Zmiany w krajobrazie polskiego rynku dystrybucyjnego

| Gospodarka Artykuły

Dobiegające zewsząd informacje o wszechogarniającym kryzysie w gospodarce polskiej i światowej mogą sugerować wszystko co najgorsze. Jednak albo kryzys łagodnie obchodzi się z firmami dystrybucyjnymi i pozwala im sprawnie działać, albo kroki czynione przez te firmy są właśnie skuteczną formą walki z kryzysem. Ostatnio dystrybutorzy działający na polskim rynku, m.in. TME, Micros czy Robtools, nawiązali szereg nowych kontaktów i poszerzyli swoją ofertę.

Zmiany w krajobrazie polskiego rynku dystrybucyjnego

TME - łódzki dystrybutor katalogowy dostarczający podzespoły dla elektroniki i komponenty automatyki informuje o kolejnych nowych liniach produktowych w ofercie. W ostatnich latach liczba firm jakie reprezentuje TME jako autoryzowany dystrybutor nieustannie rośnie i firma ta niewątpliwie szybkimi krokami odchodzi od niezależnego modelu dystrybucji.

W tym okresie do portfolio firmy doszła serbska firma mikroElektronika, będąca producentem zestawów uruchomieniowych dla układów Microchipa, Atmela, TI, ST, Cypress, NXP i innych oraz kompilatorów języków wysokiego poziomu (C, Basic Pascal). Kolejną firmą w ofercie jest Ledil Oy specjalizująca się produkcji optyki do diod LED wysokiej mocy. Asortyment firmy obejmuje ponad 1300 standardowych elementów jak soczewki, reflektory i ich kombinacje do diod produkowanych przez firmy Citizen, Cree, Osram, Luxeon, Bridgelux i wiele innych.

Taką samą drogą idzie krakowska firma Micros, znana na rynku polskim hurtownia podzespołów elektronicznych. W ostatnich tygodniach Micros poszerzył ofertę o półprzewodniki mocy firmy Zenli Rectifier. Jest to producent z Dalekiego Wschodu obecny na rynku od 1989 roku, wytwarzający głównie diody i tyrystory w obudowie śrubowej i pastylkowej, mostki prostownicze oraz elektroizolowane moduły zbudowane z diod i tyrystorów.

Gdyński Maritex poszerzył z kolei ofertę o produkty pasywne firmy Samsung Electro Mechanics: kondensatory oraz rezystory.

Firma Robtools, kompleksowy dostawca urządzeń do produkcji elektroniki z Bydgoszczy, podpisał umowę o współpracy z fińską firmą Sovella - dostawcą szerokiego asortymentu mebli przemysłowych: stołów, szaf, wózków, akcesoriów o bardzo wysokiej jakości i uniwersalności.

Firma Digimes, dostawca aparatury pomiarowej dla tele- i radiokomunikacji, nawiązał współpracę z LitePoint - amerykańską firmą produkującą systemy testujące dla radiowych sieci bezprzewodowych.

Robert Magdziak