Rynek Power IC - wartościowy i perspektywiczny

| Gospodarka Produkcja elektroniki

W naszym otoczeniu jest coraz więcej urządzeń elektronicznych - od radioodbiorników, przez telewizory, lodówki, pralki, aparaty cyfrowe, smartfony, drony, smartwatche, po samochody elektryczne. Ich cechą wspólną jest to, że każde urządzenie elektroniczne wymaga zapewnienia zasilania i tym samym obecności układu zarządzania energią. Nic więc dziwnego, że rynek zasilających układów scalonych - Power IC - szybko się rozwija i łączy wielu producentów takich komponentów.

Rynek Power IC - wartościowy i perspektywiczny

Podstawowe typy takich układów to stabilizatory (impulsowe lub liniowe), układy zarządzania pracą akumulatora (ładowarki, gas-gauge) oraz przełączniki napięć zasilających (PMIC). Za każdą taką kategorią kryje się minimum kilkaset typów różniących się przeznaczeniem, funkcjonalnością i parametrami.

Każdego miesiąca pojawia się na rynku minimum kilkadziesiąt nowych produktów z tego obszaru, aby zaspokoić wysoki popyt na nowe systemy elektroniczne. Yole Développement prognozuje, że rynek układów Power IC  w 2023 roku osiągnie obroty na poziomie 22,7 mld dolarów, z roczną stopą wzrostu (CAGR) w okresie 2018-2023 wynoszącą 3,6%. Głównymi odbiorcami będą firmy z obszaru motoryzacji, komunikacji, komputerów, elektroniki konsumenckiej i przemysłowej.

Prognoza wzrostu obrotów rynku układów scalonych do systemów zasilających w podziale na obszary ich zastosowań

Producenci półprzewodników z tego obszaru to firmy wytwarzające samodzielnie układy scalone tego typu i je projektujące, jak na przykład Texas Instruments lub Maxim Integrated. Drugą grupę tworzą firmy produkujące większe i bardziej złożone rozwiązania, dla których zasilanie jest ich częścią funkcjonalną. Takie firmy to np. Mediatek lub Samsung, które wytwarzają układy PMIC głównie na potrzeby realizowanej produkcji tabletów lub smartfonów, a więc na własne potrzeby. Dzięki temu całkowicie kontrolują ich produkcję i osiągają najniższe koszty.

W ostatnich latach, na skutek licznych przejęć mniejszych graczy przez większych, rynek się konsoliduje. W zasadzie dzisiaj na rynku Power IC są już tylko duże firmy, które będą rządzić rynkiem przez kilka następnych lat. Przykładem może być Linear Technology, który został kupiony przez Analog Devices. Renesas - silny w mikrokontrolerach - przejął firmę Intersil, której portfolio obejmuje układy zasilające i inne rozwiązania analogowe.

Czołowi dostawcy półprzewodników do systemów zasilania (Power IC) i ich przybliżone udziały rynkowe

Główne obszary aplikacyjne

Od kilku lat można obserwować interesujący trend elektryfikacji przemysłu motoryzacyjnego. W wielu pojazdach układ kierowniczy, hamulce czy układ chłodzenia były oparte na rozwiązaniach mechanicznych, a obecnie w dużej mierze bazują na układach elektronicznych. Do takich zadań niezbędne są specjalizowane układy scalone, tym bardziej, że w kolejnym kroku ta elektryfikacja wymusi przejście z zasilania 12-woltowego na 48-woltowe.

Pojawienie się nowych elektrycznych i autonomicznych modeli samochodów jeszcze bardziej wzmacnia ten trend. Obecnie elektryczne i hybrydowe pojazdy elektryczne (EV/HEV) stanowią 4% światowej sprzedaży samochodów, ale udział ten ma wzrosnąć do 16% w 2023 roku. To musi przełożyć się na popyt. We wszystkich przypadkach potrzebne są wysokiej jakości komponenty zasilające w dużych ilościach. Dlatego nie jest zaskakujące, że jednym z najszybciej rozwijających się rynków końcowych jest rynek motoryzacyjny, z CAGR na poziomie 6,2% w latach 2018-2023.

Sektor motoryzacyjny rynku półprzewodników zasilających w podziale na segmenty - stan obecny i prognoza (wg Yole)

 

Zobacz również