Google rozważa wejście na rynek projektów procesorów

Google rozważa zajęcie się tworzeniem własnych projektów procesorów do serwerów przy użyciu architektury ARM, poinformował serwis Bloomberg. Krok taki mógłby zagrozić dominacji Intela na tym rynku. Przy użyciu wykonanych we własnym zakresie projektów Goolge mógłby usprawnić współdziałanie sprzętu i oprogramowania w porównaniu do układów Intela, dowiedział się Bloomberg od anonimowej osoby związanej z jedną ze wspomnianych firm. Decyzje Google’a w tej sprawie jeszcze nie zapadły i plany mogą się zmienić.

Posłuchaj
00:00

Jeden z największych na świecie nabywców procesorów do serwerów mógłby w ten sposób pozbawić Intela części obrotów. Jako piąty największy klient Intela Google zapewnia mu bowiem 4,3% obrotów, podsumował Bloomberg. Według firmy konsultingowej Evercore Partners w ślad za Googlem zakup procesorów od Intela mogłyby ograniczyć także inne firmy internetowe, takie jak Facebook czy Amazon.

Układy oparte na architekturze ARM dominują obecnie w telefonach komórkowych i tabletach, a firmy takie jak Qualcomm i Samsung udaremniły próby Intela wejścia na ten rynek. Do Intela należy natomiast 95% dostaw procesorów do serwerów wykonanych w architekturze x86, podczas gdy AMD zapewnia resztę. Od jakiegoś czasu AMD i inne firmy ogłaszają plany do wprowadzenia na rynek procesorów do serwerów wykonanych w architekturze ARM.

źródło: Bloomberg

Powiązane treści
Konstruktorzy muszą chcieć
Google zbuduje farmę fotowoltaiczną o mocy 82 MW
Google przejął producenta satelitów Skybox Imaging
Google uruchomi w Polsce ośrodek dla start-upów
Google przejmuje producenta dronów Titan Aerospace
Google obejmie udział w Lenovo o wartości 750 mln dolarów
Plany Google'a zagrożeniem dla Intela
Giełdowa przewaga Google nad Microsoftem
Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Zasilanie
Trina Storage i Stiemo zbudują w krajach bałtyckich sieć potężnych magazynów energii
Projektowanie i badania
Dania chce mieć najpotężniejszy na świecie komputer kwantowy
Elektromechanika
Dold wzmacnia międzynarodową obecność - tworzy nowy oddział sprzedaży w Polsce
Projektowanie i badania
Tranzystory diamentowe odmienią elektronikę dużej mocy
Zasilanie
Nowy standard ładowania EV: EVerged i AMPECO połączą siły, by stworzyć sieć 5000 punktów w 2 lata
Aktualności
Portugalia potęgą w zakresie centrów danych?
Zobacz więcej z tagiem: Artykuły
Magazyn
Lipiec 2025
Magazyn
Czerwiec 2025
Targi zagraniczne
Elmässan Stockholm 2025

Komponenty indukcyjne

Podzespoły indukcyjne determinują osiągi urządzeń z zakresu konwersji mocy, a więc dążenie do minimalizacji strat energii, ułatwiają miniaturyzację urządzeń, a także zapewniają zgodność z wymaganiami norm w zakresie EMC. Stąd rozwój elektromobilności, systemów energii odnawialnej, elektroniki użytkowej sprzyja znacząco temu segmentowi rynku. Zapotrzebowanie na komponenty o wysokiej jakości i stabilności płynie ponadto z aplikacji IT, telekomunikacji, energoelektroniki i oczywiście sektorów specjalnych: wojska, lotnictwa. Pozytywnym zauważalnym zjawiskiem w branży jest powolny, ale stały wzrost zainteresowania klientów rodzimą produkcją pomimo wyższych cen niż produktów azjatyckich. Natomiast paradoksalnie negatywnym zjawiskiem jest fakt, że jakość produktów azjatyckich jest coraz lepsza i jeśli stereotyp "chińskiej bylejakości" przestanie być popularny, to rodzima produkcja będzie miała problem z utrzymaniem się na rynku bez znaczących inwestycji w automatyzację i nowe technologie wykonania, kontroli jakości i pomiarów.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów