IDC: poprawa koniunktury dopiero w 2010 r.

Analitycy z IDC przewidują, że po 2% spadku w ubiegłym roku, w bieżącym branża półprzewodników skurczy się jeszcze bardziej.  Według nich, rynek może zmniejszyć się nawet o 22%. Do sytuacji tej przyczyniły się dwucyfrowe spadki dostaw w najważniejszych sektorach, zmniejszenie poziomu produkcji oraz malejące ceny.

Posłuchaj
00:00

Jak wynika ze sporządzonego raportu, problemy makroekonomiczne utrzymają się przez cały 2009 r. a na poprawę koniunktury będzie trzeba poczekać do przyszłego. Odbije się to na rynku półprzewodników. IDC nie przewiduje znaczących wzrostów aż do drugiego kwartału 2010 r., jednak duży wpływ na to będzie miała sytuacja gospodarcza i nastroje konsumentów. Powrót do poziomu z 2007 i 2008 r. możliwy będzie najwcześniej w 2011 r. Mimo że ceny układów DRAM i układów NAND ustabilizują się w II połowie bieżącego roku, na poprawa obrotów w tym sektorze będzie odczuwalna dopiero w 2010. Problemy nie ominą także dostawców usług produkcyjnych a poziom wykorzystania fabryk osiągnie wartość minimalną w połowie roku, po czym nastąpi wzrostw zamówień. Zmniejszą się także wydatki kapitałowe, o 45% w skali całego roku.

Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Zasilanie
Trina Storage i Stiemo zbudują w krajach bałtyckich sieć potężnych magazynów energii
Projektowanie i badania
Dania chce mieć najpotężniejszy na świecie komputer kwantowy
Elektromechanika
Dold wzmacnia międzynarodową obecność - tworzy nowy oddział sprzedaży w Polsce
Projektowanie i badania
Tranzystory diamentowe odmienią elektronikę dużej mocy
Zasilanie
Nowy standard ładowania EV: EVerged i AMPECO połączą siły, by stworzyć sieć 5000 punktów w 2 lata
Aktualności
Portugalia potęgą w zakresie centrów danych?
Zobacz więcej z tagiem: Artykuły
Magazyn
Lipiec 2025
Magazyn
Czerwiec 2025
Targi zagraniczne
Elmässan Stockholm 2025

Komponenty indukcyjne

Podzespoły indukcyjne determinują osiągi urządzeń z zakresu konwersji mocy, a więc dążenie do minimalizacji strat energii, ułatwiają miniaturyzację urządzeń, a także zapewniają zgodność z wymaganiami norm w zakresie EMC. Stąd rozwój elektromobilności, systemów energii odnawialnej, elektroniki użytkowej sprzyja znacząco temu segmentowi rynku. Zapotrzebowanie na komponenty o wysokiej jakości i stabilności płynie ponadto z aplikacji IT, telekomunikacji, energoelektroniki i oczywiście sektorów specjalnych: wojska, lotnictwa. Pozytywnym zauważalnym zjawiskiem w branży jest powolny, ale stały wzrost zainteresowania klientów rodzimą produkcją pomimo wyższych cen niż produktów azjatyckich. Natomiast paradoksalnie negatywnym zjawiskiem jest fakt, że jakość produktów azjatyckich jest coraz lepsza i jeśli stereotyp "chińskiej bylejakości" przestanie być popularny, to rodzima produkcja będzie miała problem z utrzymaniem się na rynku bez znaczących inwestycji w automatyzację i nowe technologie wykonania, kontroli jakości i pomiarów.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów