Ceny 12-calowych płytek krzemowych wzrosną nawet o 30%

| Gospodarka Artykuły

Digitimes Research szacuje, że średnia cena sprzedaży (Average Selling Price - ASP) 12-calowych płytek krzemowych w czwartym kwartale bieżącego roku wzrośnie o 20-30% w stosunku do roku ubiegłego. Analitycy spodziewają się, że taki sam roczny wzrost notowany będzie w czwartym kwartale 2018 r.

Ceny 12-calowych płytek krzemowych wzrosną nawet o 30%

Największym na świecie dostawcą płytek krzemowych pod względem wartości sprzedaży i zysków operacyjnych pozostaje japońska firma Shin-Etsu Chemical, miejsce drugie zajmuje kolejny producent japoński Sumco, dalej są firmy GlobalWafers z Tajwanu, Siltronic z Niemiec oraz koreański Sk Siltron. Tych pięciu największych dostawców zaspokaja ponad 90% światowego zapotrzebowania na płytki krzemowe.

Spośród pięciu powyższych producentów najwyższy poziom ASP odnotował Siltronic. Firma ta jest też najbardziej skłonna do zwiększenia swojej zdolności produkcyjnej w zakresie 12-calowych płytek krzemowych. Jednak z uwagi na długotrwałe występowanie nadpodaży większość dostawców płytek krzemowych zamierza raczej zwiększać swoje moce produkcyjne stopniowo. W związku z tym oczekuje się, że światowa podaż płytek krzemowych pozostanie w roku 2019 ograniczona, co dla graczy półprzewodnikowych drugiego poziomu jest zjawiskiem niepożądanym.

źródło: DigiTimes