Rynek procesorów typu embedded odporny na kryzys

Według VDC Research Group, rynek procesorów typu embedded w latach od 2008 do 2013 będzie odznaczał się roczną stopą wzrostu na poziomie 6,4%.  Dostawy w tym okresie wzrosną od 10 do 13,8 mld sztuk. Większą część rynku nadal stanowić będą mikrokontrolery, czyli układy z niższego zakresu cen i przeznaczone dla mniej wymagających aplikacji.

Posłuchaj
00:00

Układy typu CPU, DSP czy FPGA, które mimo że charakteryzują się większą mocą obliczeniową i wyższymi cenami, sprzedawane są w mniejszych ilościach i pod względem obrotów ustępują segmentowi mikrokontrolerów. Dobra koniunktura na rynku związana jest z trendem do zastępowania kosztownych układów ASIC standardowymi procesorami typu embedded.

Mimo że kryzys nie pozostanie bez wpływu na wysokość obrotów branży, duże zróżnicowanie zastosowań oraz obecność na innych rynkach niż konsumencki powoli zniwelować skutki załamania gospodarczego. Dynamika wzrostu obrotów branży będzie kształtować się gorzej niż wolumen dostaw, jednak ma to związek przede wszystkim z malejącymi cenami tych układów.

Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Komponenty
Sprzęt dla półprzewodników bije rekordy – AI i nowe technologie napędzają globalny rynek do 138 mld USD!
Zasilanie
Trina Storage i Stiemo zbudują w krajach bałtyckich sieć potężnych magazynów energii
Projektowanie i badania
Dania chce mieć najpotężniejszy na świecie komputer kwantowy
Elektromechanika
Dold wzmacnia międzynarodową obecność - tworzy nowy oddział sprzedaży w Polsce
Projektowanie i badania
Tranzystory diamentowe odmienią elektronikę dużej mocy
Zasilanie
Nowy standard ładowania EV: EVerged i AMPECO połączą siły, by stworzyć sieć 5000 punktów w 2 lata
Zobacz więcej z tagiem: Artykuły
Magazyn
Lipiec 2025
Magazyn
Czerwiec 2025
Targi zagraniczne
Elmässan Stockholm 2025

Komponenty indukcyjne

Podzespoły indukcyjne determinują osiągi urządzeń z zakresu konwersji mocy, a więc dążenie do minimalizacji strat energii, ułatwiają miniaturyzację urządzeń, a także zapewniają zgodność z wymaganiami norm w zakresie EMC. Stąd rozwój elektromobilności, systemów energii odnawialnej, elektroniki użytkowej sprzyja znacząco temu segmentowi rynku. Zapotrzebowanie na komponenty o wysokiej jakości i stabilności płynie ponadto z aplikacji IT, telekomunikacji, energoelektroniki i oczywiście sektorów specjalnych: wojska, lotnictwa. Pozytywnym zauważalnym zjawiskiem w branży jest powolny, ale stały wzrost zainteresowania klientów rodzimą produkcją pomimo wyższych cen niż produktów azjatyckich. Natomiast paradoksalnie negatywnym zjawiskiem jest fakt, że jakość produktów azjatyckich jest coraz lepsza i jeśli stereotyp "chińskiej bylejakości" przestanie być popularny, to rodzima produkcja będzie miała problem z utrzymaniem się na rynku bez znaczących inwestycji w automatyzację i nowe technologie wykonania, kontroli jakości i pomiarów.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów