Trwają targi Automaticon 2009

We wtorek rozpoczęły się w warszawskim centrum Expo XXI targi Automaticon - główna krajowa impreza wystawiennicza branż automatyki przemysłowej, robotyki, pomiarów i elektroniki. W targach udział bierze 330 wystawców, którzy prezentują ofertę ponad 600 firm, natomiast frekwencja odwiedzających, sądząc po pierwszym dniu targów, dopisuje.

 


Posłuchaj
00:00

 

Kryzysu nie widać

Tłumy targowe przy stoisku TMEFrekwencja odwiedzających targi w godzinach porannych pierwszego dnia była niewielka. Z każdą godziną poprawiała się, aby już około 11 nie było śladu wrażenia po... kryzysie. Ten ostatni i związana z nim sytuacja w gospodarce to zresztą jedne z najczęściej dyskutowanych na targach tematów. Z rozmów z przedstawicielami firm branżowych wynika, że choć sytuacja na rynku automatyki w ostatnich miesiącach zmieniła się na niekorzyść, na co dodatkowy wpływ miała deprecjacja rodzimej waluty, zmiany te są bardzo dalekie stanu, który określić możnaby mianem zapaści. Spadek zamówień krajowych jest zauważalny, ale nie jest on tak znaczny, jak choćby w przypadku innych krajów naszego regionu - w szczególności Ukrainy i Rosji.


W przypadku samych targów nie sposób było nie zauważyć pewnych zmian wśród wystawiających się firm. W targach udziału nie wziął Honeywell, który podjął taką decyzję ze względu na zmianę strategii marketingowej, ale też zrezygnował z uczestnictwa m.in. Fibox. Z drugiej strony wśród dostawców pojawiło się wiele nowych firm - często producentów dalekowschodnich lub mniejszych dystrybutorów, którzy wcześniej zajmowali miejsca na liście rezerwowej. W tegorocznym Automaticonie udział bierze sumarycznie 62 nowych wystawców, w tym 49 firm polskich.

Dzień dla studentów

Konferencja prasowa organizatorów targów - w środku Jacek Frontczak, Komisarz AutomaticonuTradycją stało się już, że pierwszy dzień targów przeznaczony jest m.in. dla studentów automatyki i kierunków pokrewnych. W tym roku ta grupa odwiedzających nie zawiodła i licznie zawitała do centrum Expo XXI. Organizatorzy kontynuują tradycję dnia edukacji, gdyż słusznie uznają studentów kierunków technicznych za przyszłych wystawców i klientów firm biorących udział w targach Automaticon ii osoby, wśród których powinno się promować targi.


W tym roku PIAP zorganizował dla omawianej grupy również konkurs prac dyplomowych. Do instytutu przysłanych zostało szereg prac, z których wybrane prezentowane były na targach oraz w samym PIAP-ie. Wręczono również nagrody dla wybranych studentów. Organizatorzy, jak zapewniali podczas konferencji prasowej, chcą uczynić z tego wydarzenia stały punkt programu targów.

Obserwacja budowy nowej hali

Na stoisku Fanuc Robotics oraz innych stoiskach oglądać można szereg działających robotów przemysłowych Każdy z odwiedzających tegoroczne targi Automaticon z pewnością zauważył dużą budowę po lewej stronie od wejścia głównego. Powstaje tam hala nr 4, która, zdaniem organizatorów, już jesienią tego roku powinna być wykorzystywana do celów wystawienniczych. Zapewni ona około 3600m2 nowej powierzchni wystawienniczej, przy czym duża część z tego przeznaczona będzie na "rozładowanie tłoku" panującego obecnie w halach 1 i 2. Nawet jednak po tych zmianach dla nowych wystawców dostępna będzie około połowa wymienionej powierzchni, co powinno wreszcie zmienić obraz Automaticonu jako targów, gdzie nowym firmom trudno jest znaleźć miejsce na promowanie swoich wyrobów.

