Europejski rynek dystrybucji półprzewodników skurczył się o 11%

| Gospodarka Artykuły

W 2012 r. europejski rynek dystrybucji półprzewodników okazał się wymiernie mniejszy niż rok wcześniej. Obroty dystrybutorów skurczyły się o 10,8%, do 5,7 mld euro, poinformowała organizacja branżowa DMASS. Było to do przewidzenia dla obserwatorów branży, ponieważ rok 2011 cechowały rekordowe obroty firm. Mimo słabszego wyniku w roku ubiegłym, 2012 r. był drugim z rzędu najlepszym rokiem w historii dystrybucji półprzewodników. W 2012 r. słabiej niż rok wcześniej wypadły wszystkie kwartały, jednak najmniejszą różnicę w sprzedaży odnotowano w IV kwartale - według DMASS wyniosła ona "tylko" 6,4%.

Europejski rynek dystrybucji półprzewodników skurczył się o 11%

Sytuacja na rynku w ujęciu regionalnym była inna niż w latach poprzednich. W okresie 2010-2011 obszarami stałego wzrostu były Niemcy oraz Europa Środkowa i Wschodnia (w tym Rosja), w roku ubiegłym rynek w Niemczech skurczył się o 16,2% do 1,85 mld euro, a jego udział w całym rynku europejskim zmalał z 34% do 31%. Powiększył się za to rynek dystrybucji półprzewodników w Rosji - o 16%. W całej Europie Środkowo-Wschodniej (łącznie z Rosją) sprzedaż wzrosła o 8% i udział tego obszaru w całości rynku europejskiego wyniósł 16%.

Obroty dystrybutorów we Włoszech spadły w 2012 r. o 18,8% do 518 mln euro, w Wielkiej Brytanii zmalały o 8,8% do 486 mln euro, we Francji tak samo o 8,8% do 415 mln euro i w krajach nordyckich spadły o 17,4% do 567 mln euro. W Europie Środkowo-Wschodniej (łącznie z Rosją) sprzedaż dystrybutorów wzrosła do 834 mln euro. Także wzrost, o 11%, zanotowano w Izraelu.

Największy spadek obrotów odnotowały więc Włochy. Według DMASS było to skutkiem sytuacji makroekonomicznej i przemieszczenia się znacznej części produkcji na wschód. Z kolei słabość rynku w Niemczech można wiązać z nie najlepszą sytuacją w sektorze motoryzacyjnym, jak również z korektą poziomu zapasów po silnych wzrostach w latach 2010-2011.

Obroty na rynku dystrybucji w Europie w latach 2010 - 2012 w mln euro (źródło: DMASS)W podziale na poszczególne produkty i grupy, spadki najbardziej dały się odczuć w segmentach elementów dyskretnych, układów mocy, MOS Micro (układów logicznych związanych z mikrokomputerami) oraz standardowych układów logicznych i średnio wynosiły one od 15 do 20%, natomiast w grupach optoelektroniki, układów analogowych, pamięci i programowalnych obroty spadły o 4,3 do 9,9%. Dystrybutorzy zanotowali wzrost obrotów w skali roku jedynie dla czujników, LED-ów dużej mocy, układów pamięci NAND flash oraz DRAM. Według stowarzyszenia DMASS największymi grupami produktów pozostawały układy mocy, analogowe, MOS Micro i układy programowalne.

Także duzi dostawcy półprzewodników, Infineon i STMicro, nie mają wyjścia i muszą się dostosować się do nie najlepszej koniunktury gospodarczej na Starym Kontynencie. Mimo osiągniętego zysku za rok 2012 Infineon zapowiedział skrócenie godzin pracy części personelu oraz rezygnację z szeregu planowanych projektów. W 2012 r. firma wypracowała 427 mln euro zysku przy obrotach 3,9 mld euro. Na razie jednak tylko fabryka Infineona w Warstein dostosowuje produkcję - w zakresie wytwarzanych tam modułów dużej mocy - do obniżonego popytu.

STMicroelectronics z kolei ogłosił w grudniu, że zamierza się wycofać ze spółki joint-venture z Ericssonem. Głównie za sprawą właśnie ST-Ericssona francusko-włoska firma poniosła w ostatnim kw. ubiegłego roku stratę 428 mln dol. Ogólnie poziom obrotów firmy w IV kw. był stabilny - mimo trudnych warunków STMicro uzyskał 2,16 mld dol., nieznacznie mniej niż 2,19 mld dol. rok wcześniej.

Marcin Tronowicz