Z rynku znikną lampy halogenowe

| Gospodarka Optoelektronika

Unia Europejska kontynuuje wdrażanie proekologicznych postanowień związanych z techniką oświetleniową. Podobnie jak wcześniej wprowadzono zakaz stosowania lamp żarowych, teraz - od 1 września - w UE obowiązuje zakaz produkcji i wprowadzania do obrotu bezkierunkowych lamp halogenowych zasilanych napięciem sieciowym.

Z rynku znikną lampy halogenowe

Dla konsumentów wycofywanie halogenów będzie najprawdopodobniej niemal nieodczuwalne, bowiem podobnie jak w przypadku innych etapów dyrektywy w sprawie ekoprojektowania, nie zakazuje się handlu lampami halogenowymi. Oznacza to, że nadal dozwolona będzie sprzedaż dość dużych zapasów producentów, jak również  towarów, które już są w obrocie.

Wymiana halogenów na LED-y

Zakazane obecnie standardowe lampy halogenowe i żarówki halogenowe, podobnie jak wiele innych halogenowych źródeł światła, można bezproblemowo zastąpić źródłami typu LED. Rozwój technologii LED pozwolił zredukować dotychczasowe przewagi światła halogenowego. Nawet barwa światła diod LED, początkowo uważana za nieprzyjemną, nie stanowi już problemu dzięki możliwości uzyskania w tej technologii białych superciepłych temperatur barwowych wynoszących około 2200 K.

Ponieważ producenci doskonale rozpoznali znak czasu, w handlu dostępne są odpowiednie ledowe zamienniki. W porównaniu do momentu wycofywania zwykłych żarówek, dzięki znaczącemu upowszechnieniu i zwiększeniu dostępności ledowych źródeł światła, zakaz stosowania lamp halogenowych nie będzie stanowił negatywnego obciążenie dla konsumentów i nie zachęci też do kupowania lamp halogenowych na zapas.

źródło: Reichelt elektronik