IDC: poprawa koniunktury dopiero w 2010 r.

Analitycy z IDC przewidują, że po 2% spadku w ubiegłym roku, w bieżącym branża półprzewodników skurczy się jeszcze bardziej.  Według nich, rynek może zmniejszyć się nawet o 22%. Do sytuacji tej przyczyniły się dwucyfrowe spadki dostaw w najważniejszych sektorach, zmniejszenie poziomu produkcji oraz malejące ceny.

Posłuchaj
00:00

Jak wynika ze sporządzonego raportu, problemy makroekonomiczne utrzymają się przez cały 2009 r. a na poprawę koniunktury będzie trzeba poczekać do przyszłego. Odbije się to na rynku półprzewodników. IDC nie przewiduje znaczących wzrostów aż do drugiego kwartału 2010 r., jednak duży wpływ na to będzie miała sytuacja gospodarcza i nastroje konsumentów. Powrót do poziomu z 2007 i 2008 r. możliwy będzie najwcześniej w 2011 r. Mimo że ceny układów DRAM i układów NAND ustabilizują się w II połowie bieżącego roku, na poprawa obrotów w tym sektorze będzie odczuwalna dopiero w 2010. Problemy nie ominą także dostawców usług produkcyjnych a poziom wykorzystania fabryk osiągnie wartość minimalną w połowie roku, po czym nastąpi wzrostw zamówień. Zmniejszą się także wydatki kapitałowe, o 45% w skali całego roku.

Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Komponenty
Mouser Electronics i Ampleon zawierają globalną umowę dystrybucyjną obejmującą rozwiązania zasilania RF
Produkcja elektroniki
TSMC oszacował ceny usług produkcyjnych dla procesu 1,6 nm
Pomiary
Chiny liderem w zakresie samochodowych LiDAR-ów. Rynek gwałtownie rośnie
Aktualności
Upadłość firmy Wolfspeed może przenieść zamówienia SiC do dostawców z Tajwanu
Aktualności
Nowy raport Yole Group: Elektronika mocy na zakręcie – wzrost rynku mimo presji cenowej i zmian geopolitycznych
Aktualności
Większe możliwości personalizacji stanowisk dzięki konfiguratorowi mebli Reeco
Zobacz więcej z tagiem: Artykuły
Magazyn
Czerwiec 2025
Targi zagraniczne
Elmässan Stockholm 2025
Magazyn
Maj 2025
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów