Kłopoty japońskich gigantów elektroniki konsumenckiej

| Gospodarka

Globalny kryzys ograniczył popyt na towary i usługi na rynkach światowych, co zachwiało pozycją zarówno wielu firm działających w skali globalnej, jak i całych gospodarek narodowych. W najgorszej sytuacji znajduje się Japonia, której sytuację pogarsza dodatkowo wzrost wartości jena. Aktualnie najbardziej poszkodowaną gałęzią jej gospodarki jest przemysł samochodowy, ale kryzys nie ominął także przemysłu elektronicznego. Siedmiu z dziewięciu producentów elektroniki użytkowej spodziewa się zamknięcia bilansów za 2008 rok ze stratą.

Kłopoty japońskich gigantów elektroniki konsumenckiej

Mitsubishi jako jedyna przewiduje zysk na poziomie 10 miliardów jenów (ok. 100 mln dolarów). Sanyo zakłada brak zysku za 2008 rok. Dane te są dużym zaskoczeniem, gdyż jeszcze przed końcem roku żadna z japońskich firm nie spodziewała się strat. Sytuację pogarsza dodatkowo silny kurs jena, co osłabia konkurencyjność japońskich produktów na rzecz np. koreańskiego Samsunga.

Hitachi planuje zwolnienia 7000 pracowników na całym świecie. W głównej mierze zwolnienia dotkną pracowników zakładów wyposażenia do samochodów i elektroniki. Planowane jest także zmniejszenie liczby spółek zależnych, być może także w Polsce, gdzie istnieją dwie: Hitachi Data System Polska sprzedająca macierze dyskowe oraz Hitachi Power Tools Polska, zajmująca się sprzedażą elektronarzędzi. Redukcję zatrudnienia o 5%, co oznacza zwolnienie około 15 tysięcy osób, planuje także Panasonic. Redukcja etatów, z których połowa dotyczy zakładów poza Japonią, nastąpi do końca marca 2010 r. Firma planuje także zamknięcie 27 zakładów produkcyjnych.

W ubiegłym roku Sony zanotował najwyższą stratę od 14 lat. Mimo wdrażania od kilku lat programu oszczędnościowego, przewiduje się zwolnienie 16 tys. osób oraz dalsze cięcia, które pozwolą obniżyć koszty o ponad 1 mld dol.

Tabela. Wyniki finansowe japońskich koncernów
FirmaSprzedażZysk
Hitachi10,02 mld ¥–700 mld ¥ [ok. –7,82 mld dol.]
Panasonic 7,75 mld ¥–380 mld ¥ [ok. –4,25 mld dol.]
NEC4,2 mld ¥–290 mld ¥ [ok. –3,24 mld dol.]
Toshiba6,7 mld ¥–280 mld ¥ [ok. –3,13 mld dol.]
Sony7,7 mld ¥–150 mld ¥ [ok. –1,67 mld dol.]
Fujitsu4,7 mld ¥–20 mld ¥ [ok. –0,22 mld dol.]
Mitsubishi3,6 mld ¥10 mld ¥ [ok. 0,11 mld dol.]
Sanyo1,9 mld ¥0

W ciężkiej sytuacji znajduje się także Pioneer, który zmuszony jest zwolnić 6 tys. pracowników stałych, czyli 16% zatrudnionych. Odejdzie także 4 tys. pracowników pracujących na kontraktach. Podjęto ostateczną decyzję o zaprzestaniu produkcji telewizorów.

Toshiba i Sharp, wybudowały w Polsce, dwie duże fabryki

Pomimo planów redukcji zatrudnienia o 1500 osób koncern Sharp spodziewa się w roku 2008 strat rzędu 1,1 miliarda dolarów. Nie są to najlepsze informacje z punktu widzenia pracowników podtoruńskiej fabryki tej firmy. Zwolnieni z niej mają zostać w pierwszej kolejności pracownicy wynajęci z firmy Manpower. Od początku stycznia zmieniono system pracy na trzyzmianowy, od poniedziałku do piątku.

W okresie pełnej wydajności w fabryce pracowały cztery grupy pracowników, przez siedem dni w tygodniu. Niestety brak szczegółowych informacji na temat sytuacji w fabryce Toshiby w Kobierzycach pod Wrocławiem.

Bartłomiej Grześkowiak