Rekiny w Polsce - Alfine szkoli w zakresie procesorów BlackFin

I stało się - w trzech nadwiślańskich miastach pojawiły się w marcu rekiny. Na szczęście były to tylko rekiny cyfrowe BlackFin, które pojawiły się na szkoleniach firmy Alfine. W trzech spotkaniach wzięło udział w sumie około 130 osób i, jak zapowiada Wiesław Kaźmierczak, dyrektor ds. Analog Devices w Alfine, w najbliższych miesiącach można spodziewać się kontynuacji tego cieszącego się zainteresowaniem projektantów cyklu szkoleń. 

Posłuchaj
00:00

 W dniach 7–9 marca w Krakowie, Warszawie i Gdańsku miały miejsce jednodniowe szkolenia, podczas których przedstawiciele firm Analog Devices oraz poznańskiej Alfine zaprezentowali technologię i aplikacje procesorów sygnałowych BlackFin. „Szkolenia zorganizowaliśmy na prośbę naszych klientów – mówi Wiesław Kaźmierczak – powodem jest rosnąca liczba aplikacji, do których trafiają procesory BlackFin”. W trakcie seminarium uczestnicy mogli poznać architekturę BlackFin, narzędzia uruchomieniowe dla układów z tymi procesorami oraz zapoznać się z podstawami systemów operacyjnych dla procesorów sygnałowych firmy Analog Devices. Prelekcje kończyła prezentacja integracji środowisk LabVIEW z oprogramowaniem VisualDSP++ oraz demonstracja przykładowej aplikacji z procesorem BlackFin.

Czym jest BlackFin? BlackFin to nazwa rodziny procesorów stałoprzecinkowych firmy Analog Devices, które łączą cechy procesorów DSP oraz RISC. Układy te, o oznaczeniach ADSP-BF353, ADSP-BF35X oraz ADSP-BF361, zawierają po dwa 16-bitowe układy MAC, dwa 40-bitowe ALU i cztery 8-bitowe ALU dedykowane do operacji na danych video. Wydajność przetwarzania danych wynosi, w zależności od układu, od 700 do 2400 MMAC (milionów operacji multiply and accumulate). Hurtowe ceny procesorów BlackFin zawierają się w przedziale około 5 do 15 dolarów za sztukę.

Organizatorzy i prelegenci seminariów; po lewej Wiesław Kaźmierczak, dyrektor ds. Analog Devices w Alfine

Układy BlackFin dedykowane są do szeroko rozumianych zastosowań w urządzeniach multimedialnych, w tym także wszędzie tam, gdzie wymagane jest przetwarzanie numeryczne dużych ilości danych. Dotyczy to zarówno nowoczesnych urządzeń przenośnych, układów dla motoryzacji, jak też zaawansowanych systemów multimedialnych, takich jak kina domowe czy urządzenia set-top box oraz HDTV. Wiesław Kaźmierczak ocenia, że procesory typu BlackFin będą trafiały coraz częściej również do urządzeń przemysłowych i różnorodnych urządzeń elektronicznych wchodzących w skład tzw. inteli gentnego domu. Głównym konkurentem firmy Analog Devices w sektorze DSP jest Texas Instruments.

Kontynuacją marcowych prelekcji ma być cykl szkoleń, które odbędą się na początku czerwca tego roku. Ich tematyką, zgodnie z zapowiedziami organizatorów, ma być wykorzystanie systemu Linux w układach z procesorami BlackFin. Przedstawiciele Alfine zamierzają również zorganizować szkolenia mające charakter warsztatów dla osób zaawansowanych w wykorzystaniu układów DSP, podczas których uczestnicy będą mieli możliwość praktycznego zapoznania się z aplikacjami procesorów sygnałowych Analog Devices.

Zbigniew Piątek
Powiązane treści
Analog Devices Blackfin - potęga DSP dla każdego
Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Komponenty
Renesas stawia na bezpieczeństwo – zaawansowane systemy wideo nowej generacji dla motoryzacji
Produkcja elektroniki
Infineon wdraża produkcję na 200-mm podłożach SiC
Komunikacja
Zagłuszanie i spoofing nawigacji satelitarnej
Aktualności
DigiKey uruchamia nową serię wideo poświęconą zrównoważonemu rozwojowi
Zasilanie
Nowe wzmacniacze mocy GaAs firmy CML Micro dla urządzeń zasilanych bateryjnie
Aktualności
Ukończono budowę elektronicznej zapory na granicy polsko-białoruskiej
Zobacz więcej z tagiem: Artykuły
Targi zagraniczne
Międzynarodowa wystawa i warsztaty na temat kompatybilności elektromagnetycznej EMV 2025
Statyczne
Logowanie
Targi krajowe
Warsaw Industry Week 2025 - 9. edycja
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów