ST zbuduje za 3,6 mld dolarów dwie nowe fabryki 300 mm płytek krzemowych

| Gospodarka Artykuły

Firma STMicroelectronics planuje budowę dwóch nowych zakładów wytwarzających płytki krzemowe o średnicy 300 mm. Łącznie przeznaczy na te inwestycje 3,63 mld dolarów. Fabryki mają być zlokalizowane w Agrate we Włoszech i w Crolles we Francji. Środki finansowe na budowę fabryk ST chce pozyskać m.in. od rządów Francji i Włoch, które posiadają 27,5% udziałów w spółce.

ST zbuduje za 3,6 mld dolarów dwie nowe fabryki 300 mm płytek krzemowych

Firma ST nie zbudowała 300-milimetrowej fabryki od 2002 roku, kiedy to razem z Motorolą i Philipsem zbudowała Crolles 2. Motorola (później Freescale) i Philips wycofali się ze współpracy w 2007 roku. W 2004 roku, pod kierownictwem byłego prezesa Pasquale Pistorio, firma ST w Katanii zbudowała fabryczne obiekty przeznaczone pod produkcję płytek 300 mm, które jednak nigdy nie zostały wyposażone.

Decyzja o budowie dwóch nowych fabryk będzie postrzegana jako triumf zastępcy CEO ST Jeana-Marca Chery'ego. Jean-Marc Chery twierdzi, że obecnie fabryki firmy są w pełni obciążone. ST przechodzi aktualnie znaczące odrodzenie - w bieżącym roku ceny akcji firmy uległy podwojeniu.

źródło: Electronics Weekly