wersja mobilna
Online: 681 Sobota, 2018.03.17

Biznes

Europejski rynek dystrybucji półprzewodników skurczył się o 11%

poniedziałek, 25 marca 2013 11:39

W 2012 r. europejski rynek dystrybucji półprzewodników okazał się wymiernie mniejszy niż rok wcześniej. Obroty dystrybutorów skurczyły się o 10,8%, do 5,7 mld euro, poinformowała organizacja branżowa DMASS. Było to do przewidzenia dla obserwatorów branży, ponieważ rok 2011 cechowały rekordowe obroty firm. Mimo słabszego wyniku w roku ubiegłym, 2012 r. był drugim z rzędu najlepszym rokiem w historii dystrybucji półprzewodników. W 2012 r. słabiej niż rok wcześniej wypadły wszystkie kwartały, jednak najmniejszą różnicę w sprzedaży odnotowano w IV kwartale - według DMASS wyniosła ona "tylko" 6,4%.

Sytuacja na rynku w ujęciu regionalnym była inna niż w latach poprzednich. W okresie 2010-2011 obszarami stałego wzrostu były Niemcy oraz Europa Środkowa i Wschodnia (w tym Rosja), w roku ubiegłym rynek w Niemczech skurczył się o 16,2% do 1,85 mld euro, a jego udział w całym rynku europejskim zmalał z 34% do 31%. Powiększył się za to rynek dystrybucji półprzewodników w Rosji - o 16%. W całej Europie Środkowo-Wschodniej (łącznie z Rosją) sprzedaż wzrosła o 8% i udział tego obszaru w całości rynku europejskiego wyniósł 16%.

Obroty dystrybutorów we Włoszech spadły w 2012 r. o 18,8% do 518 mln euro, w Wielkiej Brytanii zmalały o 8,8% do 486 mln euro, we Francji tak samo o 8,8% do 415 mln euro i w krajach nordyckich spadły o 17,4% do 567 mln euro. W Europie Środkowo-Wschodniej (łącznie z Rosją) sprzedaż dystrybutorów wzrosła do 834 mln euro. Także wzrost, o 11%, zanotowano w Izraelu.

Największy spadek obrotów odnotowały więc Włochy. Według DMASS było to skutkiem sytuacji makroekonomicznej i przemieszczenia się znacznej części produkcji na wschód. Z kolei słabość rynku w Niemczech można wiązać z nie najlepszą sytuacją w sektorze motoryzacyjnym, jak również z korektą poziomu zapasów po silnych wzrostach w latach 2010-2011.

Obroty na rynku dystrybucji w Europie w latach 2010 - 2012 w mln euro (źródło: DMASS)W podziale na poszczególne produkty i grupy, spadki najbardziej dały się odczuć w segmentach elementów dyskretnych, układów mocy, MOS Micro (układów logicznych związanych z mikrokomputerami) oraz standardowych układów logicznych i średnio wynosiły one od 15 do 20%, natomiast w grupach optoelektroniki, układów analogowych, pamięci i programowalnych obroty spadły o 4,3 do 9,9%. Dystrybutorzy zanotowali wzrost obrotów w skali roku jedynie dla czujników, LED-ów dużej mocy, układów pamięci NAND flash oraz DRAM. Według stowarzyszenia DMASS największymi grupami produktów pozostawały układy mocy, analogowe, MOS Micro i układy programowalne.

Także duzi dostawcy półprzewodników, Infineon i STMicro, nie mają wyjścia i muszą się dostosować się do nie najlepszej koniunktury gospodarczej na Starym Kontynencie. Mimo osiągniętego zysku za rok 2012 Infineon zapowiedział skrócenie godzin pracy części personelu oraz rezygnację z szeregu planowanych projektów. W 2012 r. firma wypracowała 427 mln euro zysku przy obrotach 3,9 mld euro. Na razie jednak tylko fabryka Infineona w Warstein dostosowuje produkcję - w zakresie wytwarzanych tam modułów dużej mocy - do obniżonego popytu.

STMicroelectronics z kolei ogłosił w grudniu, że zamierza się wycofać ze spółki joint-venture z Ericssonem. Głównie za sprawą właśnie ST-Ericssona francusko-włoska firma poniosła w ostatnim kw. ubiegłego roku stratę 428 mln dol. Ogólnie poziom obrotów firmy w IV kw. był stabilny - mimo trudnych warunków STMicro uzyskał 2,16 mld dol., nieznacznie mniej niż 2,19 mld dol. rok wcześniej.

Marcin Tronowicz

 


World News 24h

sobota, 17 marca 2018 15:56

Acer chairman Jason Chen, at the company's supply chain conference on March 14, said that Acer's business transformation will soon enter the third stage where the goal is to maintain sustainable operations. The company will focus on creating more startups that fit with the markets' changes. For the short-term, Acer will focus on developing gaming products and penetrating into the gaming market. Following the achievement of becoming the largest gaming brand in India, Chen said Acer seeks to also take over the leading place in North America's gaming market in 2018. In addition to gaming, Acer has also been pushing products for the high-performance computing, server, full-set solution, software, enterprise PC, smart city and virtual reality (VR) markets.

więcej na: www.digitimes.com