Rynek Power IC - wartościowy i perspektywiczny

W naszym otoczeniu jest coraz więcej urządzeń elektronicznych - od radioodbiorników, przez telewizory, lodówki, pralki, aparaty cyfrowe, smartfony, drony, smartwatche, po samochody elektryczne. Ich cechą wspólną jest to, że każde urządzenie elektroniczne wymaga zapewnienia zasilania i tym samym obecności układu zarządzania energią. Nic więc dziwnego, że rynek zasilających układów scalonych - Power IC - szybko się rozwija i łączy wielu producentów takich komponentów.

Posłuchaj
00:00

Podstawowe typy takich układów to stabilizatory (impulsowe lub liniowe), układy zarządzania pracą akumulatora (ładowarki, gas-gauge) oraz przełączniki napięć zasilających (PMIC). Za każdą taką kategorią kryje się minimum kilkaset typów różniących się przeznaczeniem, funkcjonalnością i parametrami.

Każdego miesiąca pojawia się na rynku minimum kilkadziesiąt nowych produktów z tego obszaru, aby zaspokoić wysoki popyt na nowe systemy elektroniczne. Yole Développement prognozuje, że rynek układów Power IC  w 2023 roku osiągnie obroty na poziomie 22,7 mld dolarów, z roczną stopą wzrostu (CAGR) w okresie 2018-2023 wynoszącą 3,6%. Głównymi odbiorcami będą firmy z obszaru motoryzacji, komunikacji, komputerów, elektroniki konsumenckiej i przemysłowej.

Prognoza wzrostu obrotów rynku układów scalonych do systemów zasilających w podziale na obszary ich zastosowań

Producenci półprzewodników z tego obszaru to firmy wytwarzające samodzielnie układy scalone tego typu i je projektujące, jak na przykład Texas Instruments lub Maxim Integrated. Drugą grupę tworzą firmy produkujące większe i bardziej złożone rozwiązania, dla których zasilanie jest ich częścią funkcjonalną. Takie firmy to np. Mediatek lub Samsung, które wytwarzają układy PMIC głównie na potrzeby realizowanej produkcji tabletów lub smartfonów, a więc na własne potrzeby. Dzięki temu całkowicie kontrolują ich produkcję i osiągają najniższe koszty.

W ostatnich latach, na skutek licznych przejęć mniejszych graczy przez większych, rynek się konsoliduje. W zasadzie dzisiaj na rynku Power IC są już tylko duże firmy, które będą rządzić rynkiem przez kilka następnych lat. Przykładem może być Linear Technology, który został kupiony przez Analog Devices. Renesas - silny w mikrokontrolerach - przejął firmę Intersil, której portfolio obejmuje układy zasilające i inne rozwiązania analogowe.

Czołowi dostawcy półprzewodników do systemów zasilania (Power IC) i ich przybliżone udziały rynkowe

Główne obszary aplikacyjne

Od kilku lat można obserwować interesujący trend elektryfikacji przemysłu motoryzacyjnego. W wielu pojazdach układ kierowniczy, hamulce czy układ chłodzenia były oparte na rozwiązaniach mechanicznych, a obecnie w dużej mierze bazują na układach elektronicznych. Do takich zadań niezbędne są specjalizowane układy scalone, tym bardziej, że w kolejnym kroku ta elektryfikacja wymusi przejście z zasilania 12-woltowego na 48-woltowe.

Pojawienie się nowych elektrycznych i autonomicznych modeli samochodów jeszcze bardziej wzmacnia ten trend. Obecnie elektryczne i hybrydowe pojazdy elektryczne (EV/HEV) stanowią 4% światowej sprzedaży samochodów, ale udział ten ma wzrosnąć do 16% w 2023 roku. To musi przełożyć się na popyt. We wszystkich przypadkach potrzebne są wysokiej jakości komponenty zasilające w dużych ilościach. Dlatego nie jest zaskakujące, że jednym z najszybciej rozwijających się rynków końcowych jest rynek motoryzacyjny, z CAGR na poziomie 6,2% w latach 2018-2023.

Sektor motoryzacyjny rynku półprzewodników zasilających w podziale na segmenty - stan obecny i prognoza (wg Yole)

 

Powiązane treści
Obudowy półprzewodników mocy - kierunek zmian wskazuje elektryczna motoryzacja
Półprzewodniki mocy - czy w 2018 roku będzie kolejny rekord sprzedaży?
GaN i SiC - rosnący potencjał w układach mocy
Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Zasilanie
Trina Storage i Stiemo zbudują w krajach bałtyckich sieć potężnych magazynów energii
Projektowanie i badania
Dania chce mieć najpotężniejszy na świecie komputer kwantowy
Elektromechanika
Dold wzmacnia międzynarodową obecność - tworzy nowy oddział sprzedaży w Polsce
Projektowanie i badania
Tranzystory diamentowe odmienią elektronikę dużej mocy
Zasilanie
Nowy standard ładowania EV: EVerged i AMPECO połączą siły, by stworzyć sieć 5000 punktów w 2 lata
Aktualności
Portugalia potęgą w zakresie centrów danych?
Zobacz więcej z tagiem: Produkcja elektroniki
Gospodarka
SK hynix dołącza do Samsunga jako największy producent pamięci na świecie
Gospodarka
Microchip zawiera umowę partnerską z Delta Electronics w sprawie rozwiązań z węglika krzemu
Gospodarka
TSMC przebija prognozy i osiąga rekordowy kwartalny zysk w wysokości 13,5 mld dolarów

Komponenty indukcyjne

Podzespoły indukcyjne determinują osiągi urządzeń z zakresu konwersji mocy, a więc dążenie do minimalizacji strat energii, ułatwiają miniaturyzację urządzeń, a także zapewniają zgodność z wymaganiami norm w zakresie EMC. Stąd rozwój elektromobilności, systemów energii odnawialnej, elektroniki użytkowej sprzyja znacząco temu segmentowi rynku. Zapotrzebowanie na komponenty o wysokiej jakości i stabilności płynie ponadto z aplikacji IT, telekomunikacji, energoelektroniki i oczywiście sektorów specjalnych: wojska, lotnictwa. Pozytywnym zauważalnym zjawiskiem w branży jest powolny, ale stały wzrost zainteresowania klientów rodzimą produkcją pomimo wyższych cen niż produktów azjatyckich. Natomiast paradoksalnie negatywnym zjawiskiem jest fakt, że jakość produktów azjatyckich jest coraz lepsza i jeśli stereotyp "chińskiej bylejakości" przestanie być popularny, to rodzima produkcja będzie miała problem z utrzymaniem się na rynku bez znaczących inwestycji w automatyzację i nowe technologie wykonania, kontroli jakości i pomiarów.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów