Finlandia zwiększa wpływy na Nokię, inwestując 1 miliard dolarów

| Gospodarka Artykuły

Fińskie, państwowe ramie inwestycyjne Solidium wydało około 844 milionów euro (1,04 miliarda dolarów) na objęcie 3,3% udziałów w Nokii, wzmacniając krajowy wpływ na producenta sprzętu telekomunikacyjnego. Nokia jest dla Finlandii ważną firmą, ale obecnie prawa własności do spółki są bardzo rozproszone i w większości należą do zagranicznych udziałowców instytucjonalnych.

Finlandia zwiększa wpływy na Nokię, inwestując 1 miliard dolarów

Trzy fińskie fundusze emerytalne posiadają w tym momencie mniej niż 3% udziałów w Nokii. Największym akcjonariuszem pod koniec zeszłego roku był amerykański Blackrock z udziałem w wysokości 6,2%.

Nokia panowała na globalnym rynku telefonii komórkowej dziesięć lat temu, a upadek tego biznesu był główną przyczyną dekady stagnacji gospodarczej, z której Finlandia dopiero się podnosi. Obecnie firma koncentruje się na branży sieci telekomunikacyjnych, zatrudniając w Finlandii 6300 osób, a na całym świecie blisko 103 tys.

CEO Solidium, Antti Makinen, wierzy, że inwestycja w największą spółkę działającą w Finlandii to dobry ruch, mimo że fińskie udziały są raczej skromne. W celu sfinansowania inwestycji w Nokię Solidium obniżyło w ciągu ostatnich tygodni swoje udziały w szwedzkiej firmie telekomunikacyjnej Telia, stalowej firmie SSAB i w holdingu Sampo. Antti Makinen zapytany, czy firma Solidium planuje zwiększyć swój udział w Nokii, powiedział, że jest zadowolony z obecnego udziału i nie zamierza spekulować na temat przyszłych inwestycji.

Solidium zostało założone dziesięć lat temu. Jak w wywiadzie dla agencji Reuters powiedział Antii Makinen, przedsięwzięcie ma na celu utrzymanie znaczących fińskich firm jako "mniej lub bardziej fińskich", dodając, że priorytetem jest pomoc w osiągnięciu sukcesu, a nie na przykład w ochronie fińskich miejsc pracy.

źródło: Reuters