Intel prezentuje Galileo

| Gospodarka Artykuły

CEO Intela - Brian Krzanich - poinformował o współpracy z firmą Arduino LLC, twórcą sprzętowej platformy open source, cieszącej się dużą popularnością wśród konstruktorów i studentów. Prezes Krzanich przedstawił Intel® Galileo - pierwszą z nowej rodziny płyt dla deweloperów, opartych na architekturze Intel®, kompatybilnych z Arduino. Poinformował, że 50 tys. tych płyt zostanie bezpłatnie przekazanych tysiącowi uniwersytetów na całym świecie, w ciągu najbliższych 18 miesięcy.

Intel prezentuje Galileo

Obecnie Intel współpracuje z 17 uniwersytetami na sześciu kontynentach nad opracowaniem programu nauczania opartego na płycie Galileo. W najbliższych miesiącach firma przedstawi kolejne uczelnie zaangażowane w program. - Dzięki umowie podpisanej z Uniwersytetem Sapienza w Rzymie Intel uzyska dostęp do zasobów badawczych największego uniwersytetu w Europie, oferując w zamian wiedzę w zakresie praktycznego zastosowania nauki oraz doświadczenie we współpracy z branżą technologiczną - komentuje Stephen Trueman, dyrektor Centrum Innowacji Sapienza.

- Jesteśmy podekscytowani perspektywą pracy z Intelem i możliwością wykorzystania wydajnych technologii tej firmy na naszych płytach. Wiążę ogromne nadzieje z naszą współpracą i jestem przekonany, że doprowadzi ona do powstania fantastycznych, nowatorskich konstrukcji, które staną się punktem wyjścia dla wielu przyszłych innowacji - powiedział Massimo Banzi, założyciel Arduino.

Płyta Intel® Galileo: Co można na niej stworzyć?

Intel Galileo to pierwszy model z linii płyt Arduino opartych na architekturze Intel, zaprojektowany z myślą o twórcach urządzeń, a także nauczycielach i studentach. Platforma jest łatwa w użyciu zarówno dla początkujących konstruktorów jak i tych, którzy chcą poszerzyć swoje możliwości. Łączy w sobie wydajność technologii Intela z łatwością obsługi środowiska deweloperskiego Arduino.

Płyta korzysta z systemu operacyjnego open-source Linux z bibliotekami oprogramowania Arduino, co stwarza duże możliwości skalowania i ponownego wykorzystania istniejącego oprogramowania - tzw. szkiców. Intel Galileo można programować przy pomocy hostów z systemami Mac OS, Microsoft Windows lub Linux. Płyta została ponadto zaprojektowana tak, aby zachować zgodność sprzętu i oprogramowania z całym ekosystemem shieldów Arduino.

Procesor Intel QuarkIntel Galileo wyposażono w procesor Intel® Quark SoC X1000, pierwszy model z rodziny Intel® Quark - produktów o niskim poborze energii i małych rdzeniach. Technologia Intel® Quark umożliwi wdrożenie rozwiązań Intela w gwałtownie rozwijających się obszarach - od "internetu rzeczy" (Internet of Things) po "wearables", czyli przyszłe rozwiązania elektroniczne przeznaczone do noszenia na ciele. Zaprojektowany w Irlandii Quark SoC X1000 to 32-bitowy, jednordzeniowy, jednowątkowy procesor kompatybilny z architekturą Pentium®, z taktowaniem do 400 MHz.

Aby pozwolić na rozbudowę funkcjonalności poza ekosystemem shieldów Arduino, płyta Intela została wyposażona w standardowe interfejsy I/O takie jak ACPI, PCI Express, Ethernet 10/100Mb, SD, USB 2.0 i gniazda hosta EHCI/OHCI USB, UART high speed, port RS-232, 8MB programowalnej pamięci flash typu NOR, a także gniazdo JTAG, umożliwiające łatwe debugowanie. Intel Galileo wykorzystuje też wszystkie zalety Arduino IDE, oferując szerokie możliwości tworzenia oprogramowania i zaawansowane funkcje kompletnego, niemodyfikowanego oprogramowania Linux na jednej platformie, obsługiwanego przez wspólny łańcuch dystrybucji open source.

Intel® Galileo trafi do sprzedaży pod koniec listopada.

źródło: Intel