Elektronika na targach

Wprowadzona rok temu w podtytule targów zmiana, tj. zastąpienie podpisu "pompy i armatura" napisem "automatyka pomiary elektronika", ma coraz większe odniesienie w praktyce. Automaticon coraz bardziej otwiera się na szeroko rozumianą branżę elektroniki, energoelektroniki i energetyki, czemu sprzyjały zmiany wśród wystawiających się firm.


Stoiska MPL Technology oraz OEM Automatic - godziny popołudnioweW tym roku organizatorzy zdecydowali zapytać również uczestników targów o to, czy wraz z budową hali 4 będą chcieli oni utworzenia "gniazda tematycznego", czyli zgrupowania firm elektronicznych w nowym obiekcie. O ile na wyniki ankiety przyjdzie jeszcze poczekać, z rozmów większością firm z tej branży, które obecne są na Automaticonie, jasno wynika, że takie rozdzielenie byłoby niekorzystne. Automatyka i elektronika to dziedziny przenikające się, pomiędzy którymi postawienie granicy jest trudne i nie ma powodów tworzenia podziałów uczestnikami targów.

Ukoronowanie pierwszego dnia

Zakończenie pierwszego dnia targów nastąpiło nie o godzinie 17.00, gdy mijają oficjalne godziny targowe, ale o wiele później. Tego dnia wręczane są bowiem tradycyjnie Złote Medale Targów Automaticon. W tym roku, do 13. już konkursu tego typu zgłoszonych zostało 16 produktów, z czego nagrodzonych zostało 6 wyrobów. Należały do nich rozwiązania m.in. firm ASE, B&R Automatyka, Endress+Hauser oraz Sabur. W rozdaniu medali udział wzięli przedstawiciele PIAP oraz zaproszeni przedstawiciele rządu RP.

Zbigniew Piątek

Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Zasilanie
Trina Storage i Stiemo zbudują w krajach bałtyckich sieć potężnych magazynów energii
Projektowanie i badania
Dania chce mieć najpotężniejszy na świecie komputer kwantowy
Elektromechanika
Dold wzmacnia międzynarodową obecność - tworzy nowy oddział sprzedaży w Polsce
Projektowanie i badania
Tranzystory diamentowe odmienią elektronikę dużej mocy
Zasilanie
Nowy standard ładowania EV: EVerged i AMPECO połączą siły, by stworzyć sieć 5000 punktów w 2 lata
Aktualności
Portugalia potęgą w zakresie centrów danych?
Zobacz więcej z tagiem: Artykuły
Magazyn
Lipiec 2025
Magazyn
Czerwiec 2025
Targi zagraniczne
Elmässan Stockholm 2025

Komponenty indukcyjne

Podzespoły indukcyjne determinują osiągi urządzeń z zakresu konwersji mocy, a więc dążenie do minimalizacji strat energii, ułatwiają miniaturyzację urządzeń, a także zapewniają zgodność z wymaganiami norm w zakresie EMC. Stąd rozwój elektromobilności, systemów energii odnawialnej, elektroniki użytkowej sprzyja znacząco temu segmentowi rynku. Zapotrzebowanie na komponenty o wysokiej jakości i stabilności płynie ponadto z aplikacji IT, telekomunikacji, energoelektroniki i oczywiście sektorów specjalnych: wojska, lotnictwa. Pozytywnym zauważalnym zjawiskiem w branży jest powolny, ale stały wzrost zainteresowania klientów rodzimą produkcją pomimo wyższych cen niż produktów azjatyckich. Natomiast paradoksalnie negatywnym zjawiskiem jest fakt, że jakość produktów azjatyckich jest coraz lepsza i jeśli stereotyp "chińskiej bylejakości" przestanie być popularny, to rodzima produkcja będzie miała problem z utrzymaniem się na rynku bez znaczących inwestycji w automatyzację i nowe technologie wykonania, kontroli jakości i pomiarów.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów