wersja mobilna
Online: 382 Wtorek, 2018.01.16

Biznes

Europejski rynek dystrybucji półprzewodników skurczył się o 11%

poniedziałek, 25 marca 2013 11:39

W 2012 r. europejski rynek dystrybucji półprzewodników okazał się wymiernie mniejszy niż rok wcześniej. Obroty dystrybutorów skurczyły się o 10,8%, do 5,7 mld euro, poinformowała organizacja branżowa DMASS. Było to do przewidzenia dla obserwatorów branży, ponieważ rok 2011 cechowały rekordowe obroty firm. Mimo słabszego wyniku w roku ubiegłym, 2012 r. był drugim z rzędu najlepszym rokiem w historii dystrybucji półprzewodników. W 2012 r. słabiej niż rok wcześniej wypadły wszystkie kwartały, jednak najmniejszą różnicę w sprzedaży odnotowano w IV kwartale - według DMASS wyniosła ona "tylko" 6,4%.

Sytuacja na rynku w ujęciu regionalnym była inna niż w latach poprzednich. W okresie 2010-2011 obszarami stałego wzrostu były Niemcy oraz Europa Środkowa i Wschodnia (w tym Rosja), w roku ubiegłym rynek w Niemczech skurczył się o 16,2% do 1,85 mld euro, a jego udział w całym rynku europejskim zmalał z 34% do 31%. Powiększył się za to rynek dystrybucji półprzewodników w Rosji - o 16%. W całej Europie Środkowo-Wschodniej (łącznie z Rosją) sprzedaż wzrosła o 8% i udział tego obszaru w całości rynku europejskiego wyniósł 16%.

Obroty dystrybutorów we Włoszech spadły w 2012 r. o 18,8% do 518 mln euro, w Wielkiej Brytanii zmalały o 8,8% do 486 mln euro, we Francji tak samo o 8,8% do 415 mln euro i w krajach nordyckich spadły o 17,4% do 567 mln euro. W Europie Środkowo-Wschodniej (łącznie z Rosją) sprzedaż dystrybutorów wzrosła do 834 mln euro. Także wzrost, o 11%, zanotowano w Izraelu.

Największy spadek obrotów odnotowały więc Włochy. Według DMASS było to skutkiem sytuacji makroekonomicznej i przemieszczenia się znacznej części produkcji na wschód. Z kolei słabość rynku w Niemczech można wiązać z nie najlepszą sytuacją w sektorze motoryzacyjnym, jak również z korektą poziomu zapasów po silnych wzrostach w latach 2010-2011.

Obroty na rynku dystrybucji w Europie w latach 2010 - 2012 w mln euro (źródło: DMASS)W podziale na poszczególne produkty i grupy, spadki najbardziej dały się odczuć w segmentach elementów dyskretnych, układów mocy, MOS Micro (układów logicznych związanych z mikrokomputerami) oraz standardowych układów logicznych i średnio wynosiły one od 15 do 20%, natomiast w grupach optoelektroniki, układów analogowych, pamięci i programowalnych obroty spadły o 4,3 do 9,9%. Dystrybutorzy zanotowali wzrost obrotów w skali roku jedynie dla czujników, LED-ów dużej mocy, układów pamięci NAND flash oraz DRAM. Według stowarzyszenia DMASS największymi grupami produktów pozostawały układy mocy, analogowe, MOS Micro i układy programowalne.

Także duzi dostawcy półprzewodników, Infineon i STMicro, nie mają wyjścia i muszą się dostosować się do nie najlepszej koniunktury gospodarczej na Starym Kontynencie. Mimo osiągniętego zysku za rok 2012 Infineon zapowiedział skrócenie godzin pracy części personelu oraz rezygnację z szeregu planowanych projektów. W 2012 r. firma wypracowała 427 mln euro zysku przy obrotach 3,9 mld euro. Na razie jednak tylko fabryka Infineona w Warstein dostosowuje produkcję - w zakresie wytwarzanych tam modułów dużej mocy - do obniżonego popytu.

STMicroelectronics z kolei ogłosił w grudniu, że zamierza się wycofać ze spółki joint-venture z Ericssonem. Głównie za sprawą właśnie ST-Ericssona francusko-włoska firma poniosła w ostatnim kw. ubiegłego roku stratę 428 mln dol. Ogólnie poziom obrotów firmy w IV kw. był stabilny - mimo trudnych warunków STMicro uzyskał 2,16 mld dol., nieznacznie mniej niż 2,19 mld dol. rok wcześniej.

Marcin Tronowicz

 

World News 24h

wtorek, 16 stycznia 2018 07:55

Taiwan Semiconductor Manufacturing Co is likely to see a 6 to 8 percent sequential decline in sales in the first quarter of this year amid a slow season, a US-based brokerage said yesterday. Many investors are waiting for an investors’ conference scheduled by TSMC for Thursday, when the chipmaker would detail its results for the fourth quarter of last year and give its sales guidance for the first quarter, market analysts said. In a research note, the US brokerage said its forecast of a sales decline for the first quarter is higher than an earlier market estimate of about a 10 percent sequential fall.

więcej na: www.taipeitimes.com