Inteligentne miasta mają być źródłem ogromnych dochodów

Jak przewidują analitycy Frost & Sullivan, inteligentne miasta będą źródłem ogromnych szans biznesowych, których wartość rynkowa przekroczy do 2025 roku kwotę 2 bilionów dolarów. Powstawanie inteligentnych miast stanowi czynnik usprawniający urbanizację. Według prognoz, do roku 2050 ponad 80% populacji krajów rozwiniętych będzie mieszkało w miastach, a w państwach rozwijających się będzie to przeszło 60%.

Posłuchaj
00:00

Zdaniem ekspertów Frost & Sullivan sztuczna inteligencja (AI), spersonalizowana opieka medyczna, wykorzystanie robotów, zaawansowane systemy wspomagania kierowców (ADAS) oraz rozproszone źródła energii, to technologie, które będą przełomowe dla przyszłego rozwoju inteligentnych miast. Będą one stymulować rozwój technologiczny, komunikacyjny i urbanizacyjny. Przewiduje się, że zaawansowane rozwiązania technologiczne znacząco pomogą w zapewnianiu mieszkańcom jak najlepszego dostępu do posiadanych zasobów, bez względu na to, czy chodzi o wartości finansowe, oszczędność czasu, czy też poprawę jakości życia. Globalnie główną siłę napędową promującą wdrażanie rozwiązań z zakresu AI stanowić będą największe firmy, takie jak Google, IBM czy Microsoft, które obecnie odgrywają rolę kluczowych innowatorów technologicznych.

- Sztuczna inteligencja to jeden z innowacyjnych obszarów, który w ciągu ostatnich dwóch lat uzyskał największe środki na rozwój. Duże inwestycje pochodziły zarówno od niezależnych firm kapitałowych, jak i od funduszy venture capital - wyjaśnia Jillian Walker, Principal Consultant w dziale Visionary Innovation Group w firmie Frost & Sullivan.

- Większość obecnych projektów inteligentnych miast jest realizowanych osobno. Nie są one połączone ze sobą. Przyszłość należy do zintegrowanych rozwiązań łączących poszczególne systemy pionowe w zunifikowaną platformę. IoT już dzisiaj przeciera szlak dla takich rozwiązań - dodaje Vijay Narayanan, Senior Research Analyst w dziale Visionary Innovaton Group.

Według prognoz najszybszy rozwój inteligentnych sieci energetycznych w najbliższych latach będzie obserwowany w regionie Azji i Pacyfiku. Ponad 50% wszystkich azjatyckich inteligentnych miast będzie zlokalizowanych w Chinach. Projekty związane z inteligentnymi miastami do roku 2025 przyniosą chińskiej gospodarce 320 mld dolarów.

Zaległości w zakresie Smart Cities szybko nadrabia Ameryka Północna. Wiele znaczących ośrodków, takich jak Denver czy Portland, zobowiązało się do rozwoju szeregu projektów z zakresu inteligentnych rozwiązań miejskich. Łączna wartość rynku inteligentnych budynków w USA, wraz z wartością czujników, systemów, urządzeń, systemów sterujących i oprogramowania, ma do 2020 roku osiągnąć poziom 5,74 mld dolarów.

W Ameryce Południowej na rzecz rozwoju inicjatyw związanych z inteligentnymi miastami aktywnie działa Mexico City, Guadalajara, Bogotá, Santiago, Buenos Aires oraz Rio de Janeiro. Projekty inteligentnych miast realizowane w Brazylii wygenerują do roku 2021 niemal 20% wszystkich przychodów związanych z Internetem Rzeczy.

Największą na świecie liczbą projektów dotyczących inteligentnych miast szczycić się będzie Europa - głównie dzięki poparciu Komisji Europejskiej. Europejski rynek e-hailing, ważny dla miast wdrażających inteligentne rozwiązania w obszarze mobilności, generuje obecnie przychody w wysokości 50 mld dolarów, natomiast prognozy mówią, że do roku 2025 kwota ta wzrośnie do 120 mld dolarów.

źródło: Frost & Sullivan

Powiązane treści
Rozwój inteligentnych miast zwiększy przychody sektora IoT do 60 mld dolarów w roku 2026
Bill Gates kupił w Arizonie 25 000 akrów, by zbudować "inteligentne miasto"
Czy za 500 miliardów dolarów na pustyni powstanie inteligentne miasto?
Czy nawigacje samochodowe popsują systemy smart city?
Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Produkcja elektroniki
Branża motoryzacyjna obiera kurs na RISC-V
Aktualności
Polscy konsumenci gromadzą nieużywaną elektronikę wartą 112 mld zł
Mikrokontrolery i IoT
Coraz więcej możliwości komunikacji satelitarnej w IoT
Optoelektronika
Automatyczna inspekcja optyczna 3D - pierwszy w Polsce nowy system Viscom
Pomiary
KIOXIA i Linus Media Group ustanawiają światowy rekord w obliczeniach liczby Pi
Produkcja elektroniki
Pierwszy 2-nanometrowy układ firmy MediaTek już we wrześniu
Zobacz więcej z tagiem: Artykuły
Targi zagraniczne
Elmässan Stockholm 2025
Magazyn
Maj 2025
Magazyn
Kwiecień 2025
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów