Gartner obniża prognozy

Wobec kryzysu ekonomicznego firma Gartner obcięła prognozy dotyczące rynku półprzewodników na 2008 i 2009 rok. Obecnie, firma przewiduje wzrost całkowitych obrotów branży o 2% do wartości 279,4 mld dolarów w 2008 r., wobec wcześniej zapowiadanych 4,2%. W bieżącym roku dynamika wzrostu zmaleje do 1%, co oznacza łączne obroty na poziomie 282 mld dolarów. Wcześniejsze prognozy mówiły o poprawie nawet o 7,8%. Według przedstawicieli Gartnera wzrost na poziomie 1% jest kompromisem pomiędzy potencjalnymi scenariuszami co do kondycji branży w 2009 r.

Posłuchaj
00:00

Najbardziej prawdopodobna wersja zakłada spadek o 2,2%, podczas gdy pesymistyczny scenariusz mówi o spadku nawet o 10,3%, natomiast optymistyczny o wzroście o 5%. Pierwsze oznaki zbliżającego się spadku dynamiki obrotów będą prawdopodobnie widoczne już w wynikach finansowych dużej części firm za IV kw. 2008 r. Dotychczas, branża półprzewodników pozostawała odporna na niesprzyjające warunki ekonomiczne. Jeszcze w III kw. 2008 r. najwięksi gracze na rynku spełnili oczekiwania analityków, jednak końcówka ubiegłego roku zdaniem Gartnera była początkiem negatywnego trendu który potrwa przez większą cześć 2009 r.

Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Zasilanie
Infineon rozszerza ofertę modułów mocy EasyPACK CoolGaN dla aplikacji wysokonapięciowych
Aktualności
Już za tydzień Warsaw Industry Automatica 2025
Aktualności
Nowa wizja transformacji cyfrowej – COCUS i Panasonic
Produkcja elektroniki
Popyt na sprzęt do produkcji wyznacznikiem stanu branży
Zasilanie
Nowy moduł Semikron Danfoss z tranzystorami ROHM 2kV SiC MOSFET zwiększa wydajność systemów solarnych SMA
Projektowanie i badania
IQM zainstaluje pierwszy w Polsce komputer kwantowy
Zobacz więcej z tagiem: Artykuły
Magazyn
Kwiecień 2025
Targi zagraniczne
Międzynarodowa wystawa i warsztaty na temat kompatybilności elektromagnetycznej EMV 2025
Statyczne
Logowanie
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów