Elmos kończy rok na plusie, jednak dalsze prognozy są niepewne

Producent półprzewodników na rynek motoryzacyjny, firma Elmos, zakończył 2008 r. ze stabilnymi wynikami sprzedaży pomimo kłopotów, jakie przeżywa branża samochodowa. Mimo tego, prognozy na bieżący rok są niepewne. Dobre wyniki firmy są w głównej mierze zasługą mocnej pierwszej połowy roku.

Posłuchaj
00:00

Jak przyznają przedstawiciele Elmosa, w dalszych miesiącach dało się odczuć spowolnienie na rynku a kłopoty gospodarcze znalazły przełożenie na obroty firmy. W IV kw. zysk operacyjny firmy zmalał o 60% przy obrotach mniejszych o 9% w skali rok do roku. Elmos zakończył 2008 r. z przychodami ze sprzedaży na pułapie 175,1 mln Euro. Jest to mniej niż rok wcześniej, kiedy odnotowano 176,1 mln dolarów.

Tak niewielki spadek przy niesprzyjających warunkach na rynku jest zasługą działań polepszających wydajność produkcji, jakie wprowadzono jeszcze przed nastąpieniem kryzysu. W wyniku spadku sprzedaży nowych samochodów, firma spodziewa się odnotować w bieżącym roku spadek obrotów, jednak odmówiła udzielenia szczegółowych prognoz. W ramach walki ze słabnącą koniunkturą postawiono na większą dywersyfikację biznesu, celując w takie rynki jak konsumencki oraz zwiększając obecność w Azji. Przewiduje się także wprowadzenie dalszych programów mających na celu cięcie kosztów.

Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Pomiary
Certyfikowane urządzenia medyczne zmieniają rynek gadżetów fitness
Produkcja elektroniki
Chiny rozszerzają ograniczenia eksportowe na metale ziem rzadkich
Zasilanie
Infineon i SolarEdge rozwijają platformę transformatorów półprzewodnikowych dla centrów danych AI
PCB
Eurocircuits startuje z konkurencyjną ofertą płytek HDI
Mikrokontrolery i IoT
Ceva i Microchip wspólnie napędzają rozwój sztucznej inteligencji w urządzeniach brzegowych
Produkcja elektroniki
Chińska branża MEMS w silnym trendzie wzrostowym
Zobacz więcej z tagiem: Artykuły
Informacje z firm
Grupa RENEX zaprasza na targi Evertiq EXPO Warszawa 2025
Magazyn
Październik 2025
Magazyn
Wrzesień 2025

Najczęstsze błędy przy projektowaniu elektroniki i jak ich uniknąć

W elektronice „tanio” bardzo często znaczy „drogo” – szczególnie wtedy, gdy oszczędza się na staranności projektu. Brak precyzyjnych wymagań, komponent wycofany z produkcji czy źle poprowadzona masa mogą sprawić, że cały produkt utknie na etapie montażu SMT/THT albo testów funkcjonalnych. Konsekwencje są zawsze te same: opóźnienia i dodatkowe koszty. Dlatego warto znać najczęstsze błędy, które pojawiają się w projektach elektroniki – i wiedzieć, jak im zapobiegać.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów