Xiaomi kupuje patenty Nokii

Firma Xiaomi kupiła od Nokia Oyj pakiet patentów, co stanowi ostatnie przejęcie technologii niezbędne do prowadzenia globalnej ekspansji. Chiński producent smartfonów ma już w swoich rękach potężne kompendium wiedzy i własności intelektualnej fińskiej firmy, która kiedyś wprowadziła świat w erę telefonów komórkowych, zanim Apple rozpoczął erę smartfonów.

Posłuchaj
00:00

Umowa rozszerza patentowy portfel Xiaomi, mocno już rozbudowany poprzez zeszłoroczny zakup około 1500 patentów Microsoftu, i może pomóc w rozwiązaniu ewentualnych problemów prawnych za granicą.

Obecnie firma Xiaomi koncentruje się na wybranych rynkach wschodzących, w tym Indiach, Rosji i Indonezji, ale zamierza także wejść do Stanów Zjednoczonych, gdzie jak dotychczas wstrzymywała sprzedaż telefonów na rzecz tanich urządzeń, takich jak np. opaski fitness.

Kiedyś największy sprzedawca smartfonów w Chinach, w zeszłym roku zanotował spadek sprzedaży i w rankingu IDC za pierwszy kwartał bieżącego roku znalazł się w Chinach na piątym miejscu, za lokalnymi graczami, takimi jak Huawei Technologies.

Xiaomi przechodzi poważną transformację. Obecnie duży nacisk kładzie na budowę do 2019 r. 1000 sklepów "Mi Home" - liczby około dwukrotnie większej niż ma na świecie Apple. Celem jest osiągnięcie w 2021 r. sprzedaży na poziomie 70 miliardów yuanów, czyli o 10 miliardów dolarów. Drugim działaniem mającym uzdrowić sytuację firmy jest inwestowanie w technologie. W lutym miał miejsce debiut przeznaczonego do smartfonów procesora Pinecone, który z telefonami średniej klasy dostępny jest tylko w Chinach. Oczekuje się, że z biegiem czasu jego zastosowanie zostanie rozszerzone na inne modele.

źródło: Taipei Times

Powiązane treści
Xiaomi planuje 6,1 mld USD ze sprzedaży akcji w IPO
Samsung zapłaci firmie Apple 539 mln dolarów za naruszenie patentów
Samsung zapłaci firmie Apple 539 mln dolarów za naruszenie patentów
Finlandia zwiększa wpływy na Nokię, inwestując 1 miliard dolarów
W ciągu 10 kwartałów Xiaomi chce być największym sprzedawcą smartfonów w Chinach
Polska na 15 miejscu pod względem liczby patentów
Xiaomi rozszerza obecność na europejskim rynku - 7 listopada wejdzie do Hiszpanii
Trolle patentowe a branża półprzewodnikowa
Xiaomi staje się największym na świecie dostawcą elektroniki noszonej
Asustek i ASMedia rozstrzygają spór patentowy z VIA
W sierpniu na rynek wejdzie flagowy produkt Nokii
Xiaomi wchodzi na rynek afrykański
Chiński producent telefonów Xiaomi wyceniony na 45 mld dolarów
Nokia zlikwiduje w Finlandii 350 miejsc pracy
Xiaomi próbuje wedrzeć się na rynek Korei Południowej, naciskając na Samsunga
Chiny zwiększają aktywność w zakresie patentów
Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Zasilanie
Trina Storage i Stiemo zbudują w krajach bałtyckich sieć potężnych magazynów energii
Projektowanie i badania
Dania chce mieć najpotężniejszy na świecie komputer kwantowy
Elektromechanika
Dold wzmacnia międzynarodową obecność - tworzy nowy oddział sprzedaży w Polsce
Projektowanie i badania
Tranzystory diamentowe odmienią elektronikę dużej mocy
Zasilanie
Nowy standard ładowania EV: EVerged i AMPECO połączą siły, by stworzyć sieć 5000 punktów w 2 lata
Aktualności
Portugalia potęgą w zakresie centrów danych?
Zobacz więcej z tagiem: Artykuły
Magazyn
Lipiec 2025
Magazyn
Czerwiec 2025
Targi zagraniczne
Elmässan Stockholm 2025

Komponenty indukcyjne

Podzespoły indukcyjne determinują osiągi urządzeń z zakresu konwersji mocy, a więc dążenie do minimalizacji strat energii, ułatwiają miniaturyzację urządzeń, a także zapewniają zgodność z wymaganiami norm w zakresie EMC. Stąd rozwój elektromobilności, systemów energii odnawialnej, elektroniki użytkowej sprzyja znacząco temu segmentowi rynku. Zapotrzebowanie na komponenty o wysokiej jakości i stabilności płynie ponadto z aplikacji IT, telekomunikacji, energoelektroniki i oczywiście sektorów specjalnych: wojska, lotnictwa. Pozytywnym zauważalnym zjawiskiem w branży jest powolny, ale stały wzrost zainteresowania klientów rodzimą produkcją pomimo wyższych cen niż produktów azjatyckich. Natomiast paradoksalnie negatywnym zjawiskiem jest fakt, że jakość produktów azjatyckich jest coraz lepsza i jeśli stereotyp "chińskiej bylejakości" przestanie być popularny, to rodzima produkcja będzie miała problem z utrzymaniem się na rynku bez znaczących inwestycji w automatyzację i nowe technologie wykonania, kontroli jakości i pomiarów.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów