Asustek i ASMedia rozstrzygają spór patentowy z VIA

| Gospodarka Artykuły

Firma Asustek Computer i jej spółka zależna projektująca układy elektroniczne ASMedia Technology poinformowały, że zawarły porozumienie, na mocy którego wypłacą spółce VIA Technologies 15 mln dolarów w celu uregulowania czteroletniego sporu dotyczącego naruszenia patentu na Tajwanie i w Stanach Zjednoczonych. W ramach umowy Asustek i ASMedia zapłacą po 7,5 mln dolarów.

Asustek i ASMedia rozstrzygają spór patentowy z VIA

Szacuje się, że płatność zmniejszy zysk Asusteka na akcję (EPS) o 0,3 dolara tajwańskiego (NT), przy liczbie akcji wynoszącej 742,76 mln. Z kolei zapłata na rzecz VIA będzie miała większy wpływ na ASMedia, redukując jej EPS o 3,97 dolara tajwańskiego przy 57,07 mln akcji spółki.

Firma VIA w listopadzie 2012 roku oskarżyła ASMedia o naruszenie patentu, a w roku 2013 założyła sprawę przeciwko Asustekowi, prezesowi Asusteka Jerremu Shenowi i byłemu prezesowi Lin Che-wei, domagając się odszkodowania w wysokości 4,13 mld NT, czyli 136,5 mln USD. Szczegóły osiągniętej po czterech latach ugody są chronione na podstawie umowy o poufności.

źródło: Taipei Times

Zobacz również