Obroty sektoru FPGA rosną niż IC

Obroty w sektorze FPGA wzrosną z 2,55 mld dolarów w 2009 r. do 3,5 mld w 2013, jak podała firma analityczna The Linley Group. Oznacza to szybsze tempo wzrostu niż dla rynku półprzewodników ogółem. Stwierdzono również, że układy te będą zastępować ASIC i ASSP w wielu aplikacjach.

Posłuchaj
00:00

Z drugiej strony, w przypadku produkcji wielkoseryjnej, nadal nie stanowią konkurencji dla ASIC pod względem cenowym. Tym samym, mimo wyparcia tej technologii z części zastosowań, ASIC będą nadal częściej wykorzystywane w konsolach do gier, urządzeniach typu set-top box czy innych aplikacjach konsumenckich. Według analityków, rynki, które najbardziej mogą skorzystać na wykorzystaniu układów FPGA to te, których obroty nie przekraczają 100 mln dolarów. 

Wiąże się to z wyższymi kosztami opracowania architektury w przypadku ASIC. Dodatkowo, FPGA pozwala na szybsze wprowadzenie aplikacji na rynek. Siłą tej technologii będzie również poprawa wydajności oraz możliwości adaptacyjnych oferowanych rozwiązań.

Mimo obiecujących perspektyw na najbliższe lata, bieżący rok upłynie pod znakiem spadku. Po odnotowaniu obrotów na poziomie 2,96 mld dolarów w 2008 r., w bieżącym roku rynek skurczy się do 2,56 mld. Koniunktura poprawie się w przyszłym roku, ale nadal nie osiągnie poziomu z 2008 r. Obroty w największym sektorze, telekomunikacyjnym, wzrosną w okresie od 2009 do 2013 r. z 1,22 do 1,58 mld dolarów. Nieznacznie wyższe tempo wzrostu charakteryzować będzie pozostałe części rynku, jak cyfrowe TV, aplikacje przemysłowe, medyczne czy automatykę.

Według raportu sporządzonego przez iSuppli, całkowity rynek programowalnych układów logicznych wzrośnie z 3,73 mld dolarów w 2008 r. do 4,22 mld w 2013. Oznacza to średnią roczną stopę wzrostu na poziomie 2,5%. W tym samym okresie, całkowity rynek półprzewodników będzie wzrastał w tempie 1,1% rocznie, do uzyskania 272,94 mld dolarów.


Rok

2008

2009

2010

2011

2012

2013

Obroty [w mld dolarów]

2,96

2,56

2,81

3,04

3,49

3,48

Powiązane treści
Wzrosną obroty dostawców układów FPGA
III Sympozjum FPGA - wrześniowe wydarzenie w Krakowie
Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Zasilanie
Trina Storage i Stiemo zbudują w krajach bałtyckich sieć potężnych magazynów energii
Projektowanie i badania
Dania chce mieć najpotężniejszy na świecie komputer kwantowy
Elektromechanika
Dold wzmacnia międzynarodową obecność - tworzy nowy oddział sprzedaży w Polsce
Projektowanie i badania
Tranzystory diamentowe odmienią elektronikę dużej mocy
Zasilanie
Nowy standard ładowania EV: EVerged i AMPECO połączą siły, by stworzyć sieć 5000 punktów w 2 lata
Aktualności
Portugalia potęgą w zakresie centrów danych?
Zobacz więcej z tagiem: Artykuły
Magazyn
Lipiec 2025
Magazyn
Czerwiec 2025
Targi zagraniczne
Elmässan Stockholm 2025

Komponenty indukcyjne

Podzespoły indukcyjne determinują osiągi urządzeń z zakresu konwersji mocy, a więc dążenie do minimalizacji strat energii, ułatwiają miniaturyzację urządzeń, a także zapewniają zgodność z wymaganiami norm w zakresie EMC. Stąd rozwój elektromobilności, systemów energii odnawialnej, elektroniki użytkowej sprzyja znacząco temu segmentowi rynku. Zapotrzebowanie na komponenty o wysokiej jakości i stabilności płynie ponadto z aplikacji IT, telekomunikacji, energoelektroniki i oczywiście sektorów specjalnych: wojska, lotnictwa. Pozytywnym zauważalnym zjawiskiem w branży jest powolny, ale stały wzrost zainteresowania klientów rodzimą produkcją pomimo wyższych cen niż produktów azjatyckich. Natomiast paradoksalnie negatywnym zjawiskiem jest fakt, że jakość produktów azjatyckich jest coraz lepsza i jeśli stereotyp "chińskiej bylejakości" przestanie być popularny, to rodzima produkcja będzie miała problem z utrzymaniem się na rynku bez znaczących inwestycji w automatyzację i nowe technologie wykonania, kontroli jakości i pomiarów.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów