Intel wprowadza na rynek 64-bitowe procesory Avoton do mikroserwerów

| Gospodarka Artykuły

Intel rozszerza ofertę produktów o 64-bitowe układy SoC do serwerów drugiej generacji z rodziny Atom C2000. Nowe procesory o nazwie kodowej Avoton mogą zawierać do ośmiu rdzeni Atom, wykonanych w architekturze Silvermont, w procesie 22nm, z technologią tranzystorów 3-D Tri-Gate, tworzoną pod kątem zróżnicowanych aplikacji, od smartfonów po centra obliczeniowe. Procesory Avoton (C2000) zaprojektowane są dla ponad 50 różnych systemów.

Intel wprowadza na rynek 64-bitowe procesory Avoton do mikroserwerów

Odznaczają się lepszą wydajnością obliczeniową w przeliczeniu na wat w porównaniu do układów Centerton - pierwszych SoC do serwerów na bazie rdzeni Atom wykonanych w technologii 32nm. Swoją ofertę Intel wzbogaca także o procesory Rangeley, wersję embedded Avotona, przeznaczone do urządzeń sieciowych, routerów i switchy.

Układy Avoton zostały zaaprobowane i kupione przez takich dostawców serwerów jak Advantech, Dell, HP, NEC, Quanta, Supermicro czy WiWynn. Mimo że Avotony wchodzą na rynek na wiele miesięcy przed 64-bitowymi odpowiednikami SoC opartymi na rdzeniach ARM, dostawcy serwerów zapowiedzieli tworzenie zróżnicowanej oferty systemów serwerowych z rdzeniami zarówno Atom jak i ARM.

Sprzedaż mikroprocesorów według aplikacji, źródło: IC Insights

Sprzedaż mikroprocesorów według aplikacji, źródło: IC Insights

Przykładowo Hewlett-Packard oferuje serwer Moonshot Proliant M300 z nawet czterdziestoma pięcioma 8-rdzeniowymi Avotonami. Jego wydajność jest 7-krotnie wyższa i 6-krotnie wyższa na wat w porównaniu do systemów opartych na Centertonach. HP z powodzeniem sprzedawał serwery z Centertonami i oczekuje, że C2000 przyczynią się do wzrostu rynku mikroserwerów. W 2013 r. HP wprowadził do sprzedaży serwery w obudowie typu Moonshot z układami SoC ARM od takich partnerów jak AMD, Calxeda, Texas Instruments.

Obserwatorzy rynku zwracają uwagę, że x86 może mieć problem z pokonaniem ARM na płaszczyźnie wydajności. Dostępne na rynku procesory do serwerów Calxedy wykonane w procesie 40nm pobierają 6-7 W, podczas gdy Avoton w wersji niskiego poboru mocy - 13 W. Calxeda jednak już wprowadza na rynek procesory 28nm, a po nowym roku zaoferuje układy CPU wytworzone w procesie 20nm, o znacznie wyższej efektywności energetycznej. Nowe procesory do serwerów będą bazować na wydajnych rdzeniach ARM Cortex-A15 i 64-bitowych A57 i to z nimi konkurować będą Avotony. Przewaga Intela polega na tym, że nowe układy C2000 już obecnie ma w swojej ofercie.

Marcin Tronowicz

Zobacz również