NI CompactDAQ i nie tylko, czyli co nowego w National Instruments

| Gospodarka Artykuły

NI Days, czyli spotkania łączące prelekcje z pokazami produktów, już na dobre wpisały się w tradycję National Instruments. Są one doskonałą okazją do wymiany doświadczeń, spotkania z pracownikami firmy i zapoznania się z najnowszymi trendami w technice pomiarowej i sterowania.

NI CompactDAQ i nie tylko, czyli co nowego w National Instruments

ni2NI Days, czyli spotkania łączące prelekcje z pokazami produktów, już na dobre wpisały się w tradycję National Instruments. Są one doskonałą okazją do wymiany doświadczeń, spotkania z pracownikami firmy i zapoznania się z najnowszymi trendami w technice pomiarowej i sterowania.

Jednym z istotniejszych wydarzeń w ramach cyklu spotkań z National Instruments jest dwudniowa impreza NI VIP Days, która odbywa się tradycyjnie pod koniec marca w centrum konferencyjnym na przedmieściach Monachium. Głównym jej elementem jest cykl prelekcji specjalistów z NI oraz innych firm, które są prowadzone w kilku salach równolegle. Tegoroczne wykłady cieszyły się ogromnym zainteresowaniem ponad pięciuset obecnych gości, choć niestety jedynie część z nich była tłumaczona z języka niemieckiego na angielski. Jest to jednak jest zrozumiałe, gdyż zdecydowaną większość uczestników spotkania stanowiły osoby niemieckojęzyczne, a prelegentami byli często przedstawiciele firm zza Odry. NI VIP Days są również okazją do pokazania się firm współpracujących z NI, które mają w swojej ofercie systemy wykorzystujące produkty NI. W tym roku na jednym ze stoisk spotkać można było przedstawicieli gliwickiej firmy Ente, która wystawiała się wspólnie z NI również tydzień wcześniej podczas warszawskich targów Automaticon.

Okazja do pokazania nowych rozwiązań...

Spotkanie z NI było również okazją do przedstawienia nowych produktów firmy, z których najbardziej przełomowy wydaje się być nowy system akwizycji danych NI CompactDAQ. Jest on, podobnie jak PXI, systemem modułowym, lecz w odróżnieniu od ostatniego jest rozwiązaniem przenośnym, komunikującym się z komputerem osobistym poprzez port USB 2.0. W NI CompactDAQ umieszczone może być do ośmiu modułów plug-and-play typu cRIO, co pozwala na utworzenie przenośnego systemu pomiarowego o maksymalnie 256 kanałach pomiarowych. W nowych modułach pomiarowych zostały użyte przekaźniki MEMS firmy Analog Devices, co, zdaniem przedstawicieli firmy, zapewnia niespotykaną wcześniej izolację elektryczną, przy jednoczesnym zachowaniu dużego pasma pomiarowego i małych wymiarów samego modułu. Na konferencji prasowej pokazane zostały również systemy PXI wykorzystujące komunikację w standardzie PCI Express, co pozwala na transmisję danych z każdego z modułów pomiarowych z szybkością 1 GB/s. Systemy te oferowane są przez NI jako PXIe-1062.

... i opowiedzenia o NI w Europie

gopelZ rozmowy z przedstawicielami europejskich oddziałów NI wynika, że Europa, w tym jej część środkowo-wschodnia, staje się dla firmy coraz ważniejszym rynkiem. Obecnie w Budapeszcie działa centrum firmy na nasz region, a głównymi sektorami rynku europejskiego są dla NI układy pomiarów i sterowania przemysłowego, jak również systemy automatycznego testowania (ATE) stosowane w produkcji. Polska wymieniana jest jako największy rynek z tego regionu dla firmy, choć jak na razie lepsze opinie, jeżeli chodzi o klimat dla biznesu, zbierają m.in. Czechy.


Zbigniew Piątek

Zobacz również