Rynek ogniw słonecznych odczuje skutki kryzysu

Według raportu sporządzonego przez grupę analityczną The Information Network, kryzys ekonomiczny wpłynie na globalną sprzedaż paneli słonecznych w 2009 r. Producenci mogą spodziewać się zmniejszenia cen, opóźnienia a nawet wycofania części zamówień.

Posłuchaj
00:00

Podczas gdy jeszcze na początku roku analitycy przewidywali wzrost pojemności nowo instalowanych paneli o 49% w skali globalnej, obecnie prognozy mówią o 26%, czyli 7,1 GW. Dodatkowo, ceny ogniw słonecznych w skali roku mogą spaść nawet od 20% do 30%. Poprawy można spodziewać się w 2010 r., kiedy to łączna pojemność nowo zainstalowanych systemów fotowoltaicznych wzrośnie do 10,5 GW, czyli o 48%.

W najbliższych latach zwiększy się udział ogniw cienkowarstwowych w rynku całkowitym. Podczas gdy w 2009 r. będzie on wynosił 17,8%, w roku kolejnym wzrośnie do 20,2%. Będzie to wynikiem m.in. większej podaży polikrystalicznego krzemu, niezbędnego do uzyskania elementów o wysokiej wydajności.

Powiązane treści
DARPA stawia na rozwój baterii słonecznych
Czarne chmury nad energetyką słoneczną
Warren Buffett zainwestował w elektrownię słoneczną
Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Optoelektronika
HIKMICRO SuperScene – przełom w termowizji AI dla inspekcji budynków, rozdzielnic i PCB
Produkcja elektroniki
AMD na fali wzrostowej - rekordowy udział w przychodach z serwerów
Aktualności
Digitalizacja pola walki postępuje
Komponenty
„Superczipy” Nvidii napędzają najszybszy superkomputer w Europie
Aktualności
Mouser Electronics po raz szósty z nagrodą Amphenol za najlepszą dystrybucję cyfrową komponentów elektronicznych
Aktualności
Na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej zainstalowano pierwsze w pełni polskie urządzenie - LeopardISS
Zobacz więcej z tagiem: Artykuły
Targi zagraniczne
Elmässan Stockholm 2025
Magazyn
Maj 2025
Magazyn
Kwiecień 2025
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów