Taiwan wspiera firmy dziłajace na rynku DRAM

Rząd Tajwanu podjął decyzję o wsparciu finansowym tamtejszych firm działających na rynku pamięci DRAM. Dodatkowo, jak podaje Dow Jones, plan restrukturyzacji branży zakłada wsparcie inicjatywy konsolidacji sześciu tamtejszych producentów w jedno przedsiębiorstwo o nazwie Taiwan Memory Co. (TMC).

Posłuchaj
00:00

Stałoby się to przy współpracy z jednym z dużych zagranicznych graczy mających interesy w regionie, czyli japońską Elpidą lub amerykańskim Micron. Plany konsolidacyjne obejmują Nanya Technology, Inotera Memories, Powerchip Semiconductor, Rexchip Electronics, ProMOS Technologies oraz Winbond Electronics. Łącznie, odnotowały one 12,5 mld dolarów strat w 2007 i 2008 r. Rząd posiadałby poniżej 50% udziałów w nowopowstałej spółce, jednak nie zdradzono całkowitych kosztów inwestycji.

Zdaniem strony rządowej, plany te pozwolą zwiększyć konkurencyjność Tajwanu na rynku DRAM, szczególnie wobec producentów z Korei. Produkcja w TMC byłaby w pełni zintegrowana, obejmując wszystkie etapy powstawania nowych układów, jak badania i rozwój, opracowanie architektury, wytwarzanie oraz sprzedaż i marketing. Jednym z najważniejszych zadań spółki będzie opracowanie własnej technologii oraz pakietu patentów.

Plany te spotkały się z mieszanymi odczuciami analityków. Wielu z nich wątpi, czy w okresie kryzysu na rynku pamięci, twór ten miałby perspektywy na odniesienie sukcesu. Nikłe są szansę Taiwan Memory Co. na zagrożenie pozycji koreańskich producentów, w szczególności Samsunga, który mimo pozycji lidera branży, zmaga się z problemami na przesyconym rynku DRAM. Niewiadomo także, czy Micron oraz Elpida wyrażą aprobatę dla planów rządu. Micron w ramach spółki joint venture współpracuje ściśle z Nanya Technology, natomiast Elpida z Powerchip.

Powiązane treści
PARP organizuje wyjazd do Tajwanu dla polskich przedsiębiorców branży elektronicznej
Spadki na rynku DRAM utrzymają się do 2013 r., twierdzi iSuppli
Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Komponenty
Sprzęt dla półprzewodników bije rekordy – AI i nowe technologie napędzają globalny rynek do 138 mld USD!
Zasilanie
Trina Storage i Stiemo zbudują w krajach bałtyckich sieć potężnych magazynów energii
Projektowanie i badania
Dania chce mieć najpotężniejszy na świecie komputer kwantowy
Elektromechanika
Dold wzmacnia międzynarodową obecność - tworzy nowy oddział sprzedaży w Polsce
Projektowanie i badania
Tranzystory diamentowe odmienią elektronikę dużej mocy
Zasilanie
Nowy standard ładowania EV: EVerged i AMPECO połączą siły, by stworzyć sieć 5000 punktów w 2 lata
Zobacz więcej z tagiem: Artykuły
Magazyn
Lipiec 2025
Magazyn
Czerwiec 2025
Targi zagraniczne
Elmässan Stockholm 2025

Komponenty indukcyjne

Podzespoły indukcyjne determinują osiągi urządzeń z zakresu konwersji mocy, a więc dążenie do minimalizacji strat energii, ułatwiają miniaturyzację urządzeń, a także zapewniają zgodność z wymaganiami norm w zakresie EMC. Stąd rozwój elektromobilności, systemów energii odnawialnej, elektroniki użytkowej sprzyja znacząco temu segmentowi rynku. Zapotrzebowanie na komponenty o wysokiej jakości i stabilności płynie ponadto z aplikacji IT, telekomunikacji, energoelektroniki i oczywiście sektorów specjalnych: wojska, lotnictwa. Pozytywnym zauważalnym zjawiskiem w branży jest powolny, ale stały wzrost zainteresowania klientów rodzimą produkcją pomimo wyższych cen niż produktów azjatyckich. Natomiast paradoksalnie negatywnym zjawiskiem jest fakt, że jakość produktów azjatyckich jest coraz lepsza i jeśli stereotyp "chińskiej bylejakości" przestanie być popularny, to rodzima produkcja będzie miała problem z utrzymaniem się na rynku bez znaczących inwestycji w automatyzację i nowe technologie wykonania, kontroli jakości i pomiarów.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów