji na rynku elektronicznym.

Wzrost sprzedaży w Europie dotyczył większości rodzajów produktów, poza układami programowalnymi i pamięciami. Rynek układów zasilania i analogowych wzrósł w okresie pierwszych trzech kwartałów 2013 r. o 5%. Sprzedaż czujników, mikrokontrolerów i optoelektroniki zwiększyła się w przedziale od 6,4 do 8,9%, jednak wskaźnik wzrostu dla diod LED wyniósł 12%. Największy wzrost w pierwszych trzech kwartałach - o 15,6% - dystrybutorzy odnotowali dla układów ASIC i specjalizowanych.

 

World News 24h

sobota, 18 listopada 2017 15:51

Global Unichip Corp. successfully taped its newest high speed TCAM compiler, specifically designed for high speed networking applications, that targets TSMC's 16FFC process technology. The company also said that it will conduct a similar tape out to TSMC's 7-nanometer process in March, 2018. The latest TCAM builds on production-successful IP targeting switch/router applications. The new compiler features 1GHz performance with reasonable power consumption and is design- friendly for a multitude of high speed network products. It is a key piece of IP for networking, AI and SCM applications. GUC's TCAM compiler supports a 8 ~ 512 word depth and a 16 ~ 160 Bit Width.

więcej na: en.ctimes.com.tw