Wzrasta sprzedaż półprzewodników dla TV

Sprzedaż półprzewodników wykorzystywanych w telewizorach wzrośnie do 13,9 mld dolarów w 2013 r. wobec 9 mld jakie odnotowano w 2008 r., jak wynika z wyliczeń iSuppli. Pozytywny trend zostanie utrzymany mimo spadku obrotów jakie prognozuje się na bieżący rok. Według analityków, w 2009 r. obroty w tym sektorze zmaleją aż o 15,4% do 7,6 mld dolarów. W I kw. odnotowano sprzedaż równą 1,55 mld dolarów, czyli o 41,3% mniej niż rok wcześniej.

Posłuchaj
00:00

W II kw. koniunktura powinna ulec poprawie a obroty wzrosną o 20% w ujęciu sezonowym. W II połowie roku można spodziewać się dalszych wzrostów. O negatywnym obrazie bieżącego roku zadecyduje mniejszy popyt na telewizory z wyższej półki, jako że wobec problemów gospodarczych wzrasta zainteresowanie klientów urządzeniami z niższego przedziału cenowego. Zwiększą się udziały odbiorników z małym wyświetlaczem i mniejszą liczbą funkcji, a zatem z mniejszą zawartością półprzewodników.

W dłuższej perspektywie rynek będzie wzrastał dzięki trendowi do zwiększania liczby oferowanych przez telewizory funkcji oraz dobrej koniunkturze na urządzenia z wyświetlaczem LCD. Odbiorniki tego typu stanowić będą 91% całkowitej sprzedaży do 2012 r., wobec 62% w 2008 r. Oznacza to tym samym większe zapotrzebowanie na półprzewodniki, jako że LCD wymagają bardziej skomplikowanych układów sterujących niż standardowe telewizory CRT.

Według zestawienia sporządzonego przez DisplaySearch, czołowym dostawcą półprzewodników na rynek telewizyjny pozostaje Mediatek, natomiast na kolejnych pozycjach uplasowały się kolejno MStar, Samsung, Broadcom oraz Zoran. Jedyną zmianą w zestawieniu był awans Breadcom z szóstej na czwartą pozycję. Firma w ubiegłym roku zakończyła transakcję przejęcia od AMD biznesu układów do DTV (digital TV) za sumę 141,5 mln dolarów. Według wyliczeń, dostawy półprzewodników na rynek telewizyjny w I kw. zmalały o 4,3 w ujęciu sezonowym, do poziomu 30,8 mln sztuk. W porównaniu z tym samym okresem rok wcześniej, dostawy wzrosły o 11%.

Dostawca
IV kw. 2008 r.
I kw. 2009 r.
Mediatek 1 1
MStar 2 2
Samsung   
 3 3
Broadcom 6 4
Zoran 4 5

 

Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Zasilanie
Trina Storage i Stiemo zbudują w krajach bałtyckich sieć potężnych magazynów energii
Projektowanie i badania
Dania chce mieć najpotężniejszy na świecie komputer kwantowy
Elektromechanika
Dold wzmacnia międzynarodową obecność - tworzy nowy oddział sprzedaży w Polsce
Projektowanie i badania
Tranzystory diamentowe odmienią elektronikę dużej mocy
Zasilanie
Nowy standard ładowania EV: EVerged i AMPECO połączą siły, by stworzyć sieć 5000 punktów w 2 lata
Aktualności
Portugalia potęgą w zakresie centrów danych?
Zobacz więcej z tagiem: Artykuły
Magazyn
Lipiec 2025
Magazyn
Czerwiec 2025
Targi zagraniczne
Elmässan Stockholm 2025

Komponenty indukcyjne

Podzespoły indukcyjne determinują osiągi urządzeń z zakresu konwersji mocy, a więc dążenie do minimalizacji strat energii, ułatwiają miniaturyzację urządzeń, a także zapewniają zgodność z wymaganiami norm w zakresie EMC. Stąd rozwój elektromobilności, systemów energii odnawialnej, elektroniki użytkowej sprzyja znacząco temu segmentowi rynku. Zapotrzebowanie na komponenty o wysokiej jakości i stabilności płynie ponadto z aplikacji IT, telekomunikacji, energoelektroniki i oczywiście sektorów specjalnych: wojska, lotnictwa. Pozytywnym zauważalnym zjawiskiem w branży jest powolny, ale stały wzrost zainteresowania klientów rodzimą produkcją pomimo wyższych cen niż produktów azjatyckich. Natomiast paradoksalnie negatywnym zjawiskiem jest fakt, że jakość produktów azjatyckich jest coraz lepsza i jeśli stereotyp "chińskiej bylejakości" przestanie być popularny, to rodzima produkcja będzie miała problem z utrzymaniem się na rynku bez znaczących inwestycji w automatyzację i nowe technologie wykonania, kontroli jakości i pomiarów.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów