Producenci podłóż krzemowych tracą w 2008 r.

Zapotrzebowanie na podłoża krzemowe w 2008 r. zmalało o 5,7% do 11,8 mld dolarów. Zdaniem analityków Gartnera, ujemny wynik jest w głównej mierze spowodowany gwałtownym spadkiem popytu w końcówce roku. Jest to zarazem pierwszy rok zakończony na minusie od 2001 r.

Posłuchaj
00:00

Czołowym producentem pozostało Shin-Etsu Handota, kontrolujące 33,3% rynku. W 2008 r. obroty firmy spadły o 3,4%. Drugie w kolejności, Sumco, dzieli od lidera jedynie 0,8%. Trzeci w kolejności producent to niemieckie Siltronic AG. Spadek obrotów o 27% spowodował zmniejszenie udziałów firmy w rynku całkowitym o 3,3% do 11,5%.

Przyczyną tak niskich wyników był m.in. mniejszy udział produkcji podłóż w wymiarze 300 mm niż w przypadku dwóch czołowych graczy na rynku. Stracił również czwarty na liście MEMC Electronic Materials, którego obroty spadły o 24% a udziały w rynku do 7,8%. LG Siltron zdołał utrzymać kontrolę nad 7,2% rynku. Obroty firmy zmalały co prawda o 4,8%, jednak zdołała ona z sukcesem wejść na rynki chiński i południowokoreański.

Powiązane treści
Niższe dochody liderów rynku płytek krzemowych w 2009 r.
Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Optoelektronika
HIKMICRO SuperScene – przełom w termowizji AI dla inspekcji budynków, rozdzielnic i PCB
Produkcja elektroniki
AMD na fali wzrostowej - rekordowy udział w przychodach z serwerów
Aktualności
Digitalizacja pola walki postępuje
Komponenty
„Superczipy” Nvidii napędzają najszybszy superkomputer w Europie
Aktualności
Mouser Electronics po raz szósty z nagrodą Amphenol za najlepszą dystrybucję cyfrową komponentów elektronicznych
Aktualności
Na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej zainstalowano pierwsze w pełni polskie urządzenie - LeopardISS
Zobacz więcej z tagiem: Artykuły
Targi zagraniczne
Elmässan Stockholm 2025
Magazyn
Maj 2025
Magazyn
Kwiecień 2025
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów