wersja mobilna
Online: 338 Poniedziałek, 2018.04.23

Biznes

Finlandia zwiększa wpływy na Nokię, inwestując 1 miliard dolarów

czwartek, 15 marca 2018 09:47

Fińskie, państwowe ramie inwestycyjne Solidium wydało około 844 milionów euro (1,04 miliarda dolarów) na objęcie 3,3% udziałów w Nokii, wzmacniając krajowy wpływ na producenta sprzętu telekomunikacyjnego. Nokia jest dla Finlandii ważną firmą, ale obecnie prawa własności do spółki są bardzo rozproszone i w większości należą do zagranicznych udziałowców instytucjonalnych.

Trzy fińskie fundusze emerytalne posiadają w tym momencie mniej niż 3% udziałów w Nokii. Największym akcjonariuszem pod koniec zeszłego roku był amerykański Blackrock z udziałem w wysokości 6,2%.

Nokia panowała na globalnym rynku telefonii komórkowej dziesięć lat temu, a upadek tego biznesu był główną przyczyną dekady stagnacji gospodarczej, z której Finlandia dopiero się podnosi. Obecnie firma koncentruje się na branży sieci telekomunikacyjnych, zatrudniając w Finlandii 6300 osób, a na całym świecie blisko 103 tys.

CEO Solidium, Antti Makinen, wierzy, że inwestycja w największą spółkę działającą w Finlandii to dobry ruch, mimo że fińskie udziały są raczej skromne. W celu sfinansowania inwestycji w Nokię Solidium obniżyło w ciągu ostatnich tygodni swoje udziały w szwedzkiej firmie telekomunikacyjnej Telia, stalowej firmie SSAB i w holdingu Sampo. Antti Makinen zapytany, czy firma Solidium planuje zwiększyć swój udział w Nokii, powiedział, że jest zadowolony z obecnego udziału i nie zamierza spekulować na temat przyszłych inwestycji.

Solidium zostało założone dziesięć lat temu. Jak w wywiadzie dla agencji Reuters powiedział Antii Makinen, przedsięwzięcie ma na celu utrzymanie znaczących fińskich firm jako "mniej lub bardziej fińskich", dodając, że priorytetem jest pomoc w osiągnięciu sukcesu, a nie na przykład w ochronie fińskich miejsc pracy.

źródło: Reuters

 

World News 24h

poniedziałek, 23 kwietnia 2018 20:09

Chinese smartphone company Xiaomi is likely to launch its Mi7 flagship smartphone with 3D sensing technology in Q3 2018. Apple has enjoyed a monopoly in 3D face sensing technology until now and it may continue to do so until the next range of flagship phones with 3D facial sensing tech comes from different companies. But Xiaomi may have stolen a march over its competitors in this area. Xiaomi can move ahead of its competitors - Samsung, Huawei etc - in 3D facial recognition faster because it incorporates Qualcomm’s designs and technology in their phones to get the feature. On the other hand, Samsung and Huawei are opting for their in-house technology and methods to get the feature in their upcoming phones and that’s the reason why they will take a lot of time to achieve the same.

więcej na: www.cartoq.com