Procesory do serwerów Samsunga na bazie Corteksów-A50

Południowokoreańska firma kupiła licencję ARM na projekty 64-bitowych procesorów Cortex-A57 i Cortex-A53. Według analityków oznacza to, że Samsung zamierza wyjść poza rynki smartfonów i tabletów i zająć miejsce na rynku serwerów o niskim poborze mocy. Procesory 64-bitowe będą miały lepszą wydajność z wata niż obecne 32-bitowe procesory ARM, wykorzystywane głównie w aplikacjach embedded i urządzeniach przenośnych. Według przewidywań pierwsze 64-bitowe układy CPU ARM do serwerów pojawią się w 2014 r.

Posłuchaj
00:00

Obecnie na bazie rdzeni ARM Samsung wytwarza układy do smartfonów Galaxy S III i Galaxy Note II. Produkowany przez Samsunga tablet Google Nexus 10 i ostatnie Chromebooki to pierwsze urządzenia z dwurdzeniowym procesorem Exynos 5 Dual, opartym na wydajnych Corteksach-A15 ARM. Wytwarzanie procesorów do serwerów byłoby dla Samsunga bardziej intratne finansowo w porównaniu do układów, jakie trafiają do smartfonów i tabletów, zaznaczyła agencja analityczna Mercury Research.

W fabrykach Samsunga powstają także napędy dysków oraz pamięci i razem z procesorami mogą się one stać kompletnymi podzespołami do serwerów. Pamięci firmy, w tym DRAM, już są wykorzystywane w serwerach typu x86.

Szereg potentatów branży IT, w tym Dell, Hewlett-Packard, Facebook czy Red Hat wspiera serwery ARM. Dell i HP oferują obecnie serwery z procesorami 32-bitowymi jedynie do celów testowania, podczas gdy firmy takie jak Boston czy Penguin Computers już sprzedają serwery ARM.

Rozwój technologii ARM stanowi potencjalnie zagrożenie dla Intela i AMD, dostarczających układy x86 najczęściej obecnie stosowane w serwerach. Układy x86 charakteryzuje wysoki pobór prądu, ale również duża prędkość przetwarzania, co jest szczególnie ważne w zastosowaniach, gdzie jest dużo danych, jak np. bazy danych czy ich analizy.

Zdaniem analityków układy do serwerów oparte na ARM są obecnie dopiero we wczesnym stadium rozwoju, ale mają dobre prognozy. Wychodząc naprzeciw konkurencji Intel ma wkrótce dostarczać przeznaczone do serwerów nowe procesory Atom o obniżonym poborze prądu, zaś AMD zaoferuje serwery zasilane zarówno układami ARM, jak i x86.

Marcin Tronowicz

Powiązane treści
Plany Google'a zagrożeniem dla Intela
Samsung otworzył w Łodzi Centrum Badawczo-Rozwojowe
Popularne procesory sygnałowe
Samsung inwestuje w Łodzi
Apple porzuca Samsunga jako partnera w produkcji układów ARM
Firma ARM wprowadza serię najbardziej energooszczędnych, 64-bitowych procesorów Cortex A50
Samsung GALAXY S III ma 30 milionów nabywców
Smartfony Samsung Galaxy przynoszą rekordowe zyski
Samsung wprowadzi na rynek oparte na ARM procesory do serwerów
Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Produkcja elektroniki
Infineon wdraża produkcję na 200-mm podłożach SiC
Komunikacja
Zagłuszanie i spoofing nawigacji satelitarnej
Aktualności
DigiKey uruchamia nową serię wideo poświęconą zrównoważonemu rozwojowi
Zasilanie
Nowe wzmacniacze mocy GaAs firmy CML Micro dla urządzeń zasilanych bateryjnie
Aktualności
Ukończono budowę elektronicznej zapory na granicy polsko-białoruskiej
Aktualności
Accordance prezentuje ultraszybkie rozwiązanie RAID dla dysków PCIe 4.0 NVMe M.2 – dedykowane AI i edge computing
Zobacz więcej z tagiem: Artykuły
Targi zagraniczne
Międzynarodowa wystawa i warsztaty na temat kompatybilności elektromagnetycznej EMV 2025
Statyczne
Logowanie
Targi krajowe
Warsaw Industry Week 2025 - 9. edycja
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów