Plany Google'a zagrożeniem dla Intela
| Gospodarka ArtykułyW wyniku zmian na rynku urządzeń mobilnych dominacja Intela w branży półprzewodnikowej już teraz jest zagrożona. Ponadto Google rozważa możliwość projektowania własnych procesorów serwerowych przy użyciu technologii ARM. Może to oznaczać przynajmniej częściowe odebranie klientów Intelowi, który obecnie kontroluje ponad 95% rynku chipów do serwerów wykorzystujących procesory komputerów osobistych.
Według analityka Evercore Partners, Patricka Wanga, dla działającej w pojedynkę firmy Google przedsięwzięcie może być trudne i kosztowne, jednak już sam zamiar wkroczenia w obszar produkcji procesorów serwerowych może spowodować wzrost cen akcji Google'a oraz skłonić inne firmy internetowe, jak Facebook i Amazon, do zrobienia tego samego.
Wykorzystując własne projekty chipów Google może lepiej zarządzać interakcjami pomiędzy sprzętem i oprogramowaniem - firma jest jednym z największych nabywców procesorów serwerowych.
- Jesteśmy aktywnie zaangażowani w projektowanie najlepszej na świecie infrastruktury. Dotyczy to zarówno projektowania sprzętu (na wszystkich poziomach), jak i projektowania oprogramowania - mówiła rzeczniczka Google, Liz Markman. Nie potwierdziła jednak czy firma będzie rozwijać swoje procesory.
Google projektuje własne centra danych na całym świecie. Firma z Mountain View ma sześć obiektów w USA, jeden w Ameryce Południowej, dwa w Azji i trzy w Europie. Firma jest w branży chipów coraz bardziej zaangażowana. W sierpniu dołączyła do grupy producentów utworzonej przez IBM, której członkami są tacy producenci, jak Nvidia i Mellanox Technologies - dostawca sprzętu przyspieszającego transfer danych.
Według analiz Bloomberga Google jest piątym największym klientem Intela. Każdego roku przeznacza co najmniej 500 mln dolarów na jego procesory serwerowe. Szacuje się, że zaprojektowanie i skonstruowanie od podstaw serwerowego chipa zajmie około trzech lat.
ARM ma w rynku serwerów udział minimalny. Stara się go zwiększyć dzięki firmom, takim jak Google i Facebook, które poszukują maszyn niższej mocy. Chipy ARM dominują w telefonach komórkowych i tabletach. Według Strategy Analytics Intel ma w tym rynku udział o wielkości poniżej 1%.
źródło: Bloomberg