Branża półprzewodników potrzebuje wsparcia

Zdaniem SEMI Europe, zmniejszająca się konkurencyjność Europy na światowym rynku półprzewodników wymaga podjęcia zdecydowanych kroków ze strony europejskich rządów. Jeśli to nie nastąpi, spadające udziały regionu w globalnym rynku mogą doprowadzić do utraty pracy przez nawet do pół miliona pracowników. W pierwszej połowie grudnia 2008 r. grupa przestawiła White Paper skierowany do przedstawicieli Unii Europejskiej.

Posłuchaj
00:00

Jak wynika z dokumentu, jeśli europejski przemysł półprzewodników nie uzyska w najbliższym czasie dofinansowania publicznego, sytuacja branży może znacząco się pogorszyć. Jako jedne z głównych przyczyn problemów branży wymienia się nierówności pod względem warunków inwestowania oraz poziomu wsparcia ze strony państwa w poszczególnych regionach świata. Dodatkowo, trwający obecnie kryzys finansowy oraz rosnące bezrobocie tylko potwierdza potrzebę ochrony miejsc pracy na tym polu.

Osłabienie branży związane jest także m.in. z problemami branży samochodowej, jednego z głównych odbiorców półprzewodników czy pogarszającymi się nastrojami konsumentów. Śledząc wyniki finansowe europejskich firm z ostatnich kwartałów, widoczne jest znaczące spowolnienie wzrostu a nawet straty dużej części z nich. Przedstawiciele SEMI przekonują, że jeśli produkcja półprzewodników opuści Europę, będzie to znaczący cios nie tylko dla powiązanych branż, a całej gospodarki Starego Kontynentu.

Według raportu firmy, branża półprzewodników oraz związane z nią branże urządzeń oraz materiałów do technologii, generują rocznie obroty na poziomie 29 mld Euro. Obecnie, bezpośrednio w branży zatrudnienie znalazło ok. 215 tys. osób, podczas gdy w branżach powiązanych liczba ta jest jeszcze większa. Ogółem, szacuje się, że łączna liczba miejsc pracy generowanych przez firmy produkujące półprzewodniki wynosi ok. pół miliona. Przemysł ten ma znaczący udział w PKB takich krajów jak Austria, Belgia, Francja, Niemcy, Irlandia, Holandia czy Wielka Brytania.

Powiązane treści
Zróżnicowane wyniki producentów półprzewodników w IV kwartale 2012 r.
Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Zasilanie
Trina Storage i Stiemo zbudują w krajach bałtyckich sieć potężnych magazynów energii
Projektowanie i badania
Dania chce mieć najpotężniejszy na świecie komputer kwantowy
Elektromechanika
Dold wzmacnia międzynarodową obecność - tworzy nowy oddział sprzedaży w Polsce
Projektowanie i badania
Tranzystory diamentowe odmienią elektronikę dużej mocy
Zasilanie
Nowy standard ładowania EV: EVerged i AMPECO połączą siły, by stworzyć sieć 5000 punktów w 2 lata
Aktualności
Portugalia potęgą w zakresie centrów danych?
Zobacz więcej z tagiem: Artykuły
Magazyn
Lipiec 2025
Magazyn
Czerwiec 2025
Targi zagraniczne
Elmässan Stockholm 2025

Komponenty indukcyjne

Podzespoły indukcyjne determinują osiągi urządzeń z zakresu konwersji mocy, a więc dążenie do minimalizacji strat energii, ułatwiają miniaturyzację urządzeń, a także zapewniają zgodność z wymaganiami norm w zakresie EMC. Stąd rozwój elektromobilności, systemów energii odnawialnej, elektroniki użytkowej sprzyja znacząco temu segmentowi rynku. Zapotrzebowanie na komponenty o wysokiej jakości i stabilności płynie ponadto z aplikacji IT, telekomunikacji, energoelektroniki i oczywiście sektorów specjalnych: wojska, lotnictwa. Pozytywnym zauważalnym zjawiskiem w branży jest powolny, ale stały wzrost zainteresowania klientów rodzimą produkcją pomimo wyższych cen niż produktów azjatyckich. Natomiast paradoksalnie negatywnym zjawiskiem jest fakt, że jakość produktów azjatyckich jest coraz lepsza i jeśli stereotyp "chińskiej bylejakości" przestanie być popularny, to rodzima produkcja będzie miała problem z utrzymaniem się na rynku bez znaczących inwestycji w automatyzację i nowe technologie wykonania, kontroli jakości i pomiarów.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów