wersja mobilna
Online: 381 Wtorek, 2018.01.23

Biznes

Intel prezentuje Galileo

piątek, 11 października 2013 07:49

CEO Intela - Brian Krzanich - poinformował o współpracy z firmą Arduino LLC, twórcą sprzętowej platformy open source, cieszącej się dużą popularnością wśród konstruktorów i studentów. Prezes Krzanich przedstawił Intel® Galileo - pierwszą z nowej rodziny płyt dla deweloperów, opartych na architekturze Intel®, kompatybilnych z Arduino. Poinformował, że 50 tys. tych płyt zostanie bezpłatnie przekazanych tysiącowi uniwersytetów na całym świecie, w ciągu najbliższych 18 miesięcy.

Obecnie Intel współpracuje z 17 uniwersytetami na sześciu kontynentach nad opracowaniem programu nauczania opartego na płycie Galileo. W najbliższych miesiącach firma przedstawi kolejne uczelnie zaangażowane w program. - Dzięki umowie podpisanej z Uniwersytetem Sapienza w Rzymie Intel uzyska dostęp do zasobów badawczych największego uniwersytetu w Europie, oferując w zamian wiedzę w zakresie praktycznego zastosowania nauki oraz doświadczenie we współpracy z branżą technologiczną - komentuje Stephen Trueman, dyrektor Centrum Innowacji Sapienza.

- Jesteśmy podekscytowani perspektywą pracy z Intelem i możliwością wykorzystania wydajnych technologii tej firmy na naszych płytach. Wiążę ogromne nadzieje z naszą współpracą i jestem przekonany, że doprowadzi ona do powstania fantastycznych, nowatorskich konstrukcji, które staną się punktem wyjścia dla wielu przyszłych innowacji - powiedział Massimo Banzi, założyciel Arduino.

Płyta Intel® Galileo: Co można na niej stworzyć?

Intel Galileo to pierwszy model z linii płyt Arduino opartych na architekturze Intel, zaprojektowany z myślą o twórcach urządzeń, a także nauczycielach i studentach. Platforma jest łatwa w użyciu zarówno dla początkujących konstruktorów jak i tych, którzy chcą poszerzyć swoje możliwości. Łączy w sobie wydajność technologii Intela z łatwością obsługi środowiska deweloperskiego Arduino.

Płyta korzysta z systemu operacyjnego open-source Linux z bibliotekami oprogramowania Arduino, co stwarza duże możliwości skalowania i ponownego wykorzystania istniejącego oprogramowania - tzw. szkiców. Intel Galileo można programować przy pomocy hostów z systemami Mac OS, Microsoft Windows lub Linux. Płyta została ponadto zaprojektowana tak, aby zachować zgodność sprzętu i oprogramowania z całym ekosystemem shieldów Arduino.

Procesor Intel QuarkIntel Galileo wyposażono w procesor Intel® Quark SoC X1000, pierwszy model z rodziny Intel® Quark - produktów o niskim poborze energii i małych rdzeniach. Technologia Intel® Quark umożliwi wdrożenie rozwiązań Intela w gwałtownie rozwijających się obszarach - od "internetu rzeczy" (Internet of Things) po "wearables", czyli przyszłe rozwiązania elektroniczne przeznaczone do noszenia na ciele. Zaprojektowany w Irlandii Quark SoC X1000 to 32-bitowy, jednordzeniowy, jednowątkowy procesor kompatybilny z architekturą Pentium®, z taktowaniem do 400 MHz.

Aby pozwolić na rozbudowę funkcjonalności poza ekosystemem shieldów Arduino, płyta Intela została wyposażona w standardowe interfejsy I/O takie jak ACPI, PCI Express, Ethernet 10/100Mb, SD, USB 2.0 i gniazda hosta EHCI/OHCI USB, UART high speed, port RS-232, 8MB programowalnej pamięci flash typu NOR, a także gniazdo JTAG, umożliwiające łatwe debugowanie. Intel Galileo wykorzystuje też wszystkie zalety Arduino IDE, oferując szerokie możliwości tworzenia oprogramowania i zaawansowane funkcje kompletnego, niemodyfikowanego oprogramowania Linux na jednej platformie, obsługiwanego przez wspólny łańcuch dystrybucji open source.

Intel® Galileo trafi do sprzedaży pod koniec listopada.

źródło: Intel

 

World News 24h

wtorek, 23 stycznia 2018 10:00

Entegris, Inc. announced that it acquired Particle Sizing Systems, a company focused on particle sizing instrumentation for liquid applications in both semiconductor and life science industries. This acquisition reflects Entegris’ value creation strategy by leveraging its global technology platform and customer relationships. The total purchase price of the acquisition was approximately $37 million in cash, subject to customary working capital adjustments. Entegris expects this transaction to be accretive to 2018 earnings. Digital transformation continues to create a high demand for sophisticated cloud computing infrastructures that require the most advanced logic and memory chips available.

więcej na: investor.entegris.com