Rośnie nadmiar półprzewodników na rynku

Według iSuppli, nadmiar półprzewodników na rynku w IV kwartale 2008 r. wzrośnie nawet do wartości 10,2 mld dolarów, wobec 3,8 mld dolarów w poprzednim kwartale. Nadmiarowa podaż jest przede wszystkim wynikiem załamania popytu pod koniec III kw. Producenci półprzewodników nie zdążyli odpowiednio szybko zareagować na zmiany i dostosować produkcji do nowych warunków rynkowych.

Posłuchaj
00:00

Zdaniem analityków, sytuacja ta bez wątpienia odbije się negatywnie na cenach układów oraz obrotach i rentowności branży. Przyczyni się to do wydłużenia czasu potrzebnego na wyjście rynku z kryzysu oraz do zmniejszenia globalnych obrotów w bieżącym roku o dodatkowe 2%. Według analityków iSuppli, od czasów załamania rynku w 2001 r., ponad 80% nadmiarowych półprzewodników zalegało w magazynach producentów.

Sytuacja uległa zmianie w ubiegłym kwartale, kiedy to 41,5% nadwyżki układów, o wartości 4,23 mld dolarów, znajduje się w rękach dystrybutorów oraz dalszych podmiotów łańcucha dostaw. Sprzedawcy detaliczni prawdopodobnie będą zmuszeni obniżyć ceny gotowych produktów elektronicznych lub dokonają zwrotu zakupionych towarów. Sytuacja ta dotknie to przede wszystkim rynek elektroniki konsumenckiej, telefonów komórkowych oraz elektroniki samochodowej.

Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Aktualności
Renex rozwija szkolenia IPC w Europie Środkowo-Wschodniej
Aktualności
Ograniczenia eksportu pierwiastków ziem rzadkich będą problemem
Aktualności
Ensign InfoSecurity nagrodzona za Aletheia – AI do wykrywania deepfake’ów w czasie rzeczywistym
Produkcja elektroniki
Branża motoryzacyjna obiera kurs na RISC-V
Aktualności
Polscy konsumenci gromadzą nieużywaną elektronikę wartą 112 mld zł
Mikrokontrolery i IoT
Coraz więcej możliwości komunikacji satelitarnej w IoT
Zobacz więcej z tagiem: Artykuły
Targi zagraniczne
Elmässan Stockholm 2025
Magazyn
Maj 2025
Magazyn
Kwiecień 2025
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów