Norwegia wyłączyła radio analogowe

| Gospodarka Artykuły

Norwegia jako pierwszy kraj na świecie wyłączyła analogową emisję radiofoniczną. O przejściu z emisji analogowej na cyfrowy DAB+ rząd Norwegii zdecydował jeszcze w 2016 roku, natomiast sam proces zmian zaczął się na początku roku 2017 i przez kolejne miesiące emisja analogowa była stopniowo wyłączana, w kolejności od położonych najbardziej na północ części kraju.

Norwegia wyłączyła radio analogowe

Warto podkreślić, że nadawanie w systemie DAB+ na razie dotyczy jedynie rozgłośni pokrywających swym zasięgiem cały obszar Norwegii. Lokalne radia aż do 2022 roku będą mogły nadawać sygnał w wersji analogowej.

Do wyłączenia emisji analogowej od lat przygotowuje się też m.in. Szwajcaria, Wielka Brytania i Dania. Niemniej, na skutek wysokiej ceny odbiorników proces ten się ślimaczy. W Polsce cyfryzacja emisji radiowej rozpoczęła się wprawdzie w 2013 roku, gdy uruchomiony został multipleks radia cyfrowego, ale radio cyfrowe cieszy się w naszym kraju bardzo małą popularnością i w 2016 roku prace zostały wstrzymane. Dodatkowo multipleks oferuje wyłącznie stacje nadawcy publicznego - stacje komercyjne do projektu nie przystąpiły.

Odbiornik DAB+ to niestety wydatek od 350 zł w górę